Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Světa mimo USA se umělá inteligence netýká?

Světa mimo USA se umělá inteligence netýká?

21.12.2023 18:57

Už dlouhou řadu let americký trh nabízí v průměru vyšší návratnost, než řada dalších. Ohledně dalšího vývoje je to v podstatě diskuse o návratu k průměru, či naopak pokračování trendu (tj., ještě větším náskoku amerického trhu). Z fundamentálního pohledu se pak dá věc uchopit přes (relativní) valuace. Jak to s nimi nyní vypadá?

1. Valuace USA a svět: První sloupec v následujícím grafu potvrzuje, že celý americký trh je svými poměry cen k ziskům vysoko nad historickým standardem posledních 20 let. To je známá věc. Ale jak jsem psal nedávno, občas zaznívají hlasy, že trh bez velkých technologií má valuace historicky výrazně nižší. Druhý sloupec to vyvrací – s PE nad 17 jde také o extrém, i když o něco menší. Jinak řečeno, velká očekávání jsou nyní zabudována do amerických akcií plošně, ne selektivně.

bbb
Zdroj: X

Zbytek světa je na tom aktuálně podle grafu hodně jinak. O nějaké historické levnosti se dá sice hovořit jen u UK, trochu snad i u Evropy bez tzv. Granolas (GlaxoSmithKline, Roche Holding, ASML, Nestlé, Novartis, Novo Nordisk, L'Oréal, LVMH, AstraZeneca, SAP a Sanofi). Zbytek je historicky cca na svém. Z grafu je tedy patrné, že americký trh je „drahý“ nejen relativně ke své historii, ale i relativně k historii zahraničních trhů – jeho valuační prémie k Evropě, Japonsku i rozvíjejícímu se světu byly v minulosti mnohem nižší, než jsou nyní.

Zopakuji v této souvislosti ještě graf, který ukazuje vývoj amerického PE za posledních 20 let (plus model a predikce pro rok 2024 od Goldman Sachs). Tento graf potvrzuje samozřejmě výše uvedené a dodat k němu můžeme, že výnosy desetiletých vládních dluhopisů byly v posledních deseti letech v průměru na cca 2 %. Tedy asi na polovině současných hodnot. A i přesto jsou valuace vysoko nad průměrem tohoto období.



lll
Zdroj: X

2. Proč jsou na tom americké trhy tak jinak? I porovnávání PE mezi trhy lze z fundamentálního pohledu uchopit přes požadované návratnosti (výnosy dluhopisů plus rizikové prémie) a očekávaný dlouhodobý růst zisků a toku hotovosti. Zkráceně řečeno: Čím nižší poměr požadované návratnosti k růstu, o to vyšší „férové“ valuace a naopak (v čase a v místě). Americké bezrizikové výnosy jsou nyní relativně vysoko v čase (oněch posledních deset let) i v místě (ve srovnání s Německem, Japonskem…). Tzn., že americký očekávaný růst musí být mimořádně vysoko a/nebo rizikové prémie mimořádně nízko – daří se jim více než eliminovat vyšší výnosy dluhopisů a valuace jsou tak vysoko.

Hodně se v souvislosti s americkým trhem hovoří o vlivu umělé inteligence a s ní spojených vizích a příbězích. Vše výše uvedené by pak napovídalo, že podle investorů se to trhů mimo USA v podstatě netýká. Což by mohlo být na první pohled dáno sektorovým složením - silným vychýlením trhu amerického k technologiím. Přece jen jsou tu ale ony vysoké valuace amerického trhu bez akcií od Microsoftu až po Teslu. Takto „očištěný“ trh už by mohl být se zahraničními trhy o něco porovnatelnější. Ale přesto mezi nimi existuje velký rozdíl – viz první graf. Pak je tu další možnost, že AI se týká všech, ale zahraniční trhy jsou nyní výrazně brzděny faktory, které se netýkají USA.


Čtěte více:

Predikce pro akcie od Goldman Sachs, Morgan Stanley a co jde a nejde spočítat
18.12.2023 17:27
Index S&P 500 je nyní nad 4700 body, Morgan Stanley má pro konec příšt...
Firmy na dividendách vyplácí mimořádně nízké částky v poměru k ziskům. Jaký je vztah k valuacím a možná příčina?
19.12.2023 17:42
Od roku 1870 až do roku 1950 vyplácely americké obchodované firmy v pr...
Trhy na začátku cyklu snižování sazeb (a na konci roku 2024)
20.12.2023 17:07
Před nějakým časem jsem se tu věnoval tématu „trhy po konci zvedání sa...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data