První týden z pěti rostly americké akciové tituly poté, co se snížila jejich tržní hodnota měřená indexem Wishire 5000 Total Market Index od 10. ledna o 1,1 bilionu USD. Toto snížení v sobě podle oborníků již zahrnuje případný vojenský útok armády Spojených států na území Iráku.
Nejvíce se dařilo akciím Hewlett Packard (+8%), které se dostaly do popředí zájmu v návaznosti na lepší než očekávané výsledky Dellu (+10%). Akcie začaly růst v pondělí v důsledku vstřícného postupu iráckých diplomatů, kteří připustili variantu prozkoumání jejich území výzvědnými letouny U-2 amerického letectva.
Pateční vystoupení H. Blinxe pak trhy uklidnilo natolik, že na chvíli zapomněly na vystoupení Colina Powella a investoři opět začali budovat akciové pozice. Dalším signálem potencionálního růstu pak byla situace, kdy se index S&P na pět procent přiblížil hodnotě 776,76 bodů, která znamenala pětapůlleté minimum, jenž index dosáhl v říjnu 2002. Investoři taktéž pozitivně vnímali makroekonomická data, která zejména růstem průmyslové produkce, maloobchodních tržeb a poklesem nezaměstnanosti příjemně překvapila trh.
Trh byl taktéž ovlivněn vystoupením šéfa Fedu Alana Greenspana, který v Senátu promluvil o vztahu a budoucím vývoji americké ekonomiky s možností války v Perském zálivu. Nejhůře se v minulém týdnu dařilo akciím General Motors (-8,1%) poté, co analytici Banc of America snížili své investiční doporučení na akcie tohoto největšího světového výrobce automobilů z „neutral“ na „sell“. Druhý nevýrazný výsledek pak zaznamenala telekomunikační společnost SBC Communication (-7,3%) v návaznosti na spekulace, že by se měla ucházet o stanici DirecTV, kterou GM prodává.
Za celý týden pak indexy S&P a Dow Jones získaly 0,6 procenta a index Nasdaq vzrostl o 2,2 procenta.
Roman Koděra, Patria Direct