Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínská ratingová agentura svlékla nejen USA z kabátu „AAA“. Zdravější pohled, nebo propaganda?

Čínská ratingová agentura svlékla nejen USA z kabátu „AAA“. Zdravější pohled, nebo propaganda?

20.07.2010 17:33
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Dagong Global Credit Rating Co. Bez pozornosti médií, odpovídající (ne)známosti jména ve „vyspělém západním světě“ v minulém týdnu a pro světové trhy takřka v tichosti svlékla tato největší čínská ratingová agentura Spojené státy společně s Velkou Británií, Německem a Francií z jejich kabátu ratingového hodnocení „AAA“. Ve svém přístupu k ratingu klade proti triu světových ratingových agentur Standard & Poor’s, Moody’s a Fitch dle svých slov větší důraz na roli „světového hráče“ a pozici mezinárodních rezerv.

„Přístup ke stanovení vládního ratingu vždy stojí na kombinaci institucionální síly a vládní fiskální pozice,“ uvádí Dagong. Momentální fiskální situace je přímým faktorem ukazujícím na schopnost vlády splácet dluh. Fundamentálním základem pro ni je schopnost vlády generovat fiskální příjmy a to paralelně s emitovaným dluhem a ne na prosté krytí splátek dluhů již vydaných. Pro stabilitu ratingu je významná také konkurenceschopnost země, která ovlivňuje její odolnost vnějším šokům, uvádí mimo jiné Dagong. Pokrytí obsahuje 50 států, z nichž 20 je z Evropy, 17 z Asie, 2 ze Severní Ameriky, 6 z Jižní Ameriky, 3 z Afriky a 2 z Oceánie. Investičního ratingu (do BBB-) dosáhlo 72 % zemí, spekulativního ratingu 28 %. Výhledy jsou v úvodním ratingu buď stabilní, nebo negativní.

Spojené státy v očích agentury klesly na stupeň „AA“ s výhledem negativním, zatímco Británie a Francie na „AA-„ rovněž s výhledem negativním. Belgie společně se Španělskem, Itálií a Malajsií jsou hodnoceny „A-„. Čína dostala známku „AA+“, společně s Německem, Nizozemím či Kanadou. Na nejvyšší stupeň „AAA“ dosáhly Norsko, Dánsko, Švýcarsko a Singapur, společně se dvěma komoditními lídry Austrálií a Novým Zélandem.

„Role východu roste a mění rozložení globálních sil, čas Asie přichází,“ připustil minulý týden šéf MMF Dominique Strass Kahn. Spojené státy jsou mezi zeměmi, jejichž náklady na půjčování si dále porostou s rostoucím rizikem selhání. Pro Washington, ale i Británii a Francii a několik dalších zemí bude problematické další získávání zdrojů, pokud se jim dluhy vymknou z ruky, uvádí Dagong. „Úrokové míry na dluhových instrumentech těchto zemí rapidně porostou a jejich pravděpodobnost selhání ještě rychleji,“ domnívá se čínská ratingová agentura. „Očekávání neomezené schopnosti Spojených států si půjčovat je mýtus,“ uvedl již dříve mimo jiné bývalý šéf Fedu Alan Greenspan.

„Důvod pro globální finanční krizi i současnou dluhovou krizi v Evropě založil mimo jiné současný systém mezinárodní tvorby ratingových hodnocení, který věrně nezobrazuje skutečnou schopnost dlužníka platit své dluhy,“ uvedl šéf Dagong Guan Jianzhong. Tím vysvětluje motivaci agentury stát se postupně skutečnou globální protiváhou západním ratingovým agenturám. „Cílem je napravit tyto defekty existujícího systému,“ uvedl. Čínský prezident Hu Jintao již v dubnu uvedl, že „svět potřebuje nezaujatý, férový a rozumný standard hodnocení vládních dluhů“. Dagong se tohoto úkolu snaží ujmout a deklaruje, že chce využívat systém nezatížený jakoukoli ideologií.

„Klást důraz na minulou výkonnost jako základ pro růst může být zavádějící,“ říká Dagong s důrazem k zemím, které technologicky dohánějí ty nejvyspělejší. Západní ratingové agentury podle Dagong kladou nadměrný důraz na dlouhodobost a pohled do minulosti a vládní instituce, které se zdály sice být neotřesitelné po desetiletí, to ale není zárukou jejich budoucího vývoje. Japonsko bylo tygrem v 70. a 80. letech – před bublinou Nikkei indexu. Čínu mohou čekat některé z demografických problémů, kterými si prošlo a prochází Japonsko, někdy v polovině této dekády. Také čínský politický systém se dnes zdá neotřesitelný podobně jako byl ten v Sovětském svazu, avšak dnes už jen byl… připomíná Dagong, proč nelpět na ideologii.

Při porovnání s vedoucí ratingovou trojicí ze sledované padesátky dosáhlo na hodnocení „AAA“ u Dagong 6 zemí proti 14, 12 a 11 u čelní trojice Moody’s, S&P a Fitch. Poměry u „AA“ jsou 11 ku 6-5-8 a „A“ 12 ku 7-9-6. Dagong stanovil vyšší ratingy proti trojici u zemí BRIC, Saúdské Arábie, Indonésie a Venezuely,l Nigérie a Argentiny, zatímco naopak nižší u Kanady, Nizozemí, Německa, USA, Velké Británie, Francie, Belgie, Španělska, Itálie, Thajska, Mexika, Rumunska či Irska, Řecka, Filipín nebo Ekvádoru. Shoda pak panuje z evropských zemí u Norska, Dánska, Lucemburska, Švýcarska či Estonska, Polska, Portugalska a Turecka.

Někteří ekonomové vidí zprávu Dagong jako propagandu a snahu o odpověď Číny na americké snahy za oslabení jüanu. Při prostém vygooglování sousloví „debt by country“ však snadno uvidíme, že přístup Danong nestojí úplně "na vodě“.

Pro případné zájemce je zpráva Dagong k dispozici ZDE.

(Zdroj: Dagong, Daily Telegraph, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)