Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: USA představily nový plán stabilizace finančního sektoru

ČTK: USA představily nový plán stabilizace finančního sektoru

10.02.2009 17:37
Autor: ČTK

Článek byl doplněn:

Washington (ČTK) - Americká vláda využije zbylých 350 miliard dolarů (7,7 bilionu Kč) určených ke stabilizaci finančního sektoru tak, aby s jejich pomocí mobilizovala více než bilion dolarů z veřejných a soukromých zdrojů. Tyto peníze by měly obnovit fungování úvěrového trhu ochromeného nejhlubší poválečnou finanční krizí, prohlásil dnes americký ministr financí Timothy Geithner.
 
V Geithnerově plánu je však podle analytiků stále řada nejasností a slabých míst. Pro finanční trhy tak bylo ministrovo vystoupení spíše zklamáním. Akcie na newyorské burze po zveřejnění plánu zrychlily pokles a Dow Jonesův index ztrácel přes tři procenta. Také kurz dolaru v reakci na plán oslabil vůči euru i jenu.

Klíčovou částí pozměněného programu, přejmenovaného na Plán finanční stability, bude založení určité formy "špatné banky" v podobě investičního fondu na bázi partnerství veřejného a soukromého sektoru. Fond dostane od vlády 100 miliard dolarů a bude vykupovat od finančních společností problematická "toxická" aktiva, která ochromují jejich bilance a znemožňují jim poskytovat nové úvěry.

"Nyní jsou poškozeny klíčové části našeho finančního systému. Místo, aby urychloval oživení, pracuje finanční systém proti němu, a to je nebezpečná dynamika, kterou musíme změnit," řekl Geithner.

Projekt "špatné banky" se bude opírat o partnerství se soukromým sektorem, takže objem peněz k vykupování špatných aktiv by měl být ve skutečnosti mnohem vyšší. Vláda počítá s tím, že bilance bank se s pomocí plánu podaří očistit od špatných aktiv v sumě až 500 miliard dolarů. Podle analytiků je však zamoření finančního sektoru rizikovými hypotečními a různě strukturovanými dluhopisy stále mnohem vyšší.

Analytici jsou z navrženého řešení zatím poněkud na rozpacích. "Přišli s něčím úplně novým. Nejsem si jistý, jak bude tento projekt veřejného a soukromého partnerství fungovat, mám o tom pochyby," řekl hlavní ekonom newyorské firmy Fact and Opinion Economics Robert Brusca. Podle něj jde v podstatě o návrat k původní myšlence předešlé vlády založit fond k vykupování špatných aktiv z finančního sektoru, plánu, který byl později nahrazen rekapitalizací bank.

"Detaily jsou velmi vágní. Ani za takovou dobu nepřišli s něčím dostatečně konkrétním," stěžoval si Carl Lantz z newyorské pobočky Credit Suisse. "Investoři chtějí jasnost, jednoduchost a rozhodnost. Tento plán vypadá spletitě, zmateně a nejasně," prohlásil prezident firmy Seacliff Capital James Ellman.

Naopak hlavní ekonom Patria Finance David Marek míní, že by toto řešení mělo pomoci, protože "toxická" aktiva způsobují ztráty bank a prohlubují jejich neochotu půjčovat peníze. "Toto opatření by mělo rozhýbat zamrzlé úvěrování a zmírnit a zkrátit tak recesi americké ekonomiky," řekl ČTK.

Kromě pomoci bank a finančním společnostem se plán zaměřuje na opětné rozpohybování půjček pro spotřebitele a firmy. Na podporu těchto úvěrů poskytne vláda z peněz schválených na podzim Kongresem dalších 100 miliard dolarů. Tyto peníze rozšíří již platný program centrální banky (Fed) a měly by zajistit úvěry v celkové sumě kolem bilionu dolarů.

Plán navazuje na program finanční stabilizace za 700 miliard dolarů, z nichž již polovinu převážně k rekapitalizaci bank využila bývalá vláda George Bushe. Nové Obamově administrativě se však nelíbil způsob využití těchto peněz, zejména nedostatečný dohled nad chováním bank a odměnami jejich manažerů. Obama minulý týden nařídil drakonické limity na odměny nejvyšším šéfům firem, které využívají mimořádnou federální pomoc.

Na další kapitálové injekce bankám je ze zbylých 350 miliard dolarů určeno 100 miliard. Zbylých 50 miliard dolarů Geithner použije k podpoře vlastníků domů, jimž hrozí propadnutí hypotéky a zabavení nemovitosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data