Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summers: Změna „životního stylu“ vlády zatím nepřichází, pravděpodobnost recese nízká, inflace nad očekávání dobrá

Summers: Změna „životního stylu“ vlády zatím nepřichází, pravděpodobnost recese nízká, inflace nad očekávání dobrá

20.11.2023 16:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Lawrence H. Summers se v rozhovoru na Bloombergu věnoval setkání amerického a čínského prezidenta, které je podle něj přínosné, ale stále zůstává řada tenzí, ke kterým podle ekonoma mohou přispět i ekonomické problémy Číny. Na dotaz týkající se posledních inflačních čísel pak uvedl, že byla dobrá a platí to po většinu minulého roku. Ekonom přitom čekal podle svých slov vyšší inflaci a „hodně přemýšlel o tom, proč se jeho odhady nenaplnily.“

Podle Summerse hraje svou roli to, že nakonec došlo k mnohem většímu utažení ekonomické politiky, než se čekalo. Podle něj trhy přisuzovaly v polovině minulého roku jen asi 10% pravděpodobnost tomu, že nakonec dojde k takovému utažení, k jakému skutečně došlo. A to se projevilo i na vývoji inflace. Přesto však je její pokles překvapivý s ohledem na pokračující sílu amerického hospodářství a podle ekonoma leží vysvětlení v přechodných faktorech.

Dříve inflaci tlačila nahoru skupina přechodných faktorů včetně tenzí ve výrobních řetězcích. Zde se však podle experta situace obrátila a tyto faktory nyní působí opačným směrem. I tak ale zopakoval, že by byl stále opatrný s vyhlašováním vítězství a není si jistý, zda v následujících dvou letech bude trend rychlého poklesu inflace pokračovat. Pravděpodobnost recese v následujících 12 měsících pak ekonom vidí pod 25 %.

Recese jsou obvykle rozpoznány až poté, co do nich ekonomika spadne. K tomu ekonom dodal, že nyní příjmy rostou stále slušným tempem a trh práce je silný. Jde tedy o důvody, proč nyní připisovat recesi jen malou pravděpodobnost. Na otázku týkající se vývoje veřejného zadlužení pak Summers odpověděl, že pokud má někdo nadváhu, je dobré, když si jde zacvičit. Rozhodující je ale změna celého životního stylu. A podle ekonoma k takové změně, která by se dotýkala jak příjmů, tak výdajů americké vlády, zatím nedochází.

Summers v souvislosti s vývojem veřejných financí hovořil i o reformě z roku 1993. Té se podle něj podařilo dosáhnout prezidentu Clintonovi díky tomu, že k jednání přivedl všechny zúčastněné strany a byl také schopen celou věc dobře vysvětlit veřejnosti. Ta si tak byla vědoma nutnosti problém řešit, což podle ekonoma v současné době ještě možná plně neplatí.

Zdroj: Bloomberg


 
 
 

Čtěte více:

Velký objev z nejcennějšího období tvorby Toyen se poprvé představuje na trhu
19.11.2023 10:21
Mimořádné plátno Monte Carlo lze považovat za velký zlom v rané artifi...
Býčí postoj na závěr roku 2023? Dost možná ano, ale medvědí protiargumenty stále stojí za zvážení
19.11.2023 14:48
Existují dobré důvody, proč si po zbytek roku zachovat býčí názor - do...
WSJ: Globální vývoz automobilů roste, pomáhají státní podpory elektromobilům
20.11.2023 10:32
Vývoz automobilů z Evropy a z Asie prudce roste, zejména ale díky tomu...
Denichilo: Negativní sentiment vůči akciím menších firem je extrémní, i proto mohou být příležitostí
22.11.2023 13:10
Nacházíme se v době, kdy jsou akcie malých společností pro investory a...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.11.2025
22:01Výsledková sezona pokračuje s technologiemi centru pozornosti  
17:29Od roku 1950 po současnost: „pravidla“ podle kterých trhy (ne)fungují
17:10ČNB ponechává sazby beze změny, pro nejbližší měsíce potvrzuje stabilitu
15:43Meta je nejlevnější akcií z Magnificent Seven. Příležitost, nebo varovný signál?  
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance
12:59Boom emisí dluhopisů: AI, akvizice a vládní deficity ženou trh na maxima  
11:38Challenger: Americké firmy propouštějí nejvíce za 20 let. Nasazují AI a snaží se šetřit
10:38Jan Bureš: Průmysl v září nad očekáváním, vyhlídky však zůstávají nejisté
10:32Huang řekl, že Čína vyhraje závod o umělou inteligenci, později své vyjádření zmírnil
10:31Růstu akcií dopoledne dochází dech. Euro a zlato se zvedají  
9:54USA sníží kvůli dlouho trvajícímu shutdownu kapacitu letů o 10 procent
9:00Rozbřesk: Vyšší inflace koruně nepomohla, s ČNB to bude obdobně
8:50ČNB rozhodne o sazbách, Qualcomm překvapil výhledem a v centru dění opět shutdown i Trumpova cla  
6:08Rally čipových firem se láme. Přehnané valuace vyvolaly výprodej
05.11.2025
22:04Americké akciové indexy posilují  
17:13Velmi nízká budoucí návratnost amerických akcií?
16:01Bitcoin poslali dolů jeho dlouhodobí držitelé
13:59McDonald's mírně zvýšil čtvrtletní zisk i tržby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.