Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní rozpočet ve čtvrtině trati - bezedné důchody a hladová nezaměstnanost

Státní rozpočet ve čtvrtině trati - bezedné důchody a hladová nezaměstnanost

1.4.2003 17:10
Autor: 

Z údajů o pokladním plnění státního rozpočtu vykázaných bankou ke konci března roku 2003 vyplývá převaha výdajů státního rozpočtu nad jeho příjmy o 31,8 mld Kč. Proti stejnému období loňského roku jsou ke konci března 2003 příjmy o 9,6 mld Kč, tj. o 6,4 % vyšší, výdaje o 25,7 mld Kč, tj. o 15,6 % vyšší a saldo o 16,1 mld Kč horší. Státní rozpočet na rok 2003 byl schválen Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR zákonem č. 579/2002 Sb. ze dne 17. prosince 2002 se schodkem ve výši 111,3 mld Kč, při objemu celkových příjmů 684,1 mld Kč a celkových výdajů 795,4 mld Kč.

Na straně příjmů chybí v rozpočtu oproti čtvrtině celoročně rozpočtované částky 12,7 mld. Kč, když zejména ve výběru DPH prozatím chybí 4,8 mld. Kč. Na výdajové straně je vláda pilnější. Sice ani zde nebylo dosaženo čtvrtletní alikvóty, výpadek činí však pouze 8,6 mld. Kč. Ministerstvo financí obhajuje vysoký schodek ke konci března předsunutými transfery územním rozpočtům (42,5 mld. Kč) a předsunutou platbou státu do systému zdravotního pojištění (2,7 mld. Kč). Pokud by nedošlo k předsunutým platbám, činil by podle MF schodek nikoli 31,8 mld. Kč, ale pouze 13,6 mld. Kč. Zároveň se ovšem MF nechlubí, že zbývá zaplatit 21,8 mld. Kč z kapitoly Operace státních finančních aktiv, kde se ukrývá doplatek ztráty ČKA z roku 2001. Po zaplacení tohoto starého dluhu rozpočtový schodek výrazně poskočí. Neudržitelnost současného důchodového systému dokumentuje 8,9 mld. Kč, jež po prvních třech měsících chybí na důchodovém účtu. Státní kasu v prvním kvartálu zatížila také vysoká nezaměstnanost. Na pasivní politiku zaměstnanosti již padlo 29,5% celoročně plánované částky. Zde je nutno dodat, že v prvním čtvrtletí bývá nezaměstnanost vyšší než v ostatních kvartálech.

David Marek


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data