Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Český průmysl na začátku roku 2004: ekonomika plastů, oceli a papíru

Český průmysl na začátku roku 2004: ekonomika plastů, oceli a papíru

11.3.2004 9:26
Autor: 

Komentář doplněn
Průmyslová výroba se v lednu letošního roku ve srovnání s předchozím měsícem snížila o 0,9 %, meziročně se ovšem objem produkce zvýšil o 3,8 % a nebýt nižšího počtu pracovních dní, vzrostla by téměř šest procent. Nadpis tohoto textu není žert. Nejrychleji se totiž zvyšuje produkce plastových hadic a oken, papíru, lepenky a ocelových trubek.

Ze tří čtvrtin stojí za lednovým zvýšením celkové průmyslové výroby hutnictví a kovodělný průmysl. Produkce tohoto odvětví meziročně vzrostla o 15,7 %. Ocelové trubky a hliníkové okenní rámy jdou na odbyt. Tržby z vývozu hutních a kovodělných výrobků se zvýšily o 20,4 %. Stálicí mezi průmyslovými obory je gumárenství a plastikářství, kde se výroba zvýšila o 9,2 %. Papírenský a polygrafický průmysl zaznamenal růst výroby o 10 %, především díky vyšší produkci dehtovaného papíru, lepenky a hudebních nahrávek na CD, jež do tohoto odvětví také spadají. Renesanci, která začala v loňském roce, zažívá automobilový průmysl (+9,9 %). Nejedná se ovšem o montáž automobilů, ale výrobu dílů a příslušenství.

Další pokles potkal kožedělný a textilní průmysl. Výroba v kožedělném průmyslu klesla o dalších 10,8 %, ač by se zdálo, že už není kam klesat. Za posledních osm let se toto odvětví zmenšilo na pětinu co do velikosti produkce. V posledních dvou letech se nedaří ani textilnímu průmyslu. V lednu se zde výroba snížila o 1,7 %. V roce 2002 toto odvětví zasáhlo apreciační tažení kurzu koruny, v současnosti musí bojovat s levnými dovozy z východoasijských zemí. Od roku 1995 do současnosti se produkce textilu snížila o 15 %.

Po dvouciferném růstu produkce rafinérií přišel v lednu pokles v koksování a rafinérském zpracování ropy o 7,8 %. Příčinou kolísání je zvýšení spotřební daně. Distribuční společnosti, firmy a domácnosti se snažili v závěru roku doplnit pohonné hmoty ještě před zdražením v důsledku vyšších sazeb spotřební daně. Po zdražení logicky poptávka krátkodobě poklesla.

O desetinu procenta klesla také výroba elektrických a optických přístrojů. Televize, mobilní telefony a jiné elektrické přístroje se staly hitem českého průmyslu a celého hospodářství v letech 2001 a 2002, kdy se výroba elektrických a optických přístrojů zvyšovala o 30 % ročně. Loni bylo ovšem toto odvětví poznamenáno slabou poptávkou na západoevropských trzích a tempo růstu produkce zpomalilo na 2,9 %. Nicméně ve srovnání s kožedělným a textilním průmyslem je historie tohoto oboru zcela odlišná. Za osm let se výroba zvýšila o 370 %, což je nejvíce mezi průmyslovými obory.

I přes pokračování růstu celkové průmyslové produkce a tržeb v tomto odvětví klesl ve srovnání s loňským lednem počet zaměstnanců v průmyslu o 27,7 tis. osob (2,4 %). V celé české ekonomice se ve stejném období zvýšila nezaměstnanost o 30,5 tis. osob. Je evidentní, že průmysl je hlavním zdrojem rostoucí nezaměstnanosti. Kombinuje se zde „vymírání“ a dlouhodobý útlum některých odvětví (kožedělný a textilní průmysl) s racionalizací výroby a snahou o snížení výrobních nákladů v ostatních odvětvích. Loni díky tomu klesly jednotkové mzdové náklady o 2,9 % a s výjimkou loňského května klesaly nepřetržitě 16 měsíců. Nicméně letos v lednu se produktivita práce zvýšila jen o 4,6 %, zatímco průměrná mzda vzrostla o 5,9 %. Jednotkové mzdové náklady se tak zvýšily o 1,2 %. V druhé polovině loňského roku došlo k oživení investiční aktivity v české ekonomice. V první fázi z ní profituje produkce a zaměstnanost ve stavebnictví. Uvidíme, zda dojde ke vzniku takového počtu pracovních příležitostí, které by převážilo aktuální příčiny propouštění v průmyslu.

V letošním roce očekáváme zvýšení průmyslové výroby o 6,3 % po růstu o 5,8 % v loňském roce. Start do nového roku byl poměrně úspěšný (viz šestiprocentní růst po očištění o kalendářní variace). Příznivý výhled do dalších měsíců přináší také sedmnáctiprocentní zvýšení průmyslových zakázek.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data