Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil údaje o únorové inflaci. Její tempo dále zvolňuje na 2,0 procenta meziročně a 0,3 % meziměsíčně. Analytici a ekonomové v konsensu pro agenturu Bloomberg čekali 2,1 % a 0,4 %. Tempo inflace je nejnižší od prosince roku 2018.
Oproti loňskému únoru si lidé museli připlatit zejména za bydlení, ceny nájemného stouply o téměř sedm procent, vodné a stočné zdražilo o více než desetinu a elektřina zhruba o 13 procent. Naopak ceny zemního plynu meziročně klesly o procenta. Dražší byly letos v únoru i stravovací a ubytovací služby, kde ceny meziročně vzrostly o téměř devět procent, respektive deset procent. V rekreaci a kultuře vzrostly zejména ceny rekreačních a kulturních služeb a dovolených s komplexními službami a dále stouply i ceny u alkoholu a tabáku.
"K meziročnímu snížení celkové cenové hladiny v únoru přispěly především ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje," uvedli statistici. Vejce zlevnily o téměř 31 procent, mouka a polotučné trvanlivé mléko shodně o 23 procent, cukr o 21 procent a drůbeží maso zhruba o 16 procent. Celkově podle ČSÚ ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 procenta a ceny služeb o 5,2 procenta.
Meziměsíčně zdražily v únoru zejména pohonné hmoty. "Na vývoj spotřebitelských cen měly v únoru výrazný vliv ceny pohonných hmot. Ty se po několikaměsíčním poklesu vrátily k růstu. Nafta se v únoru na čerpacích stanicích v průměru prodávala za zhruba 38,10 Kč/l a benzin Natural 95 za téměř 37,80 Kč/l," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Dále proti letošnímu lednu zdražily dovolené s komplexními službami o šest procent. Z potravin se zvýšily například ceny brambor o 11 procent. Naopak zlevnilo třeba víno a lihoviny, drůbeží maso, máslo a polotučné mléko. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna a ceny služeb vzrostly o 0,7 procenta.
Podle prognózy centrální banky by se inflace celý rok měla pohybovat v blízkosti dvouprocentního cíle. Za celý rok ČNB čeká průměrnou inflaci 2,6 procenta.

"Dnešní číslo do velké míry tak potvrzuje, že letošní inflace se bude nacházet poblíž 2% cíle ČNB a bude jedna z nejnižší v regionu, ačkoli v příštích měsících by měla meziroční inflace o pár desetin opět vzrůst z titulu statistických vlivů a k cíli ČNB či mírně pod něj se patrně dostane opět v létě. Obecným rizikem však stále je skutečnost, že nad očekávání vyšší pokles inflace byl v minulých měsících tažen cenami potravin, což je obecně rozkolísaná položka. Ceny služeb stále zůstávají zvýšené, což je důvod, proč ČNB opakovaně mluví o opatrnosti při snižování sazeb. Dnešní číslo však výrazně zvyšuje šanci, že ČNB pokles sazeb na konci března urychlí a sníží je alespoň o třičtvrtě procentního bodu," myslí si Seidler.

V lednu vývoj spotřebitelských cen odborníky překvapil, když meziroční inflace klesla víc, než trh očekával, a tempo růstu cen dosáhlo 2,3 procenta. Analytici správně předpokládali, že zpomalování inflace pokračovalo i v únoru. Inflace dosáhla dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB).
V dalších letošních měsících by se meziroční inflace měla podle analytiků pohybovat mezi dvěma a třemi procenty.