Včera večer byla opět po několika týdnech publikována tzv. Beige Book - souhrn názorů a výhledu 12 regionálních FEDů na vývoj americké ekonomiky. Ta je prezentována veřejnosti osmkrát ročně, naposledy 23. dubna tohoto roku. Jejím smyslem není vyjadřovat stanoviska vedoucích představitelů FED, ale mapovat vývoj lokálních amerických ekonomik a snažit se o analýzu jejich pravděpodobného dalšího vývoje. Jen pro připomenutí, závěry Beige Book od začátku letošního roku:
* 15. ledna 2003 - připraveno San Francisco FED: "Ekonomika vykazuje minimální růst a aktivitu".
* 5. března 2003 - připraveno Chicago FED: "Růst ekonomiky zůstává potlačen."
* 23. dubna 2003 - připraveno Cleveland FED: "Ekonomická aktivita je nevalná."
* 11. června 2003 - připraveno Dallas FED: "Ekonomické podmínky zůstávají křehké".
Jakýkoliv pozorovatel, ať už náhodný čtenář, nebo profesionální investor, bude pravděpodobně souhlasit, že ani jeden z výše uvedených závěrů nenaznačuje velmi optimistický výhled americké ekonomiky. V případě Alana Greenspana a jeho mlhavých výroků se lze možná odvolávat na senilitu (já bych to ale nedělal), jak by se ale mohlo mýlit
dvanáct regionálních centrálních bank? Ani tón včerejší Beige Book, resp. její závěry mnoho důvodů k optimismu nedávají:
* "Americká ekonomika stále vykazuje známky stagnace".
* "Poptávka spotřebitelů je stále velmi konzervativní".
* "Aktivita v průmyslovém sektoru nemá jasný směr, služby stagnují".
* "Konec války v Iráku mírně pozvedl sebevědomí spotřebitelů, efekt však není ani dlouhodobý ani dramatický".
* "Situace v sektoru komerčních nemovitostí je naradostná".
Přesto došlo ke zcela nepochopitelnému jevu - všechny americké akciové indexy prudce vyrazily vzhůru a obchodování končily v průměru o 1.3% silnější. Podle několika analytiků a komentátorů je racio tohoto vývoje následující: závěry Beige Book jsou negativní - FED bude znovu snižovat úrokové sazby (na ohromující 1.00%) - zisky firem vzrostou - cena jejich akcií vyskočí vzhůru. Možná ano, možná ne.
FED snížil úrokové sazby od roku 2001 z tehdejších 6.5% na nynějších 1.25% a evidentně to k ničemu nebylo - nezaměstnanost v přesně stejném období vzrostla z 3.9% na 6.1% ekonomicky činného obyvatelstva, důvěra spotřebitelů zkolabovala ze 129 bodů na stávajících 83.8, růst HDP se zpomalil na necelá 2%. Přesto se akcie od této ekonomické reality zcela odpoutaly a nyní se obchodují s P/E 31.94 (měřeno indexem S&P) v naději, že druhé pololetí tohoto roku přinese dramatický růst ekonomiky.
Ve fóru jsem byl nařčen, že prezentuji jednostranně "medvědí" názory. Může mi tedy někdo z přítomných býků racionálně vysvětlit, proč roste cena aktiva (akcií), která je výsostně závislá na ekonomické aktivitě v situaci, kdy 12 centrálních bank nic jako expanzi a ekonomický růst nevidí?
Petr Žabža