Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec Směrnice o patentabilitě softwarových vynálezů – Pyrrhovo vítězství

Konec Směrnice o patentabilitě softwarových vynálezů – Pyrrhovo vítězství

15.09.2005 12:45
Autor: 

Dne 6. července ukončil Evropský parlament debatu nad návrhem Směrnice o patentovatelnosti vynálezů realizovaných na počítači (také nazývané jako Směrnice o patentabilitě softwarových vynálezů), a to tím, že zamítl společnou pozici Rady EU. Legislativní proces tak již nebude pokračovat, dle komisařky Benity Ferrero-Waldner již Komise ES nebude podávat podobný návrh, pokud ji k tomu ovšem Parlament nevyzve s možností podílení se na přípravě textu ve speciálních komisích.

Cílem návrhu Směrnice bylo harmonizovat na evropské úrovni situaci ohledně udělování patentů na vynálezy, které se týkaly počítačových programů. Evropský patent by měl být podle čl. 52(1) Evropské patentové úmluvy (dále jen “EPÚ”) udělen kterémukoliv vynálezu, který splňuje podmínky průmyslové využitelnosti, je nový a obsahuje vynálezecký pokrok. To ovšem podle čl. 52(2) EPÚ neplatí mj. pro programy počítačů, přičemž výjimka a zákaz udělování patentů platí pro počítačové programy jako takové.

Patenty začaly být udělovány na počítačové programy zejména v USA a v Japonsku. Evropský patentový úřad na základě zahraničních trendů a vzhledem k výše uvedenému výrazu jako takové přijal pod vlivem judikatury svého odvolacího orgánu doktrínu, podle které připustil udělování patentů na software v případech, kdy půjde o více než běžnou fyzickou interakci mezi programem a počítačem a počítačový program, bude mít za výsledek technický efekt. V praxi tak, přes výše uvedený zákaz pro počítačové programy, existuje v rámci EPÚ více než 20,000 Evropských patentů vztahujících se na software.

Z praxe EPÚ pramenila určitá výkladová nejasnost, kterou si kladl za cíl vyjasnit návrh Směrnice. Jejím klíčovým pojmem byl technický přínos, jako předpoklad vynálezu jehož součástí je počítačový program. Ten měl být jako takový nadále chráněn pouze právem autorským. Okolo návrhu Směrnice se strhla prudká debata na jejíž jedné straně byly velké softwarové společnosti a na straně druhé sdružení (open source) programátorů, prosazující přísnější regulaci možnosti udělování patentů. Na jejich stranu se postavil i Evropský parlament, který v rámci spolurozhodovací legislativní procedury mj. požadoval, aby technický přínos vynálezu spočíval v posouzení, zda vynález je průmyslově aplikovatelný ve striktním slova smyslu (musí jít o řešení ryze technického problému, hlavní bude stroj a ne program). To vedlo k protestu velkých softwarových společností a nakonec také ke krachu legislativní procedury a konci návrhu Směrnice.

Dle mého názoru je nepřijetí návrhu Směrnice velkou škodou, a to i proto, že poslední společné stanovisko se jen málo lišilo od požadavků Parlamentu na technický přínos. Po více než třech letech evropské legislativní procedury se dostáváme opět do stavu, založeném na výkladu Evropského patentového úřadu, který do značné míry následují patentové úřady národní. Patenty jsou udělovány na vynálezy související s počítačovými programy volněji než podle přísných kritérií požadovaných Evropským parlamentem. To může mít vliv na menší softwarové společnosti s obtížnějším přístupem k patentům, zejména kvůli nedostatku financí a znalostí patentových procedur. Následkem může být oligopolizace odvětví pro velké hráče vlastnící práva ke klíčovým počítačovým vynálezům s možností vytváření patentových poolů.

Dá se tak říct, že nepřijetí návrhu Směrnice, proti kterému bojovala sdružení programátorů bude Pyrrhovým vítězstvím s návratem ke stavu volnější a nepřehlednější regulace.

Jiří Buryan

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.01.2021
22:03Bidenův první den povzbudil Wall Street  
18:31Biden se stal 46. prezidentem Spojených států. Slibuje ukončit "hrubou" válku
17:37Ifo: Německá ekonomika se po stagnaci v 1. čtvrtletí vrátí k růstu
17:26Atraktivita bankovních akcií
17:22Růst nabírá na síle, podporou výsledky. V čele kráčí Nasdaq  
16:25ASML nepřestává překvapovat a zlepšuje výhled (komentář analytika)  
16:24Temná chvíle ještě neskončila. Pět otázek pro ECB
15:13MF mírní odhad loňského propadu HDP. Sráží však prognózu na letošek
14:05Obchodníci z Morgan Stanley navyšují rekordní zisky banky
13:43Banky v eurozóně zpřísní v 1Q přístup k úvěrům, firmám chybí bilion eur
13:07Nord Stream 2 naráží na další těžkosti. Gazprom připouští možnost zrušení
13:06Sněmovna schválila povinný podíl prodeje tuzemských potravin ve větších obchodech
13:00ODS prosadila odklad schvalování zákona o výkupu elektřiny z plánovaného nového bloku Dukovan do února
12:18Audi a FAW budou v Číně vyrábět luxusní elektromobily
11:27Inflace v EU v prosinci mírně vzrostla, dosáhla 0,3 procenta
11:18Objem hypoték stoupl loni na rekordních 254 miliard Kč. Průměrná sazba v prosinci opět nižší
11:13V USA nastupuje vláda slibující masivní výdaje, akciím se ráno daří  
10:45Webinář zdarma o výhledu pro akcie na pražské burze již dnes od 15:30. Ještě se stíháte přihlásit!
10:26Počet uživatelů Netflixu vyskočil nad 200 milionů, akcie rostou o 12 pct  
9:13Rozbřesk: MF zhorší výhled pro růst ekonomiky i schodek. Yellenová nechá dolar trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Citrix Systems Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
CSX Corp (12/20 Q4, Aft-mkt)
FuelCell Energy Inc (10/20 Q4, Bef-mkt)
Gilead Sciences Inc (12/20 Q4)
Intel Corp (12/20 Q4, Aft-mkt)
International Business Machines Corp (12/20 Q4, Aft-mkt)
JP - Jednání BoJ, základní sazba
13:00Baker Hughes Co (12/20 Q4)
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:00Union Pacific Corp (12/20 Q4)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Počet nově zahájených staveb