Pravděpodobně světově největší úpis letošního roku akcií proběhl v Hong Kongu, kde se investoři poprali o akcie čínského výrobce baterií CATL. Firma chtěla od investorů vybrat přes 5 miliard dolarů, které plánuje využít na financování zahraniční expanze včetně výstavby nové továrny v Maďarsku.
CATL je světová jednička v oblasti elektromobility s téměř čtyřicetiprocentním tržním podílem, tomu odpovídá také výše úpisu. Historicky by se mělo jednat o druhý největší úpis na hongkongské burze od IPO společnosti Kuaishou Technology, která od investorů vybrala 6,2 miliardy dolarů.
Díky vysoké poptávce po akciích se upisovací cena dostala až na maximální hodnotu 263 hongkongských dolarů za kus. Oproti páteční ceně v Shenzhenu, kde se akcie již nějakou dobu obchodují, se tak akcie upisovali s diskontem 7,4 procetna. To není nic neobvyklého, například při loňském úpisu firmy Midea Group byl diskont 20 procent. Obecně se akcie významných společností obchodují o čtvrtinu níže než na burzách v pevninské Číně.
Již pondělí, kdy mohli investoři akcie začít poprvé poptávat, požadovali násobně více, než bylo k dispozici. Emise byla kompletně upsána už v prvních minutách po otevření knih. Obchodovat by se pak akcie měly začít v úterý 20. května.
Kotace na pevninské burze V Shenzhenu, ale vylučuje skupinu zahraničních investorů, která je pro větší úpisy na asijském trhu zásadní. Přesto se ale úpis netýkal investorů z USA, kterým firma přístup k emisi neumožnila. To je za současné situace logický krok, který chrání emitenta před možnými právními komplikacemi v případě opětovného zhoršení čínsko-amerických vztahů.
Zároveň se jedná o reakci na krok americké vlády, která se rozhodla firmu přidat na seznam organizací spolupracujících s čínskou armádou. Pod tlak Spojených státu se dostaly také bankovní domy a , které se společně s dalšími sedmi bankami na realizaci transakce podílejí.
Úpis přitahuje pozornost i ropných fondů z Blízkého východu, které své investice do asijských firem navyšují. Například kuvajtský fond slíbil v rámci úpisu akcií investovat 500 milionů dolarů. Země Perského zálivu představují pro CATL jeden z klíčových trhů v oblasti skladování energie. V lednu tam společnost začala pracovat na projektu solárních elektráren a bateriových úložišť za 6 miliard dolarů.
Zdroj: Reuters, Bloomberg