Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Význam EPS – když si investoři a management vyprávějí pohádky

Význam EPS – když si investoři a management vyprávějí pohádky

13.03.2008 12:24

Zisk na akcii – EPS, je investory intenzivně sledovaným ukazatelem, protože budí dojem, že ukazuje, co za daný rok akcie vydělala. Přitom ale tak, jak postupujeme výsledovkou směrem od tržeb dolů, snižuje se znatelně vypovídací schopnost jednotlivých ziskových položek. Zatímco hrubý zisk (či jemu podobná, ale ne shodná přidaná hodnota v českých účetních standardech) ještě relativně dobře vypovídá o fundamentálním vývoji firmy, do EBITDA již vstupuje více „znečišťujících“ jednorázových položek a čistě účetních operací. To se zintenzivňuje u odpisů, respektive EBIT. U velkých společností se pak zisk před zdaněním a čistý zisk (tedy i EPS) stává neoddělitelnou směsicí trendu, náhod a záměrů těch, kdo do účtování promlouvají. Vztah ke cash flow (na akcii), jedinému 100% relevantnímu ukazateli hodnoty, je již jen dosti volný. S CF na akcii je ale těžší pracovat.

Díky tomu, kolik neekonomických a jednorázových faktorů do velikosti EPS promlouvá, je tedy jeho vypovídací schopnost relativně omezená. A díky jeho popularitě tak nastává hon za tím, zvýšit jeho vypovídací schopnost, respektive uživatelskou hodnotu. Např. podle “The Economic Implications of Corporate Financial Reporting” (Graham, Harvey, Rajgopal), která dělala výzkum u 401 finančních ředitelů, většina CFOs obchodovaných firem věří, že EPS je klíčovým ukazatelem pro investory. Co více (a hůře), většina z nich se staví proti projektům, které mají pozitivní vliv na hodnotu firmy, ale snižují EPS, respektive posílají ho pod konsenzus. Většina CFOs by navíc opustila hodnotu tvořící projekty i pokud by výrazněji rozkolísaly EPS v následujících letech – tedy nehoní se jen za velikostí, ale i za vyrovnaností. Přitom, jak jsem již naznačoval, EPS u velkých společností s extrémní složitostí operací je z principu volatilní, i když jádro podnikání (poptávka v odvětví, ceny vstupů, výstupů, apod.) společnosti je relativně stabilní.

V praxi uvedená snaha vede k tomu, že management společností věnuje část svého času managementu zisků – tedy ne jejich tvorbě, ale jejich vykazování. Studie „Earnings Momentum and Earnings Management“ (Myers, Skinner) jasně ukazuje, že počet firem, které vykazují stabilní růst EPS od roku 1962 vysoce převyšuje to, co by odpovídalo jejich stavu a náhodě. Tedy nepřímý důkaz rozšíření managementu vykazovaných zisků. Zároveň její autoři dokazují, že vykazování vyhlazených EPS ústí v abnormální posilování akcií daných firem. Tj. všichni ví, že EPS nemohou být vyhlazené, bez výrazných fluktuací. Investoři to ovšem preferují a management jim jde na ruku snahou o umělé vyhlazení.

Příběh zde ale nekončí. Investoři a analytici jsou si přirozeně vědomi toho, že vykazovaná EPS jsou zkreslená a často trochu namasírovaná. Snaží se proto je různým způsobem očišťovat ve snaze dostat jakési jádrové EPS, které by vypovídalo co nejvíce o fundamentu. Možnosti externích pozorovatelů jsou zde ale omezené – dají se samozřejmě eliminovat evidentní jednorázové položky, apod., ale i definice jednorázových položek je mnohdy otevřená (náklady jsou pokud možno jednorázové, výnosy stálé …). EPS tak projedou tunelem masáže ze strany managementu a očistné masáže ze strany investorů, ovšem výsledný efekt může být dosti zavádějící.

Řešení (teoretické): snížená váha, kterou investoři přikládají EPS jako takovému (a spolu s tím, jakou váhu dávají krátkodobým výsledkům vůbec). Zaměření se managementu a leaderů na management a leading firmy, ne management účetních výkazů a hádání toho, co chtějí investoři slyšet. Pokud vůbec, bude toto ale předmětem jen velmi pomalé změny. Zatím se vyplatí EPS sledovat – ne, že by nějak moc říkalo, ale ostatní ho sledují.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data