Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínská ratingová agentura svlékla nejen USA z kabátu „AAA“. Zdravější pohled, nebo propaganda?

Čínská ratingová agentura svlékla nejen USA z kabátu „AAA“. Zdravější pohled, nebo propaganda?

20.07.2010 17:33
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Dagong Global Credit Rating Co. Bez pozornosti médií, odpovídající (ne)známosti jména ve „vyspělém západním světě“ v minulém týdnu a pro světové trhy takřka v tichosti svlékla tato největší čínská ratingová agentura Spojené státy společně s Velkou Británií, Německem a Francií z jejich kabátu ratingového hodnocení „AAA“. Ve svém přístupu k ratingu klade proti triu světových ratingových agentur Standard & Poor’s, Moody’s a Fitch dle svých slov větší důraz na roli „světového hráče“ a pozici mezinárodních rezerv.

„Přístup ke stanovení vládního ratingu vždy stojí na kombinaci institucionální síly a vládní fiskální pozice,“ uvádí Dagong. Momentální fiskální situace je přímým faktorem ukazujícím na schopnost vlády splácet dluh. Fundamentálním základem pro ni je schopnost vlády generovat fiskální příjmy a to paralelně s emitovaným dluhem a ne na prosté krytí splátek dluhů již vydaných. Pro stabilitu ratingu je významná také konkurenceschopnost země, která ovlivňuje její odolnost vnějším šokům, uvádí mimo jiné Dagong. Pokrytí obsahuje 50 států, z nichž 20 je z Evropy, 17 z Asie, 2 ze Severní Ameriky, 6 z Jižní Ameriky, 3 z Afriky a 2 z Oceánie. Investičního ratingu (do BBB-) dosáhlo 72 % zemí, spekulativního ratingu 28 %. Výhledy jsou v úvodním ratingu buď stabilní, nebo negativní.

Spojené státy v očích agentury klesly na stupeň „AA“ s výhledem negativním, zatímco Británie a Francie na „AA-„ rovněž s výhledem negativním. Belgie společně se Španělskem, Itálií a Malajsií jsou hodnoceny „A-„. Čína dostala známku „AA+“, společně s Německem, Nizozemím či Kanadou. Na nejvyšší stupeň „AAA“ dosáhly Norsko, Dánsko, Švýcarsko a Singapur, společně se dvěma komoditními lídry Austrálií a Novým Zélandem.

„Role východu roste a mění rozložení globálních sil, čas Asie přichází,“ připustil minulý týden šéf MMF Dominique Strass Kahn. Spojené státy jsou mezi zeměmi, jejichž náklady na půjčování si dále porostou s rostoucím rizikem selhání. Pro Washington, ale i Británii a Francii a několik dalších zemí bude problematické další získávání zdrojů, pokud se jim dluhy vymknou z ruky, uvádí Dagong. „Úrokové míry na dluhových instrumentech těchto zemí rapidně porostou a jejich pravděpodobnost selhání ještě rychleji,“ domnívá se čínská ratingová agentura. „Očekávání neomezené schopnosti Spojených států si půjčovat je mýtus,“ uvedl již dříve mimo jiné bývalý šéf Fedu Alan Greenspan.

„Důvod pro globální finanční krizi i současnou dluhovou krizi v Evropě založil mimo jiné současný systém mezinárodní tvorby ratingových hodnocení, který věrně nezobrazuje skutečnou schopnost dlužníka platit své dluhy,“ uvedl šéf Dagong Guan Jianzhong. Tím vysvětluje motivaci agentury stát se postupně skutečnou globální protiváhou západním ratingovým agenturám. „Cílem je napravit tyto defekty existujícího systému,“ uvedl. Čínský prezident Hu Jintao již v dubnu uvedl, že „svět potřebuje nezaujatý, férový a rozumný standard hodnocení vládních dluhů“. Dagong se tohoto úkolu snaží ujmout a deklaruje, že chce využívat systém nezatížený jakoukoli ideologií.

„Klást důraz na minulou výkonnost jako základ pro růst může být zavádějící,“ říká Dagong s důrazem k zemím, které technologicky dohánějí ty nejvyspělejší. Západní ratingové agentury podle Dagong kladou nadměrný důraz na dlouhodobost a pohled do minulosti a vládní instituce, které se zdály sice být neotřesitelné po desetiletí, to ale není zárukou jejich budoucího vývoje. Japonsko bylo tygrem v 70. a 80. letech – před bublinou Nikkei indexu. Čínu mohou čekat některé z demografických problémů, kterými si prošlo a prochází Japonsko, někdy v polovině této dekády. Také čínský politický systém se dnes zdá neotřesitelný podobně jako byl ten v Sovětském svazu, avšak dnes už jen byl… připomíná Dagong, proč nelpět na ideologii.

Při porovnání s vedoucí ratingovou trojicí ze sledované padesátky dosáhlo na hodnocení „AAA“ u Dagong 6 zemí proti 14, 12 a 11 u čelní trojice Moody’s, S&P a Fitch. Poměry u „AA“ jsou 11 ku 6-5-8 a „A“ 12 ku 7-9-6. Dagong stanovil vyšší ratingy proti trojici u zemí BRIC, Saúdské Arábie, Indonésie a Venezuely,l Nigérie a Argentiny, zatímco naopak nižší u Kanady, Nizozemí, Německa, USA, Velké Británie, Francie, Belgie, Španělska, Itálie, Thajska, Mexika, Rumunska či Irska, Řecka, Filipín nebo Ekvádoru. Shoda pak panuje z evropských zemí u Norska, Dánska, Lucemburska, Švýcarska či Estonska, Polska, Portugalska a Turecka.

Někteří ekonomové vidí zprávu Dagong jako propagandu a snahu o odpověď Číny na americké snahy za oslabení jüanu. Při prostém vygooglování sousloví „debt by country“ však snadno uvidíme, že přístup Danong nestojí úplně "na vodě“.

Pro případné zájemce je zpráva Dagong k dispozici ZDE.

(Zdroj: Dagong, Daily Telegraph, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů