Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance v dubnu: sezóna repatriace zisků začala

Platební bilance v dubnu: sezóna repatriace zisků začala

16.6.2005 10:13
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Běžný účet platební bilance sklouzl v dubnu do záporného salda 3,3 mld. Kč z březnové přebytku ve výši 4,1 mld. Kč. Klíčovým faktorem je začátek sezóny výplat dividend zahraničním investorům. V mínusu již potřetí v řadě skončil finanční účet platební bilance, když příliv přímých zahraničních investic nestačil kompenzovat odliv portfoliových a ostatních investic.

Dubnový schodek běžného účtu je téměř o 17 mld. Kč nižší než loni. Lví podíl na tom má obchodní bilance, která letos v dubnu vykázala přebytek 5,1 mld. Kč, zatímco loni český zahraniční obchod vykázal schodek 10,9 mld. Kč. Významným prvkem platební bilance je v posledních letech bilance výnosů. Schodek v této části běžného účtu souvisí s předchozím přílivem přímých zahraničních investic a lze jej v podstatě chápat jako cenu za tento kapitál, který zvýšil produkční a exportní kapacity české ekonomiky. Sezóna výplaty dividend začíná právě v dubnu a letos v tomto měsíci schodek bilance výnosů dosáhl 12,7 mld. Kč. Z toho 7,7 mld. Kč připadá na repatriované zisky a 5,6 mld. Kč na reinvestované zisky. Překvapivý je přebytek bilance služeb 2,2 mld. Kč, který může souviset se začátkem turistické sezóny v ČR. Poslední složku běžného účtu, bilanci běžných převodů, od loňského roku vylepšují platby z rozpočtu EU.

Finanční účet vykázal schodek 3,1 mld. Kč. Příliv přímých zahraničních investic dosáhl 8,0 mld. Kč, z toho ovšem 5,6 mld. Kč činí reinvestované zisky. Objem zcela nových investic je v prvních čtyřech měsících letošního roku mírně nižší než loni. V rámci portfoliových investic se projevilo doznívání výprodeje českých akcií zahraničními investory a nákupy zahraničních dluhopisů tuzemskými finančními institucemi, což vedlo k zápornému saldu v této části finančního účtu ve výši 3,6 mld. Kč. V řádku ostatní investice je schodek 4,8 mld. Kč a nejvýraznějšími pohyby v této oblasti byly zvýšení krátkodobých vkladů tuzemských bank v zahraničí, snížení vkladů podnikového sektoru v zahraničí (související s výplatou dividend z účtů v zahraničních bankách) a čerpání půjčky od EIB vládním sektorem.

Záporná salda běžného i finančního účtu platební bilance korespondují s dubnovým oslabováním kurzu koruny. Na začátku měsíce se koruna obchodovala za 30,00 CZK/EUR, na konci se kotace pohybovaly kolem 30,50 CZK/EUR.

Příští měsíc lze očekávat schodek běžného účtu velmi podobný dubnové cifře. Za celý letošní rok očekáváme schodek běžného účtu 93 mld. Kč, což je o 50 mld. Kč méně než loni. V poměru k HDP by měl schodek běžného účtu klesnout na 3,2 % z loňských 5,2 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC