Nálada v německém automobilovém průmyslu se v září mírně zlepšila, vyplývá z průzkumu, který dnes zveřejnil hospodářský institut Ifo. V předcházejících čtyřech měsících se nálada zhoršovala. Na německých automobilkách je závislá řada českých podniků.
Index podnikatelské nálady v automobilovém průmyslu se minulý měsíc zvýšil o 1,3 bodu na minus 23 bodů. V dlouhodobém srovnání tak zůstává na velmi nízké úrovni.
"Automobilový průmysl dokázal zastavit střemhlavý pád z předchozích měsíců. Bylo by ale předčasné, abychom odvolali varování," uvedla Anita Wölflová, která se v Ifo zaměřuje na automobilový průmysl.
Aktuální zlepšení nálady podle Ifo vyplývá z očekávání podniků, že se jejich situace v nadcházejících měsících nebude dál zhoršovat. S tím související dílčí ukazatel se mírně zlepšil, a to z minus 39,6 bodu v srpnu na minus 32,4 bodu. Svou aktuální situaci ale podniky hodnotí výrazně hůře - index se tam snížil z minus 7,5 na minus 13 bodů.
Německé automobilky se potýkají s vysokými cenami energií, vysokou cenou práce a také tvrdou konkurencí z Číny.
Německý automobilový koncern , který je největším evropským výrobcem aut podle objemu tržeb, minulý týden podruhé za necelé tři měsíce zhoršil výhled. Teď na letošní rok počítá se ziskovou marží kolem 5,6 procenta místo dříve uváděných 6,5 až sedm procent. uvedl, že se nedaří jeho stejnojmenné značce a že se zhoršuje makroekonomické prostředí. Koncern je také vlastníkem české Škody Auto.