Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Český průmysl na začátku roku 2004: ekonomika plastů, oceli a papíru

Český průmysl na začátku roku 2004: ekonomika plastů, oceli a papíru

11.3.2004 9:26
Autor: 

Komentář doplněn
Průmyslová výroba se v lednu letošního roku ve srovnání s předchozím měsícem snížila o 0,9 %, meziročně se ovšem objem produkce zvýšil o 3,8 % a nebýt nižšího počtu pracovních dní, vzrostla by téměř šest procent. Nadpis tohoto textu není žert. Nejrychleji se totiž zvyšuje produkce plastových hadic a oken, papíru, lepenky a ocelových trubek.

Ze tří čtvrtin stojí za lednovým zvýšením celkové průmyslové výroby hutnictví a kovodělný průmysl. Produkce tohoto odvětví meziročně vzrostla o 15,7 %. Ocelové trubky a hliníkové okenní rámy jdou na odbyt. Tržby z vývozu hutních a kovodělných výrobků se zvýšily o 20,4 %. Stálicí mezi průmyslovými obory je gumárenství a plastikářství, kde se výroba zvýšila o 9,2 %. Papírenský a polygrafický průmysl zaznamenal růst výroby o 10 %, především díky vyšší produkci dehtovaného papíru, lepenky a hudebních nahrávek na CD, jež do tohoto odvětví také spadají. Renesanci, která začala v loňském roce, zažívá automobilový průmysl (+9,9 %). Nejedná se ovšem o montáž automobilů, ale výrobu dílů a příslušenství.

Další pokles potkal kožedělný a textilní průmysl. Výroba v kožedělném průmyslu klesla o dalších 10,8 %, ač by se zdálo, že už není kam klesat. Za posledních osm let se toto odvětví zmenšilo na pětinu co do velikosti produkce. V posledních dvou letech se nedaří ani textilnímu průmyslu. V lednu se zde výroba snížila o 1,7 %. V roce 2002 toto odvětví zasáhlo apreciační tažení kurzu koruny, v současnosti musí bojovat s levnými dovozy z východoasijských zemí. Od roku 1995 do současnosti se produkce textilu snížila o 15 %.

Po dvouciferném růstu produkce rafinérií přišel v lednu pokles v koksování a rafinérském zpracování ropy o 7,8 %. Příčinou kolísání je zvýšení spotřební daně. Distribuční společnosti, firmy a domácnosti se snažili v závěru roku doplnit pohonné hmoty ještě před zdražením v důsledku vyšších sazeb spotřební daně. Po zdražení logicky poptávka krátkodobě poklesla.

O desetinu procenta klesla také výroba elektrických a optických přístrojů. Televize, mobilní telefony a jiné elektrické přístroje se staly hitem českého průmyslu a celého hospodářství v letech 2001 a 2002, kdy se výroba elektrických a optických přístrojů zvyšovala o 30 % ročně. Loni bylo ovšem toto odvětví poznamenáno slabou poptávkou na západoevropských trzích a tempo růstu produkce zpomalilo na 2,9 %. Nicméně ve srovnání s kožedělným a textilním průmyslem je historie tohoto oboru zcela odlišná. Za osm let se výroba zvýšila o 370 %, což je nejvíce mezi průmyslovými obory.

I přes pokračování růstu celkové průmyslové produkce a tržeb v tomto odvětví klesl ve srovnání s loňským lednem počet zaměstnanců v průmyslu o 27,7 tis. osob (2,4 %). V celé české ekonomice se ve stejném období zvýšila nezaměstnanost o 30,5 tis. osob. Je evidentní, že průmysl je hlavním zdrojem rostoucí nezaměstnanosti. Kombinuje se zde „vymírání“ a dlouhodobý útlum některých odvětví (kožedělný a textilní průmysl) s racionalizací výroby a snahou o snížení výrobních nákladů v ostatních odvětvích. Loni díky tomu klesly jednotkové mzdové náklady o 2,9 % a s výjimkou loňského května klesaly nepřetržitě 16 měsíců. Nicméně letos v lednu se produktivita práce zvýšila jen o 4,6 %, zatímco průměrná mzda vzrostla o 5,9 %. Jednotkové mzdové náklady se tak zvýšily o 1,2 %. V druhé polovině loňského roku došlo k oživení investiční aktivity v české ekonomice. V první fázi z ní profituje produkce a zaměstnanost ve stavebnictví. Uvidíme, zda dojde ke vzniku takového počtu pracovních příležitostí, které by převážilo aktuální příčiny propouštění v průmyslu.

V letošním roce očekáváme zvýšení průmyslové výroby o 6,3 % po růstu o 5,8 % v loňském roce. Start do nového roku byl poměrně úspěšný (viz šestiprocentní růst po očištění o kalendářní variace). Příznivý výhled do dalších měsíců přináší také sedmnáctiprocentní zvýšení průmyslových zakázek.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.6.2018
22:02Wall Street zakončila nerozhodně, Oracle po výsledcích -7 %
19:11Skutečné bubliny jsou někde jinde než na technologiích  
17:43EPH nabízí růst, jasnou strategii a zajímavý výnos. Od investorů přijme 3 miliardy korun i víc
17:29Praha v zeleném i přes strmý propad Kofoly, v Evropě se dařilo Unicredit  
16:51Strach přešel, opatrnost zůstává. Hlavní měny ani koruna dnes nenašly směr  
16:47Moscovici: Ukončením pomoci Řecku obrátí eurozóna list za krizí
15:59EU od pátku zavede odvetná cla na zboží z USA
15:56PKN Orlen má souhlas k vytěsnění dalších akcionářů Unipetrolu
15:04Beneš: O transformaci bude ČEZ jednat s politiky, dělit se nemá
14:59Opravte si: Čína už není jenom továrnou světa
13:56ČEZ , a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu 21.6.2018
13:11Avast stihla smršť nákupních doporučení. Nejvýš míří to tuzemské  
12:20Akcie Kofola propadají až o 24 procent. Akcionář CED Group prodal 8,5% podíl
11:01Jak může být Rusko ekonomickým trpaslíkem a zároveň vojenskou velmocí?
10:49Akcie evropských bank dnes vzkvétají. Avast má čtyři čerstvá doporučení k nákupu
10:35Trhům se vrací nálada, euro ani koruna z toho však neprofitují  
9:32Zakladatel Frolík zvažuje pustit do evropské jedničky zdravotních lůžek LINET další investory
9:12Rozbřesk: Další rok s deficitem. Ropa Brent u 75 dolarů
9:00Evropské burzy čeká zřejmě zotavení. V Praze se zastavuje obchodování s akciemi Kofoly  
8:50Poprvé od roku 2009 klesl meziměsíčně objem i počet nových hypotečních úvěrů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.