Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč chce stát vydat dluhopis v eurech aneb dluhopisový trh kontra ministerstvo financí!

Proč chce stát vydat dluhopis v eurech aneb dluhopisový trh kontra ministerstvo financí!

12.12.2003 12:30
Autor: 

Proč Ministerstvo financí (MF) neprodalo v aukci minulou středu SD4,6/18? Podle našeho názoru se jedná o záměr vyvolat na veřejnosti představu, že o české dluhopisy není zájem, aby byl další důvod k vydání nového bondu v eurech. Požadovaný výnos byl podle vyjádření MF vysoký a neakceptovatelný, podle názoru trhu ale 10 výnosových bodů nad tržním výnosem není přehnaný požadavek. Primární účastníci aukcí totiž nedostávají žádné poplatky od klientů za podání objednávky do aukce a mají s tím mnoho administrativní práce, kterou může zaplatit pouze zisk z výhodněji nakoupených cenných papírů v aukci oproti tržním cenám. Proto se primární účastníci snaží získat dobrý výnos v aukci, jinak by se jí neúčastnili a radši by si cenné papíry koupili na sekundárním trhu, kde obchodování nezabírá tolik administrativy.

Nedá se ale očekávat, že by se eurový bond vydával zadarmo. Pokud se MF zdá 0,1% jako velká prémie za úpis, docela by bylo zajímavé zjistit, jaké podmínky může dostat při emisi eurových bondů. Je totiž nutné předem spočítat, kolik bude stát konverze eura do korun, zajištění cash-flow (daně platíme v korunách, ale kupony a nakonec i jistinu bude MF muset platit v eurech).

Pro srovnání výhodnosti jednotlivých variant investování do různých dluhopisů používají investoři srovnání se swapovou křivkou (IRS). SD4,6/18 by se při výnosu 5,60% v aukci upsala přibližně 40 bodů nad swapem a běžná emisní cena u již existujících maďarských a polských eurových dluhopisů je 35-45 bodů nad swapem, tzn. na úrovni aukce. Pokud ale připočítáme ještě náklady na konverzi eur, zajištění cash-flow, právní poradenství, případně upisovací poplatek účastníkům eurové emise, začíná být eurová obligace drahá. Konverze na trhu by významně posílila kurz koruny a tím by měla negativní vliv na celou českou ekonomiku. Pokud konverzi provede MF přes ČNB (ČNB nakoupí eura a dá Ministerstvu koruny), přibude v ekonomice spousta volných korun, které budou banky zase ukládat zpátky v ČNB v repo operacích a ta s tím tedy bude mít další náklady.

Na trhu jsou spekulace, že by hlavním aranžérem emise mohla být jedna nejmenovaná londýnská banka a že to je již skoro dohodnuté. V tomto smyslu je docela zajímavé, že zrovna zmíněná banka byla tou, kdo před aukcí kupoval. Když se objevilo, že se v aukci nic neupsalo, trh okamžitě vystartoval nahoru a banka realizovala zisky. Možná toto vede ke spekulacím, že zrovna ona má víc informací, než ostatní účastníci trhu. Současný postoj Ministerstva financí a jeho pravidelné komentáře o snaze vydat eurové bondy mě vedou k osobnímu názoru, že Ministerstvo financí chce vydat eurový bond za každou cenu a hledá pouze argumenty. Aukce SD4,6/18, ze které si všechno koupilo MF do vlastního portfolia, může být bráno jako argument, že trh nemá o státní dluhopisy zájem, což už jednou jako argument MF použilo. Nemám nic proti vydání dluhopisu v eurech, ale pouze v případě, že emise bude pro stát výhodná.

Napadá mě proto několik otázek:

1/ Proč MF chce vydat eurové dluhopisy, když je to drahé.

2/ Jak chce MF zajistit finanční toky plynoucí z vydání dluhopisu? (dosud se k tomuto nikdo nedokázal vyjádřit)

3/ Jakým způsobem se bude rozhodovat o způsobu emise? Formou aukce, nebo prostřednictvím aranžéra?

4/ Pokud by se zjistilo při úpisu, že by emise byla dražší, než česká emise, bude také nakonec zrušena?

Vlastimil Chvoštík, ČSOB


Váš názor
  • Cucham, cucham, VELKY tunel
    18.12.2003 8:37

    Nekdo si tu pripravuje pudu, jak se na nase naklady poradne napakovat. Pokud je pravda to, co je tu napsane, uz se mu to dokonce zacina darit. Co nasi "hlidaci psi", pripadne policie? Jako obvykle, asi nic.
    Drakobijce
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data