Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: ECB poprvé od roku 2011 zvedne úrokové sazby...a hlavně představí nové anti-fragmentační QE

Rozbřesk: ECB poprvé od roku 2011 zvedne úrokové sazby...a hlavně představí nové anti-fragmentační QE

21.07.2022 9:12
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Zatímco celá Evropa s napětím očekává, v jakém objemu obnoví Rusko dodávky prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1, Evropská centrální banka dnes poprvé po více než dekádě zvedne úrokové sazby. Spekulace z Frankfurtu přitom naznačují, že ECB zvažuje relativně agresivní start normalizace sazeb v podobě jejich růstu o 50 bps, čímž by se depozitní sazba dostala poprvé od roku 2014 ze záporných hodnot.

11

Proti takto prudkému zvýšení sazeb nicméně hovoří dosavadní komunikace ECB, jež trhy vcelku jednoznačně připravovala na jejich růst o 25 bps. ECB navíc historicky trhy nerada překvapovala a je možné, že hlasy plédující za vyšší růst úrokových sazeb jsou spíše zbožným přáním minoritního jestřábího křídla v rámci Rady guvernérů. Na druhou stranu, při pohledu na inflační vývoj v eurozóně je centrální banka viditelně za křivkou a rychlejší normalizace úrokových sazeb by – navzdory přetrvávajícím nejistotám – dávala smysl.

Ať již dnes dojde ke zvýšení sazeb o 25 bps, nebo 50 bps, z pohledu finančních trhů bude podstatnější, jaká bude podoba nového anti-fragmentačního nástroje (neoficiální název zní Transmission Protection Mechanism). Má se jednat o další program nákupu státních dluhopisů, jehož cílem je umožnit normalizaci úrokových sazeb, aniž by došlo k destabilizaci dluhopisových trhů. Není žádným tajemstvím, že ECB jde především o jižní křídlo eurozóny a zvláště pak Itálii, kterou zrovna v těchto dnech otřásá vážná politická krize, jež znovu prudce zvýšila rizikovou prémii vládních bondů.

V případě nového anti-fragmentačního QE budou pro trhy zásadní jeho parametry. Lze čekat relativně mírnou kondicionalitu a vágně definované podmínky spuštění. Z hlediska velikosti, případně délky trvání dává smysl, aby byl program nákupu aktiv neomezen, tedy představoval co možná nejsilnější závazek ECB ve vztahu k zastropování kreditních spreadů. Pokud totiž bude závazek pro trhy dostatečně kredibilní, ECB by teoreticky tento nástroj nikdy nemusela v praxi využít, podobně jako v případě programu OMT, který doprovázel Draghiho „whatever it takes“ v roce 2012. V opačném případě by před ECB vyvstala celá řada nových problémů, které by zkomplikovaly cestu ven z kleští inflace/fragmentace.


*** TRHY ***

Koruna

Koruna včera zakončila obchodování těsně nad hranicí 24,50 EUR/CZK, když zcela ignorovala červnová tuzemská data k cenám výrobců. Ty přitom přinesly další zvýšení meziroční dynamiky cen jak v zemědělství (42,5 %) tak v průmyslu (28,5 %). Zvláště vývoj v zemědělství dává tušit, že drahé potraviny budou dále živit silné cenové tlaky v české ekonomice, což v kombinaci se stále dražšími energiemi dle našeho názoru povede k růstu meziroční inflace nad 20 %.

Dnes ráno budou korunový trh zajímat komentáře dvou členů bankovních rady. Zatímco dle Marka Mory by měla ČNB pokračovat v cyklu zvyšování sazeb, neboť jen razantní reakce měnové politiky může zkrotit vysokou inflaci, nová viceguvernérka Eva Zamrazilová by na srpnovém zasedání preferovala stabilitu sazeb, nebo jejich velice mírné zvýšení. To, že Eva Zamrazilová a priori nevylučuje další růst sazeb (“pokud pro něj budou tvrdé argumenty”) a deklaruje, že se bude rozhodovat na základě vyhodnocení nové prognózy, je pro trhy dobrá zpráva, která ukazuje na jistou míru kontinuity nové bankovní rady.

Eurodolar

Eurodolar včera na konci seance oslabil, což lze přičíst pokračující politické krizi v Itálii. Tři velké strany zastoupené v parlamentu totiž deklarovali, že vládu Maria Draghiho při vyslovení důvěry nepodpoří. Bývalý respektovaný šéf ECB údajně tedy oznámí demisi sám dnes dopoledne, což pro euro není dobrá zpráva. Tím spíše, že odpoledne má ECB oznámit zvýšení sazeb, které bude doplněno o nový anti-fragmentační nástroj, který má za cíle udržet homodegnnost trhů dluhopisů v eurozóně (čti nízko italské rizikové prémie). Pro eurodolar bude tedy klíčové tedy nejen jestli sazby půjdou nahoru o 25, či 50 bazických bodů (trh je v tom rozpolcen), ale také nakolik bude tento nový nástroj kredibilní (více viz úvodník).

 
 
 

Čtěte více:

Výhled na druhé pololetí? Podle investorů o moc růžovější nebude
11.07.2022 6:05
Po chaotickém a nákladném prvním pololetí nejsou investoři přesvědčeni...
Druhá polovina roku ve stínu hospodářských a geopolitických rizik podle Invesco
18.07.2022 6:03
Rusko-ukrajinská válka prohloubila inflační tlaky a v důsledku prudké...
Víkendář: V první řadě je třeba vědět, kam se chceme dostat
16.07.2022 8:57
„Jsem již unaven z nekonečných a nesmyslných diskusí o tom, zda by Fed...
Týdenní výhled: Všechny oči na ECB
18.07.2022 13:29
Čekání na makro-událost týdne, čtvrteční zasedání ECB, zpestří již v ú...
FX strategie: Homeopatické zvýšení sazeb ECB, jestřábí Fed a vyčkávání na komentáře nových centrálních bankéřů ČNB
19.07.2022 6:09
Homeopatické zvýšení sazeb ECB a zavřený Nord Stream 1 zanechají eur...

Váš názor
  •  
    21.07.2022 12:55

    Pomalu ale jistě se politika ECB posouvá ke standardnímu konceptu bezrizikovosti státních dluhopisů, tedy ke stavu, kdy státní dluhopisy jednotlivých zemí eurozóny budou mít v zásadě stejně vysoké výnosy. Výhledově by pak mělo tedy úplně zaniknout používání pojmu riziková prémie u státních dluhopisů vydaných v "domácí" měně. Škoda jen, že na toto ECB nepřišla už v okamžiku, kdy se spustila ta absurdní řecká "dluhová krize".
    Richard Fuld
    •  
      21.07.2022 16:23

      Po přečtení tiskové zprávy o tom jejich novém nástroji Transmission Protection Instrument (TPI) jen doplním, že moje hodnocení dané změny v přístupu ECB bylo příliš optimistické. :-( Ve skutečnosti to bude nástroj k buzeraci těch zemí, které se z nějakého důvodu ECB znelíbí, protože ECB bude zvažovat individuálně, zda v daném případě k použití TPI přistoupí, a to po zhodnocení fiskální politiky dané země. Takže malé bezvýznamné země typu Řecka budou nadále šikanovány a velké země typu Itálie budou zachraňovány, což je jedním z důvodů, proč by ČR neměla vstupovat do eurozóny. TPI mělo potenciál tento důvod zneplatnit. Nestalo se.
      Richard Fuld
    •  
      21.07.2022 13:35

      Ja z toho ctu, ze vyhledove bude jeden spolecny dluhopis pro celou eurozonu (a penizky z nej se budou centralne prerozdelovat) - uz si to vyzkouseli s covid dluhopisy. Coz implikuje nasledne posun i k jednomu statnimu rozpoctu. Otazka je jak nemci najednou skousnou mit (misto zaporneho ci zanednatelneho uroku) urok o nekolik procent vyssi diky menove unii s Italii, Reckem atp. natoz s nimi sdilet rozpocet. Na tomhle si muze mila EU pekne vylamat zuby.
      netix
      •  
        21.07.2022 14:07

        Jakékoliv námitky Německa bych vůbec neřešil. Němci toho v EU pos...li tolik, že by teď měli spíše jen držet lajnu.
        Richard Fuld
      •  
        21.07.2022 13:59

        Eurodluhopisy by byly samozřejmě explicitnějším způsobem, ale tyto společné dluhopisy příliš zavání fiskální unií, proto jsou emitovány zatím pouze "tématicky". Předmětná "antifragmentační" metoda umožňuje jakési syntetické zavedení "fiskální unie", která není tak znepokojivá, jako je skutečná fiskální unie. Tato syntetická fiskální unie bude mít nulové dopady na fiskální autonomii jednotlivých zemí eurozóny a přitom bude funkční. V podstatě jde o geniální politické řešení. :-) Je to způsob jak překonat problém různorodosti ekonomik eurozóny, aniž by byla zavedena fiskální unie. O této možnosti píšu do různých diskuzí již od propuknutí řecké "krize". Už tehdy měla být tato "antifragmentační" metoda aplikována poprvé. V ideálním případě měla být tato metoda implementována přímo do pravidel fungovaní eurozóny již při jejím vzniku.
        Richard Fuld
  • Zadna zmena
    21.07.2022 12:37

    Takze zvysime sazby na 0,00005% bo inflace a budeme vykupovat jen dluhopisy eurozony, aby se sever netrhl. Inflace v eurozone tak pofrci nerusene dal.
    drewid
    • Re: Zadna zmena
      21.07.2022 12:37

      Teda jen dluhopisy PIGS...
      drewid
Aktuální komentáře
27.04.2024
8:31Víkendář: Podle Morgan Stanley je ekonomika stále v pozdní fázi cyklu s odpovídajícími důsledky pro akciový trh
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data