Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hlad a nová vlna kolonizace

Hlad a nová vlna kolonizace

06.05.2009 12:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle časopisu Businessweek nyní v honbě za zajištěním dodávek jídla investoři z celého světa dychtivě nakupují zemědělskou půdu, to obzvláště v Africe. Tam se jim říká noví kolonizátoři. Země hladové po zabezpečení svých dodávek jídla zahrnující Saudskou Arábii, Emiráty, Jižní Koreu (třetí největší světový dovozce kukuřice), Čínu, Indii, Libyi a Egypt jsou v první linii na spolykání půdy kdekoliv ve světě, ale především právě v Africe.

V posledních několika měsících např. investoři ze Saudské Arábie zaplatili 100 milionů USD za etiopskou farmu, kde chtěli pěstovat pšenici a ječmen. To navíc k milionům akrů, které již vlastní v této válkou zpustošené zemi, stejně tak, jako např. v Súdánu. A Saudové vlastní půdu pro pěstování rýže zároveň v Indonésii a Thajsku. Čína vlastní rozlehlé plochy půdy v zámoří, především v Alžíru a Zimbabwe. A odhaduje se, že více, než milion etnických Číňanů pracujících na farmách, bude žít příští rok na africkém kontinentu. Keňa a Tanzánie pronajaly půdu, zatímco Uganda se stala velkým prodejcem, alokujícím dva miliony akrů půdy do Egypta pro pšenici a kukuřici. Saudská vláda a další státy ze zálivu jednají i s Pákistánem o koupi dalších milionů akrů. Tento potenciální obchod zahrnuje služby 100,000 mužů soukromé armády na ochranu potravin na export.

Rychle stoupající ceny pšenice a rýže během dvou posledních let, které zapříčinily nepokoje a výtržnosti ve více, než 30 zemích od Indie po Haiti, byly významným impulsem pro tuto další honbu za půdou. Skutečně pak odstartovala na konci minulého roku, kdy spousta velkých národů exportujících potraviny zavedlo exportní kontroly. Podle Businessweek ale ne každá země otevírá své ruce těmto novým statkářům s takovou mírou entuziasmu jako např. Pákistán. David Hallam, ředitel obchodu a rozdělení trhů ve FAO, pro tento časopis uvádí, že by se „mohlo jednat o situaci dvou vítězů nebo by to mohl být druh neokolonialismu se strašnými důsledky pro některé dotčené země“. A dodává …“musím mít opravdu otevřenou mysl, abych mohl říci, zda je tento vývoj pozitivní nebo ne.“ Dále říká, že „je zde nebezpečí, že hostitelské země, zvláště ty více politicky nestabilní a nedostatečně zásobené potravinami, ztratí kontolu nad svými dodávkami potravin v době, kdy ji nejvíce potřebují. V případě, že nejnovější invaze zámořských peněz bude dobře řízena, mohla by Afrika, po generaci snižujících se investic, získat obrovské výhody. Více, než dvě desetiletí zkoušíme přesvědčit vládu a investory ze světa, aby investicemi do zemědělství zastavili pokles v produkci potravin”, říká Hallam. „Takže je pro nás nyní obtížné otočit se a argumentovat proti nim.”

Většina nových peněz podle Businessweek přitom jde do kapitálově intenzivního farmaření a odrůd na biopaliva, které nepředstavují velký přínos pro místní zemědělce. Potravinové zabezpečení a větší povzbuzení správného druhu investic v zemědělství pak bylo hlavním bodem agendy zemědělského summitu G8 v Itálii minulý měsíc. Businessweek uvádí, že tam poprvé ministři G8 připustili, že úsilí vyřešit hlad ve světě zatím selhalo a že pokus OSN zmenšit na polovinu počet podvyživených kolem roku 2015 byl nedostižný cíl.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.07.2025
8:22Víkendář: Spojené státy jsou ve skutečnosti výrobní velmocí
26.07.2025
16:08Kdyby mi dnes bylo 20 let, studoval bych fyzikální vědy, řekl šéf Nvidie
8:09Víkendář: Čínský šok
25.07.2025
22:02Wall Street poblíž historických maxim, nicméně zklamání Intelu či kombinace makra a preziidenta USA drží investory ve střehu  
17:57Bloomberg: Značka Porsche se stává chudým příbuzným zářící Škody
17:10Podle Trumpa je šance na uzavření dohody s EU zhruba 50 procent
17:07Kdysi byli investoři ochotni platit za dolar dividendy jen 17 dolarů. Nyní více než 60
15:37Perly týdne: Tesla na sestupu, přetahovaná o AI experty a nové výhledy Goldman Sachs
14:42Meta kvůli nové unijní legislativě zastaví od října politickou reklamu v EU
14:09Traders Talk: Alphabet září, Tesla zklamala a 3+1 akcie, které teď sledovat
12:38Technická analýza: Deutsche Bank na vzestupu, akcie míří na desetileté maximum  
11:50Analytik Jakub Blaha k Intelu (-7 %): Pod novým CEO zatím nejeví žádné známky obratu  
11:05Akcie Intelu v pre-marketu klesají. Firma není na výrobu AI produktů připravená
11:03Evropské akcie ztrácejí, americké se ještě rozhodnou o směru  
10:39Puma očekává, že letos skončí ve ztrátě, akcie padají o 18 procent
10:29Jakub Blaha: Newmont hlásí rekordní volný peněžní tok navzdory nižší produkci  
8:56Volkswagen hlásí pokles zisku, Škoda jede na plný plyn
8:51Rozbřesk: ECB bude velmi opatrná směrem k dalšímu poklesu sazeb
8:49Trump nechce odvolat Powella, ale dál tlačí na pokles sazeb. Provozní zisk Volkswagenu klesl o třetinu a futures jsou smíšené  
6:33To poslední, co potřebujeme, je kontinuita v americké centrální bance

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data