Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Krátce na téma: Zevrubná analýza ekonomického programu černého koně parlamentních voleb

2.3.2006 9:44
Autor: David Marek

Aktuální výsledky průzkumů stranických preferencí agentur STEM a CVVM přinesly shodně jedno velké překvapení: preference Strany zelených se výrazně zvýšily a přehouply přes hranici, která by zástupce této strany kvalifikovala do lavic Poslanecké sněmovny. Vzhledem k úvahám o sestavování povolební vládní koalice a pravděpodobné hospodářské politice, je ale nutné poprvé věnovat pozornost také programu Strany zelených.

Ve výsledcích voleb do Poslanecké sněmovny v roce 1996 je v řádku Strany zelených prázdné místo. O dva roky později tato strana získala 1,1 procenta hlasů. V roce 2002 to již bylo 2,4 procenta a ve volbách do Evropského parlamentu 3,2 procenta. Vývoj stranických preferencí Strany zelených v posledních čtyřech letech ukazuje následující graf.

Obr. 1: Stranické preference Strany zelených ( v %)

Analýzu Krátce na téma Den daňové svobody v roce 2006 si klienti Patria Plus mohou stáhnout v sekci Ekonomika Plus -> Analýzy.

Služby Patria Plus jsou včleněny do stránek www.patria.cz a jsou aktivovány až po přihlášení klienta. Pro přehlednost jsou v rámci www.patria.cz označeny zelenou barvou a ikonou P+.

Více informací o dalších službách v rámci Patria Plus naleznete ZDE. Služby Patria Plus můžete otestovat v nezávazném 14denním ZKUŠEBNÍM OBDOBÍ. V tomto období však nemáte přístup k databázím, prognózám a analýzám (k dispozici jsou pouze ukázky). Podrobné informace Vám poskytnou naši pracovníci, kontaktujte help-desk.


Váš názor
 • Preferencím 6% pro zelené nevěřím
  2.3.2006 10:13

  a považuji tento výsledek za perfektně promyšlený a doposud i zvládnutý trik předvolebního boje. Víme snad všichni, že stádu stačí impulz, aby se hnulo požadovaným směrem. Je jedno, jde-li o informaci podvrženou, začne se o tom mluvit a o to šlo. Ostatní půjde již samo. Potlesk na otevřené scéně!
  Honza
  • uvídíme
   2.3.2006 13:24

   Ten skok je skutečně dost prudký. Ale nemyslím, že musí jít o zmanipulovaný výsledek. Jednak SZ nabírá na síle na úrovni komunální a krajské. Tím se dostává stále více do povědomí lidí, a to přímou cestou - minimálně přes média. Jejich zaměření na životní prostředí přitahuje spoustu mladých lidí, hlavně vzdělanějších. SZ stojí za spoustou eko akcí, kterých se tito lidé zůčastňují. Pod jejím vedením se něco prospěšného dělá, nejen tlachací setkání s politiky a najatými popovými hvězdami. S blížícími se volbami se zvyšuje počet lidí, kteří hledají alternativu za US-DEU a byli dosud v kolonce nerozhodnutých. A možná taky došlo na má slova, že Rath řádící s razancí atomovky udělá ČSSD jen škodu. Řádí krátce, zato vydatně. Jelikož se vzestupem SZ je nejpatrnější pokles preferencí ČSSD a podílu nerozhodnutých, tipuji, že právě toto jsou zdroje toho skoku. Voliči, kteří nevidí v parlamentu alternativu, sáhnou s největší pravděpodobností právě po SZ, která si delší dobu stojí nejlépe mezi mimoparlamentními stranami a spoustě lidí přinejmenším nevadí. Možná ani ne tak pro sympatie k ní, ale spíš kvůli té šanci na prolomení 5% hranice. Lidi neradi sázejí na málo pravděpodobné.
   Jirka
  • Přesně
   2.3.2006 10:53

   to mě také napadlo.
   mgns
   • jen
    2.3.2006 12:30

    aby Tě to napadlo i u ostatních impulzů
    Marek Párek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university