Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v srpnu druhý měsíc za sebou klesla, dostala se tak na nejnižší úroveň od ledna. Ve své dnešní zprávě to uvedla výzkumná společnost Sentix. Poukázala na nepříznivý vývoj světové ekonomiky a na obavy investorů z geopolitického napětí, hlavně na Blízkém východě.
Index důvěry investorů v ekonomiku eurozóny v srpnu klesl na minus 13,9 bodu z minus 7,3 bodu bodu v předchozím měsíci. Analytici přitom v anketě agentury Reuters očekávali mnohem mírnější pokles, a to na minus osm bodů.
"Oživení globální ekonomiky se zastavuje," uvedla společnost Sentix. Poukázala především na hospodářský útlum v Německu, kde se podle ní znovu objevují obavy z recese. "Známky únavy jsou zřejmé i v USA," dodala.
Z geopolitického hlediska investory podle Sentixu znepokojuje kromě napětí na Blízkém východě rovněž nejistota ohledně výsledků blížících se zemských voleb v Německu a prezidentských voleb ve Spojených státech.
Indexy důvěry v německou a v americkou ekonomiku se podle firmy Sentix v srpnu dostaly na nejnižší úrovně od loňského října. Index pro Německo se snížil o 12,1 bodu na minus 31,1 bodu a index pro USA klesl o 9,1 bodu na 1,6 bodu.
Dnešní zpráva společnosti S&P Global potvrdila, že růst podnikatelské aktivity v eurozóně se v červenci téměř zastavil. Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách a který je považován za spolehlivý indikátor celkové ekonomické situace, se v červenci podle konečných údajů snížil na 50,2 bodu z červnových 50,9 bodu. Nacházel se tak v těsné blízkosti klíčové padesátibodové hranice, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity. Konečné údaje se téměř neliší od těch předběžných, podle kterých červencová hodnota indexu činila 50,1 bodu.
"Ekonomika eurozóny v červenci rostla hlemýždím tempem," uvedl dnes ekonom Cyrus de la Rubia ze společnosti Hamburg Commercial Bank (HCOB). "Sektor služeb už nenabírá na tempu jako v dřívější části letošního roku, zatímco propad průmyslu nepolevuje," dodal.