Česká národní banka podle očekávání ponechala základní sazbu beze změny na 7,00 % a stejně tak potvrdila ochotu nadále bránit korunu proti nadměrné volatilitě. Až nečekaně výrazné změny ovšem doznala prognóza centrální banky. Ta v tuto chvíli ukazuje na jedné straně na nižší inflaci i HDP (při porovnání s létem), na druhou stranu na výrazně vyšší trajektorii úrokových sazeb. Jak je to možné?
Pravděpodobně proto, že ČNB opět zkrátila horizont měnové politiky do původních mantinelů (za prodloužení byla částí ekonomické obce v létě kritizována). Tradiční měnově-politický horizont pak logicky ukazuje potřebu dalšího růstu úrokových sazeb. To, že to není do rozmezí 9-10 %, ale těsně nad 8 %, je pravděpodobně pouze důsledkem toho, že centrální banka je extrémně pesimistická na hospodářský růst v roce 2023 (-0,7 % je v tuto chvíli nejhorší odhad na trhu). Prognóza vidí také výrazně silnější kurz koruny (v porovnání s letní prognózou), což však do značné míry bude odrážet předpokládanou vyšší trajektorii úrokových sazeb.
Holubičí většina v centrální bance se ovšem rozhodla volání prognózy po vyšších sazbách v tuto chvíli nevyslyšet. A to nehledě na celou řadu pro-inflačních rizik (vůči prognóze jako takové) zmíněných guvernérem - rychlejší mzdový růst, expanzivní fiskální politiku nebo ztrátu ukotvenosti inflačních očekávání, na kterou již nyní ukazují samotné průzkumy ČNB mezi nefinančními podniky. Guvernér sám rozhodnutí na tiskové konferenci bohužel blíže nevysvětlil - zmínil pouze potřebu působit jako “stabilní kotva”, ale bližší logika této nové role centrální banky zůstává trhům skryta. Před dnešním setkáním ČNB s analytiky tak zůstává na stole celá řada otazníků.
My v tuto chvíli ponecháváme náš výhled na sazby ČNB beze změny pro nejbližší kvartály (první pokles sazeb v Q3 2023). Vnímáme, že většina v bankovní radě preferuje opatrnost a nechce jednoduše vyslyšet volání prognózy po vyšších sazbách. To může však ve finále znamenat výraznější setrvačnost inflace a nižší schopnost snižovat sazby v roce 2023.
TRHY
Koruna
Česká koruna zvládla listopadové zasedání ČNB překvapivě dobře a zdá se, že v tuto chvíli ji tolik netrápí vidina zužujícího se úrokového diferenciálu jak vůči EUR, tak i USD. Soudě podle objemu likvidity v bankovním sektoru nemusela tentokrát ČNB intervenovat na její podporu a české měně tak aktuálně stačí, že centrální banka plánuje dál pokračovat v eventuálních intervencích na její podporu.
Eurodolar
Eurodolar propadl pod úroveň 0,98, když euru nijak zásadně nepomohl pokus prezidentky ECB Lagardeové o jestřábí komentář. Na druhé straně dolaru nijak zásadně neublížilo zhoršení podnikatelské nálady v americkém sektoru služeb (index ISM).
Dnes bude pozornost upřena na americký trh práce. Přírůstek nových pracovních míst by měl být nižší (blízko 200 tisícům), přičemž míra nezaměstnanosti se možná posune jen o desetinu vzhůru. Důležitý bude tak údaj o růstu mezd.
Bank of England včera v souladu s očekáváním zvýšila sazby o 75 bazických bodů, avšak rozhodnutí doplnila chmurným výhledem pro britskou ekonomiku. Ta má setrvat v recesi až do roku 2024. Není divu, že libra reagovala na výstupy ze zasedání BoE velmi negativně, přičemž výhled pro GBP zůstává hodně pesimistický.