Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance v únoru: Indikace rychlého růstu HDP

Platební bilance v únoru: Indikace rychlého růstu HDP

15.4.2008 10:36
Autor: David Marek

Kladné saldo běžného účtu platební bilance v únoru stouplo na 11,8 miliardy korun z lednových 4,8 miliardy. K historicky nejvyššímu přebytku přispěly zejména zahraniční obchod a bilance služeb. Bilanci výnosů prozatím zatěžují výrazněji pouze reinvestované zisky, odliv dividend zůstává relativně malý, hlavní nápor z této strany přijde až v dubnu, kdy většina společností po schválení účetní závěrky začíná s výplatou dividend.

Finanční účet vykázal v únoru deficit 5,6 miliardy korun. Objem přímých zahraničních investic v ČR dosáhl téměř 14 miliard korun, naprostou většinu ovšem tvořily reinvestice zisky. Portfoliové investice opět přinesly odliv financí v ČR. Zatímco domácí investoři nakupovali akcie na zahraničních trzích, z pražské burzy se zahraniční investoři spíše stahovali.

Platební bilanci lze považovat za zrcadlo ekonomiky a nyní lze v tomto zrcadle vidět stoupající přebytky zahraničního obchodu a bilance služeb, a to navzdory obavám ze zpomalování ekonomiky eurozóny. Zdá se, že čistý export podrží tempo růstu HDP v 1. čtvrtletí nečekaně vysoko. Příspěvek čistého exportu by mohl přesáhnout 3 procentní body a meziroční tempo růstu HDP by se tak mohlo udržet nad 6 procenty.

Příznivý vývoj běžného účtu částečně ospravedlňuje (a motivuje) posilování kurzu koruny. Nicméně hodnota kurzu koruny k euru 24,80 (natož 23,0) stavu české ekonomiky a platební bilance neodpovídají.

Za celý letošní rok očekáváme pokles schodku běžného účtu na 70 miliard korun (1,8 procenta HDP) z loňských 89 miliard korun (2,5 procenta HDP).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data