Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Půjčuje si akciový trh z budoucnosti?

Půjčuje si akciový trh z budoucnosti?

26.11.2024 17:10

Hodnoty akcií by měly odrážet očekávání toho, co se v budoucnu s obchodovanými firmami stane. Očekávání týkající se jejich ziskovosti a schopnosti generovat tok hotovosti pro akcionáře. V tomto smyslu si ceny akcií z budoucnosti nepůjčují, ale odráží jí. Přesněji řečeno, odrážejí naší představu o ní. Dnes se podíváme na jednu analýzu, respektive graf, který ale u akcií hovoří o onom o půjčování si z budoucnosti.

Někdy tu ukazuji zajímavé grafy, s jejichž popiskem a komentářem ale moc nesouzním. Následující je tím případem. Ukazuje dlouhodobý vývoj akciového trhu, k tomu kumulativní růst produktu a tržeb obchodovaných firem. Nadpis grafu pak hovoří o onom „půjčování si z budoucnosti“. Předpokládám, že tím referuje na mezeru mezi tím, jak moc roste akciový trh na straně jedné a tržby a produkt na straně druhé. Je ale tato mezera skutečně nějakou půjčkou z budoucnosti – rostou akcie více, než by odpovídalo tomu, jaký je fundament?

oo
Zdroj: X

Ohledně produktu bychom v první řadě měli použít produkt nominální a ne reálný. A ani potom nejde o srovnání, které dává moc smysl. Je to jen jinak řečeno to, že moc velký smysl nemá sledování vývoje poměru kapitalizace trhu k nominálnímu produktu. Tento poměr by totiž měl „přirozeně“ růst a to z jednoduchého důvodu: Ekonomika může trendově nominálně růst kolem 4 % (2 % inflace a 2 % reálný růst). Požadovaná a dlouhodobě realizovaná návratnost u akciového trhu může být na cca dvojnásobku (4 % bezrizikové sazby, cca 5 % riziková prémie trhu). Pokud by tedy dividendové výnosy nepokrývaly cca polovinu této návratnosti, bude trh růst rychleji než ekonomika a nejde o žádný exces.

Poměr hodnoty společnosti EV/S k tržbám je občas používán, ale smysl má spíš v případě jednotlivých firem. V případě, že (ještě) negenerují zisky a pozitivní cash flow na provozní úrovni, či po investicích. Pokud tak například chceme rychle odhadnout hrubou hodnotu firmy s tržbami 1 mil. dolarů a víme, že porovnatelné společnosti mají hodnotu na dvojnásobku tržeb, můžeme odvodit, že tato společnost má hodnotu 2 milionu dolarů. Kvalita takového odhadu přitom samozřejmě odpovídá míře zjednodušení. Která mimo jiné počítá s tím, že tato společnost a porovnatelné firmy mají podobné ziskové a cash flow marže.

U trhu jako celku je zbytečné EV/S používat, protože většina firem je ziskových. A hodnotu firem a akcií tak můžeme vztahovat k ukazatelům, které jí určují příměji, než tržby. Můžeme tedy pro valuaci, či přesněji řečeno nacenění použít zisky, či ještě lépe volné cash flow FCF. Ohledně grafu pak můžeme říci, že pokud by ziskové marže obchodovaných firem trendově rostly, poroste hodnota akcií rychleji než tržby firem a opět nejde o žádný exces. Jak je tomu ve skutečnosti?

Podle dat Yardeni Research nyní dosahují ziskové marže firem v indexu S&P 500 asi 12,5 %. Před deseti lety to bylo asi 10 %, na konci devadesátých let cca 8 %, v polovině devadesátých let asi 6 %. Ke znatelnému trendovému zvyšování marží tedy skutečně dochází. Včera jsem tu pak po čase ukazoval, jak vypadají valuace trhu na základě FCF - stále přetrvává stav, kdy jsou v historickém porovnání výrazně níže, než PE. Zdá se tedy, že se zvyšuje „kvalita“ zisků – roste podíl FCF k ziskům. Což by znamenalo, že FCF marže (poměr FCF k tržbám) rostou ještě více, než ziskové marže. Rostoucí poměr hodnot společností a akcií ku tržbám tak může do značné míry odrážet tento jev a o žádné půjčování si z budoucnosti nejde.

K tomu všemu každý bod červené křivky odráží současnou hodnotu toho, co by se mělo dít časově po něm – odráží očekávání a ne minulost, či současnost (je odráží jen nepřímo přes to, jak ovlivňují očekávání budoucnosti). A akcie si mohou, obrazně řečeno, z budoucnosti „půjčovat“ – ceny mohou být příliš vysoko s ohledem na to, jaký je „realistický“ očekávaný vývoj. Máme na to výraz „bublina“.

Z tohoto pohledu si akcie třeba v devadesátých letech „půjčily“ na sedm let, protože trvalo až do roku 2007, kdy bylo dosaženo předchozích „bublinových“ maxim z roku 2000. A dosáhly jich to jen díky tomu, že si obratem půjčily na dalších pět let. I koncept bublin v sobě má ale určitý logický rozpor. Je totiž otázka, zda má smysl hovořit o bublinách, když je jde určit jen ex post.

 

Čtěte více:

UBS: Za nárůstem Tesly stojí emoce a volatilní trh
26.11.2024 12:44
Povolební nárůst akcií společnosti Tesla má více společného s bujarost...
Zvolený americký prezident Trump slíbil cla na zboží z Kanady, Mexika i Číny
26.11.2024 9:38
Nově zvolený americký prezident Donald Trump se chystá hned první den ...
Bloomberg: EU navrhuje sankce na čínské firmy, které pomáhají Rusku ve válce
26.11.2024 14:20
Evropská unie navrhuje uvalit sankce na čínské firmy, které podle ní p...
26.11.2024 14:33
Producenti ropy a zemního plynu v USA v nadcházejících letech těžbu v...
Mise MMF čeká letos růst českého HDP o jedno pct, příští rok o 2,4 pct
26.11.2024 14:40
Český hrubý domácí produkt (HDP) letos vzroste o jedno procento, v pří...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC