Trhy v Evropě i futures pro obchodování ve Spojených státech se ponořily do výrazných ztrát. Nepřísnější je výhled pro americké obchodování na technologiích. Akcie vidíme v premarketu klesat o dalších řádově 9 procent, o více jak 6 procent. Evropské benchmarky registrují zhruba 2% ztráty. Z dalších aktiv ztrácejí například kryptoměny, o zhruba dolar na barel je níže ropa Brent i WTI.
Globální výprodej akcií se po pátečních datech o nezaměstnanosti prohloubil. Narostly obavy, že Fed je s politickou podporou zpomalující americké ekonomiky už za křivkou, a nepomohla ani zpráva o tom, že snížila svůj podíl v Applu. Vedle toho se Izrael připravuje na možný útok z Íránu a regionálních milicí.
Panevropský akciový index STOXX Europe 600 krátce po zahájení dnešního obchodování sestoupil až na 481,73 bodu, což byla nejnižší úroveň za téměř půl roku. Už v pátek odepsal 2,7 procenta. K jeho poklesu výrazně přispívají akcie bankovních a technologických společností. Domácí index pražské burzy PX oslabuje o řádově 2,5 %, německý DAX o více jak 2 %, podobně jako rakouský ATX . Z domácích titulů ztrácejí u 4 % akcie , kolem 2 % a Moneta, přes 2 % .
Americké ministerstvo práce v pátek oznámilo, že míra nezaměstnanosti v USA v červenci vzrostla na 4,3 procenta z červnových 4,1 procenta. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od října 2021. Červencová tvorba pracovních míst v USA navíc proti červnu citelně zpomalila a výrazně zaostala za odhady analytiků.
Nejnovější údaje o vývoji trhu práce podporují očekávání, že americká centrální banka (Fed) v září zahájí snižování úrokových sazeb. Narůstající podíl investorů se však na základě makrodat již domnívá, že by to mohlo být pozdě, že se Fed dostal se svými opatřeními za křivku. Sázky na trhu nyní ukazují na 60% pravděpodobnost snížení sazeb Fedu o 25 bps na horizontu jednoho týdne.
Kvůli obavám o americkou ekonomiku se dostaly pod tlak akciové trhy po celém světě. Hlavní index japonských akcií Nikkei 225 se dnes propadl o 12,40 procenta a uzavřel obchodování na 31.458,42 bodu. Utrpěl tak nejprudší jednodenní pokles od roku 1987. Výrazně dnes oslabovaly také další asijské burzy. Za poklesem japonských akcií stojí kromě obav o americkou ekonomiku také růst kurzu japonského jenu, který se dnes vůči dolaru vyšplhal na nejvyšší úroveň od ledna. Za růstem kurzu jenu stojí zpřísňování měnové politiky v Japonsku. Japonská centrální banka minulý týden zvýšila základní úrokovou sazbu na 0,25 procenta z předchozího rozpětí nula až 0,1 procenta. Sazba se tak dostala na nejvyšší úroveň od finanční krize v roce 2008.
Futures ukazují ztrátu až 6,5 procenta pro americký technologický index Nasdaq a zhruba 2,5 procenta pro S&P 500. Již jsme zmínili výhled pro zhruba 9% pokles akcií nebo u 6 % pro .
Geopolitika také přiživuje negativní náladu. Izrael se připravuje na možný útok z Íránu a regionálních milicí. Jakékoli takové útoky by byly odvetou za atentáty na představitele Hizballáhu a Hamásu. USA vyslaly obranné posily, zatímco naléhají na dohodu o příměří v Gaze. Americký ministr zahraničí Antony Blinken řekl svým protějškům z G-7, že útok na Izrael ze strany Íránu a Hizballáhu by mohl začít již v pondělí. USA neznají přesné načasování, ale útoky údajně začnou v příštích 24 až 48 hodinách, uvedl Axios. Izraelské akcie v nedělním obchodování prudce klesly.