Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Světové trhy se odtrhávají od amerických

Perly týdne: Světové trhy se odtrhávají od amerických

28.03.2025 12:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropské trhy po dlouhé době výrazně předbíhají ty americké, firemní sentiment v USA se propadá a Ruchir Sharma z Rockefeller International hovoří o dalších rysech prasknutí bubliny americké výjimečnosti. Na rozdíl od minulosti by ale vývoj na amerických trzích podle něj neměl táhnout stejným směrem ty zahraniční.

Evropa předbíhá, americký sentiment se propadá: Graf ukazuje rozdíly v dolarovém posílení evropského a amerického trhu. Po roce 2008 evropské trhy často zaostávaly, v posledním čtvrtletí minulého roku dokonce výrazně, ale situace se prudce otáčí v prvním čtvrtletí roku letošního:

1
Zdroj: X

Ve druhém grafu Deutsche Bank ukazuje vývoj sentimentu mezi řediteli velkých amerických společností. Ten nyní prochází mimořádně prudkým zhoršením:

2
Zdroj: X

Úspěšná cla? David Rubenstein z The Carlyle Group na CNBC uvedl, že cla se jako vyjednávací taktika velmi osvědčila. Americká ekonomika je podle něj v „rozumně dobrém stavu“. Cla ji ovlivňují, ale do recese ji pravděpodobně nepošlou. Zároveň jsou nástrojem, který „si vytvořil ve zbytku světa pozornost“ a ne všechna musí být nakonec zavedena. Fed si pak nyní podle investora všímá zpomalující ekonomiky, ale nevěří, že by se dostala do poklesu.

Rubenstein zavzpomínal na třicátá léta minulého století, kdy došlo k široké implementaci vysokých cel, což podle něj přineslo pohromu. Pokud se ale nyní o clech hovoří, může to podle jeho mínění přinést Spojeným státům některé výhody.

Proč klesají velké technologické firmy v USA? Zatímco třeba Gene Munster z Deepwater Asset Management hovoří o dalších dvou letech býčího trhu taženého umělou inteligencí, Dan Niles z Niles Investment Management vidí další vývoj rozdílně. Podle něj korekce akcií velkých technologických společností v USA není odrazem celkové globální skepse směrem k tomuto sektoru. Ukazovat na to má třeba čínský trh, kde od počátku roku dochází ke znatelnému posilování technologických titulů.

Niles si také myslí, že vývoj na amerických technologiích nesouvisí tolik se cly, jak se někdy tvrdí. Jde totiž o společnosti, které neprodávají zboží a mnohem více se cla mohou týkat třeba zboží běžné spotřeby. Celkově má tedy investor za to, že velké technologické společnosti v USA mají svůj specifický problém a tím jsou klesající odhady ziskovosti. K tomu je podle Nilese zřejmý rozpor mezi tím, jak se vyvíjí a bude vyvíjet objem investic velkých technologických firem do infrastruktury související s umělou inteligencí a tím, jak jsou nastavena očekávání u společností jako NVIDIA.

Niles konkrétně uvedl, že u zmíněné společnosti investoři čekají mezičtvrtletní růsty tržeb kolem 10 – 11 %, ale plánované investiční výdaje firem jako Microsoft či Amazon tomu neodpovídají. Na CNBC k tomu dodali, že NVIDIA tvrdí, že investovat začnou i menší společnosti, ale Niles se podle svých slov o to, co říká NVIDIA, moc nezajímá. Podle něj je vypovídající fakt, jaké investiční plány mají ty největší společnosti.

K tomu investor rozvedl, že on sám je optimistou, co se týče budoucích investic do uživatelských aplikací umělé inteligence. Nicméně „je tu problém s načasováním“. Podle experta totiž bude docházet k poklesu investic do infrastruktury a velkých jazykových modelů a pak přijde určité období, kdy se ještě plně nerozjedou konkrétní uživatelské aplikace, „protože třeba nebude připravena nová Siri.“ Na závěr pak investor hovořil o tom, že některé technologické a telekomunikační společnosti mimo USA by měly těžit z rozvoje AI a zároveň jejich valuace ani zdaleka nedosahují valuací některých velkých technologických firem v USA.

Bublina americké výjimečnosti: Ruchir Sharma z Rockefeller International na CNBC uvedl, že se objevují „první známky obratu od americké bubliny“. Tuto bublinu podle něj charakterizovaly vysoké valuace amerických akcií, ale třeba i to, jak byl dříve nastaven sentiment a uvažování investorů. Převažoval totiž názor, že mimo USA nemá moc smysl investovat. Nyní dochází k posunu, což se projevuje na akciích, ale i na dolaru, který byl také předražený kvůli uvedenému sentimentu a přesvědčení o „americké výjimečnosti“.

Investor poukázal na to, že americké hospodářství i zisky si po řadu let vedly lépe než zbytek světa. Nicméně podle něj to bylo i odrazem toho, jak moc ekonomiku Spojených států podporovaly vládní výdaje. A celkově se role vlády stala v USA velmi silnou. Nyní se však růstová mezera mezi americkým hospodářstvím a zbytkem světa uzavírá. „Spojené státy budou vždy dominantní na globálních kapitálových trzích,“ míní Sharma, ale současný podíl amerických trhů na globální kapitalizaci je podle něj mimo rozumné proporce.

Může ovšem zbytek světa růst i v případě, že by se americká ekonomika dostala do recese? Podle Sharmy ano, protože situace je podle něj nyní rozdílná od podobných dřívějších situací v tom, že zbytek světa doposud nebyl tažen nahoru tím, jak si vedly Spojené státy. V minulosti také docházelo k tomu, že se na amerických trzích nafukovala bublina, ale odráželo se to i v podobném vývoji na zahraničních trzích. V tomto cyklu ale zahraniční trhy podobným vývojem neprošly a podle experta tak může nastat situace, že půjdou nahoru i přesto, že v USA bude probíhat korekce.

Jinak řečeno, může přetrvávat negativní korelace mezi americkými a zahraničními trhy a podle Sharmy tak došlo k velké fundamentální změně na globálních trzích. V minulosti totiž bylo běžnější, že pokles trhů v USA byl doprovázen stejným chováním zahraničních trhů a růst těch amerických doprovázelo posilování trhů mimo Spojené státy.

 
 

Čtěte více:

Důsledek politiky Trump 2.0? Wall Street hledá příležitosti kdekoli mimo USA
24.03.2025 10:54
Politika „Ameriky na prvním místě“ prezidenta Donalda Trumpa má nezamý...
Morgan Stanley: Rotace do Evropy u konce, Trumpova opce neexistuje, slabší dolar akciím pomůže
24.03.2025 16:07
Mike Wilson z Morgan Stanley míní, že do akciového trhu se nyní promít...
Morgan Stanley: Uvolnění ESG pravidel by mohlo vlít do obranného sektoru až 119 miliard dolarů
27.03.2025 6:01
Podle analytiků z Morgan Stanley by ESG fondy v Evropě mohly podstatně...
Traders Talk: Divoká karta pro USA, Evropa sílí a zvýšené objemy na ČEZ
25.03.2025 15:18
Americké trhy se stále zmítají v nejistotě, velké technologické akcie ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2025
22:01Americké indexy dokázaly v závěru týdne posílit  
17:59Footshop a.s.: Informace pro investory
17:55Na trhu se přetlačují dvě investiční teze. Která vyhrává?
17:15Evropa zelenou uhájila, v Praze se dařilo povýsledkové Monetě  
15:42Slabý dolar představuje vedle cel další problém pro zisky firem
14:01UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2024
13:38UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2024
13:34UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2024
13:11Perly týdne: Recese a dolar měnící podmínky ve světové ekonomice
12:07ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:53Jakub Blaha: Intel díky předzásobení zákazníků poráží odhady Wall Street, výhled na druhé čtvrtletí je však mnohem pochmurnější  
11:20Pátek je na akciích zelený. Alphabet potěšil, Čína možná udělí výjimky z cel  
10:55Komentář analytika: Alphabet překonává očekávání díky rekordním ziskům z reklamy a 28% růstu cloudu  
10:51UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o jedenácté výplatě úrokového výnosu
9:56Čistý zisk Monety za 1Q mírně zaostal za naším očekáváním. Čisté úrokové výnosy lehce zklamaly  
9:27SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden – březen/2025
9:21FT: Apple kvůli celní válce s Čínou plánuje montovat iPhony pro USA v Indii
9:08Rozbřesk: Důvěra v českou ekonomikou mírně poklesla
8:54Moneta dodala mírně horší čísla, než se očekávalo, Alphabet naopak očekávání překonal a futures jsou v zeleném  
8:12MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. čtvrtletí 2025 dosáhl 1,5 mld. Kč, bilanční suma přesáhla 500 mld. Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data