Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ott (Orco) pro HN: Máme dalších šest měsíců. Soustředíme se na to, s čím můžeme pohnout hned

Ott (Orco) pro HN: Máme dalších šest měsíců. Soustředíme se na to, s čím můžeme pohnout hned

12.10.2009 11:24
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Developer Orco (226 CZK, 2,12%) získal od pařížského soudu prodlouženou ochranu před věřiteli. Tu chce využít neprve na jednání o získání 80 milionů eur od Colony, které má do konce listopadu exkluzivitu na akcie Orca, ač je jasné, že podmínka dohody s držiteli dluhopisů do té doby naplněna nebude. V příštích měsících potřebuje Orco získat 30 až 40 milionů eur prostřednictvím dohod s bankami, 20 až 50 milionů eur chce získat skrze emisi warrantů pro stávající akcionáře. Nový plán dohody s držiteli dluhopisů Orco nehodlá uspěchat. „Soustřeďujeme se na to, čím můžeme nějakým způsobem pohnout teď,“ říká šéf Orca Jean-Francois Ott v rozhovoru pro HN.

Problémem pro část držitelů dluhopisů je výměna za akcie, která je součástí restrukturalizačního plánu. „Je příliš jednoduché tvrdit, že držitelé dluhopisů jej odmítli jako celek. Naše dluhopisy vlastní velké hedgeové fondy z Británie, dluhopisové fondy, středně velké fondy z Francie i individuální investoři. Co mohu říct, francouzské středně velké fondy a individuální investoři byli pro náš plán a s těmi jsme se dohodnout dokázali. Ani hedgeovým fondům ani fondům dluhopisovým se prostě nelíbilo, že místo části dluhopisů by dostaly akcie Orco. Tyto fondy vesměs nemají důvod žádné akcie držet a podílet se tak na řízení a hospodaření firmy,“ vysvětlil Ott. Šéf Orca proto nechce žádnou „uspěchanou“ variantu nového plánu. „Budeme hledat cesty. Jsme samozřejmě připraveni i na variantu, která by velkým fondům zřejmě vyhovovala. Že dostanou splaceno sto procent dluhu, ale v delším období a nedostanou žádné akcie,“ uvádí Ott.

V průběhu několika příštích měsíců chce Orco vydat emisi warrantů pro stávající akcionáře a získat 20 až 50 milionů eur. To je podle Otta reálnější varianta, než vydávání akcií, které je v režimu ochrany před věřiteli složitější. „V pátek na burzách změnil majitele jeden milion akcií Orca za cenu devět eur za jednu, my Colony a dalším investorům chceme prodat akcie za sedm eur za jednu. Trh vám v tomto případě posílá zprávu,“ říká Ott s tím, že na druhou stranu je trh stále velmi křehký. Kromě jednání s Colony má Orco podle Otta i další potenciální investory, nedosahující však síly americké skupiny, z řad středně velkých fondů a investorů. „Vyhledáním potenciálních nových akcionářů jsme pověřili švýcarskou UBS (18,46 CHF, 1,43%),“ říká Ott.

Dalších 30 až 40 milionů eur potřebuje Orco slovy Otta získat od bank. „Jsme klienti bank, které nás financují šestnáct let. A vždy jsme byli velmi dobří klienti. Nemáme tak žádné větší problémy než všichni ostatní na celém trhu. Dokladem je, že ve čtvrtek se nám podařilo dohodnout s Komerční bankou (3566 CZK, 3,03%), Erste Bank (765 CZK, 2,00%) a Unicredit (2,68 EUR, 0,75%) na refinancování našich úvěrů,“ uvádí Ott.

Na akciovém trhu podle Otta již více panuje optimismus, obnovil se zájem o nákupy na realitním trhu a zlepšil se postoj bank k poskytování úvěrů. I to jsou podle šéfa Orca důvody, proč chce firma vyjednat refinancování projektů u bank a nezbavovat se zatím žádných nemovitostí. „Pořád za ně nedostaneme odpovídající cenu. Dělali bychom špatný byznys. Když si představíte, že firma koupila nějakou budovu třeba v roce 2003, tři roky čekala na povolení k rekonstrukci a další tři roky rekonstrukci prováděla, je jasné že takovou budovu nemá smysl prodávat, když jsou ceny tak dole. Je mnohem výhodnější získat refinancování projektů u bank a prodávat, až se ceny zvednou,“ říká Ott s tím, že toto období odhaduje na roky 2011 či 2012.

(Zdroj: HN)


Váš názor
 • Preklad pro
  13.10.2009 12:26

  ctenare: "Mame mesicu na to, abychom dotunelovali ORCO ..."
  Orcoman
 •  
  12.10.2009 15:03

  .. a co kdyz ceny nemovistosti do r. 2011-2012 klesnou jeste vic ?
  SKF
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data