Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?

Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?

19.04.2024 17:18

Pokud je vývoj na korporátních dluhopisech nějakou indikací, pak jsou prémie na akciových trzích v USA nyní extrémně nízko. To, neznamená, že nemohou jít ještě níž, nebo že se na současných úrovních nemohou držet delší dobu. Pokud by ale fungovalo nějaké vracení se k průměru, současná situace má jasné implikace. Dnes se podíváme na to, co bych nazval ukazatel celkového optimismu. Tedy smíchané prémie a růstem.

1. Celkový optimismus jako v roce 2001/2002: Liz Ann Sonders ze Schwabu ukazuje následující graf s rozdílem tzv. ziskového výnosu akcií a výnosů desetiletých vládních dluhopisů. První proměnná je obráceným poměrem cen akcií k ziskům PE a onen rozdíl tak jde vnímat jako výše PE relativně k výnosům obligací. Je zřejmé, že ta se v čase dost mění a příčinou jsou zbylé dvě proměnné určující výši valuací: rizikové prémie a očekávaný dlouhodobější růst zisků. Dnešní graf je tak také pokračováním včerejší úvahy zaměřené čistě na prémie. A jeho pointa je zřejmá – onen mix prémií a růstových očekávání je na nejvyšší míře optimismu od roku 2001/2002:

joj
Zdroj: X

Po roce 2000 se celkový optimismus trendově snižoval, mimo jiné s tím, jak jak opadalo nadšení z tehdy nových technologií. Respektive se ukazovalo, že načasování jejich plodů nebude asi tak rychlé, jak se věřilo. Nyní se na podobné míry optimismu dostáváme z opačného směru, ne náhodou v době ranné fáze nadšení z potenicálu současných nových technologií. Přece jen bych z toho ale přímo neextrapoloval, že cyklus se bude celý opakovat. Dá se totiž tvrdit i to, že celé období posledních dvaceti – třiceti let bylo jakýmsi budováním širokých základů pro reálné využívání řady inovací.

2. Míra významu sazeb centrální banky: Výše uvedený graf toho dost říká i k neustále probíhajícím spekupacím o dalším vývoji sazeb. Jak tu rád připomínám, navzdory intenzivním diskusím nejsou sazby centrální banky pro akcie zase tak rozhodující. Přímo se do jejich hodnoty promítají až výnosy dlouhodobých dluhopisů, které nemusí nutně kopírovat vývoj sazeb krátkodobých. A jak ukazuje graf, valuace zase ani zdaleka nekopírují pohyb dlouhodobých sazeb – vliv prémií a růstu je velký, což dokazuje rozpětí hodnot v grafu.

3. Jedna technická na závěr: V grafu posaný rozdíl bývá někdy interpretován jako samotná riziková prémie. Matematicky se dá jednoduše dokázat, že jde o přílišné zjednodušení (chybí ony růstová očekávání). Podle tohoto pohledu by přitom prémie byly nyní už v záporu a před rokem 2002 byly hluboko v záporu. Šlo by o situaci, kdy by investoři požadovali u akcií nižší návratnost, než u dluhopisů – platili by za to, že mohou podstoupit vyšší riziko.

Goldman Sachs na podzim odhadoval, že tehdy se rizikková prémie amerického trhu pohybovala kolem 3 %, v jeho grafu byla u roku 2001 hodnota kolem 1,5 %. Tedy číslo nijak vysoké, ale stále kladné. Osobně bych tíhnul k tomu, že pokud nějaká metodologie generuje záýporná čísla, není to kvůli tomu, že by prémie byly skutečně negativní. Spíše v ní dochází k míchání prémií a růstu.

V extrémech, kdy by existovala masivní poptávka po všech finančních aktivech, by snad prémie mohla klesat k nule. Nebo by se psycholigie investorů musela řídit ne averzí k riziku, ale náklonností k němu. Ne ve smyslu často používaném na trhu, ale ve smyslu následujícím, očebnicovém: U averzního investora (učebnicový homo economicus) je představa možné ztráty horší než požitek z možného zisku stejné částky. Místo toho by museli mít investoři větší požitek z vidiny takových zisků, než z vidiny stejných ztrát. Což je vlastně docela zajímavé téma, třeba i v kontextu posledních pár let (meme akcie a apod.).

 

Čtěte více:

Inflace a sazby v letošním roce – scénář od Bank of America
16.04.2024 17:48
I když sazby Fedu nejsou pro fundament akcií rozhodující, investiční...
Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
17.04.2024 17:14
Podle BofA inflace v USA o něco klesne, ale pak se začne zase zvedat....
Růst cen akcií a cena za riziko
18.04.2024 17:45
Na akciovém trhu investoři podle zaběhnutého pohledu vyžadují vyšší ná...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.05.2024
16:01Přehledně: Odkdy se na firmy vztahuje ESG reporting?
15:30J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
9:45Víkendář: Apple nemusí v oblasti umělé inteligence dělat všechno sám
17.05.2024
22:00S&P 500 si připsal již čtvrtý týdenní zisk v řadě  
17:45Americká ekonomika podle jednoduchého indexu celkového blahobytu
17:27Filla, Zrzavý či Toyen. V galerii KODL probíhá předaukční výstava a blíží se tradiční aukce 26. května na Žofíně
17:13TRHY: GameStop vypadá jako GameOver, zatímco zlato se vrací nad 2400 dolarů  
16:17Odbory Royal Mail hrozí stávkou, pokud Křetínský nesplní jejich požadavky
15:43CNBC: Žhavá rally drahých kovů může pokračovat, cíl pro zlato až u 2600 dolarů
14:04Ramsey: Tesla má u autonomního řízení specifickou strategii, nabíjecí stanice jsou jedním z nejhodnotnějších aktiv
12:50Primoco UAV SE: Oznámení o odvolání konání valné hromady
12:45Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu
12:24Perly týdne: Spekulace na akciích jako sociální rebelie?
12:07Skupině Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí tržby, provozní zisk jí stoupl
11:46Jak ozdravit největší realitní trh na světě? Na peníze od vlády finanční trhy slyší
11:20Eurostat: Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila
11:09FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:49Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen
8:44Colt CZ dokončil akvizici Sellier & Bellot, čínská ekonomika prochází nevyrovnaným oživením a futures jsou v červeném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data