Data z amerického trhu práce jsou za poslední dobu smíšená. Na jedné straně tu máme o něco zvýšený počet žádostí o dávky, subindexy ISM nebo překvapivý pokles zaměstnanosti ve firmách podle statistiky ADP, na straně druhé je tu nárůst počtu volných pracovních pozic. A pak tu máme dnešní vládní report.
Červnová zpráva z trhu práce ukázala, že růst zaměstnanosti neztrácí na síle. Počet nových pracovních míst dosáhl 147 tisíc oproti očekávaným 106 k a navíc se mírně zvedl z květnových 144 k. Na první pohled data svědčí o odolnosti trhu práce, ale v detailu vidíme, že o červnový výsledek se postaral hlavně veřejný sektor, který nabral 73 tisíc pracovníků. Soukromý sektor za odhady zaostal, když vytvořil 74 tisíc míst, méně než 137 k v květnu. V rámci jednotlivých oborů pak vidíme oživení prakticky jen ve stavebnictví, zatímco průmysl pokračoval v propouštění, obchod a doprava prakticky nenabíraly, školství a zdravotnictví podstatně omezilo nábor a specializované služby stavy lehce snižovaly.

Mzdy se v červnu zvedaly o 0,2 procenta meziměsíčně, respektive 3,7 procenta meziročně. To je těsně pod očekáváními i pod dynamikou z předchozího měsíce. Celkový objem mezd v červnu stagnoval, respektive meziročně stoupl o 4,6 procenta. Míra nezaměstnanosti se za uplynulý měsíc snížila na 4,1 procenta z předchozích 4,2. Takový vývoj sice opticky vypadá dobře, ale i za ním je třeba hledat aktivitu vlády.
Celkově vzato tedy dobrý dojem z prvního pohledu na červnový report mizí po prozkoumání detailů. Na další silné nabírání zaměstnanců ve veřejném sektoru nelze spoléhat a soukromý trh práce evidentně chladne. I tak data vyvolala mezi investory pozitivní reakci: Dolar zareagoval posílením, výnosy dluhopisů citelně stouply a trh snížil sázky na červnový pokles úrokových sazeb Fedu. Podle nás by ale tato prvotní reakce měla odeznít, neboť zůstává u toho, že trh práce pokračuje v sérii drobných negativních signálů.