Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny v průmyslu rostly nejrychleji od roku 2005, v zemědělství nejrychleji v historii (+komentář Patrie)

Ceny v průmyslu rostly nejrychleji od roku 2005, v zemědělství nejrychleji v historii (+komentář Patrie)

16.5.2011 9:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Ceny průmyslových výrobců v dubnu v meziročním srovnání nepatrně zrychlily své tempo růstu na 6,4 procenta z březnových 6,3 procenta. Stouply tak nejrychleji od března 2005. Proti březnu ceny v průmyslu vzrostly o 0,8 procenta. Růst indexu cen výrobců předčil konsensuální odhad dle agentury Bloomberg (+0,6 % m/m a +6,2 % y/y). Ceny zemědělských výrobců byly meziročně vyšší o 31,8 procenta (v březnu 31 %). Oznámil to dnes Český statistický úřad.

Cenovou hladinu u průmyslových výrobců v dubnu v meziročním srovnání výrazně ovlivnil růst cen koksu a rafinovaných ropných produktů (+26,5 %), obecných kovů a kovodělných výrobků (+ 13,2 %) a potravinářských výrobků, nápojů, tabáku (+8,1 %). Meziročně naopak poklesly ceny PC, elektronických a optických přístrojů (- 2,8 %) a dopravních prostředků (-2,7 %).

Za zpomalením růstu cen průmyslových výrobců proti březnu (z +1,0 % m/m na +0,8 % m/m v dubnu) stály například nižší ceny chemických látek a výrobků, které se meziměsíčně snížily (-1,9 %). Významněji opět stouply ceny koksu a rafinovaných ropných produktů (+4,5 %), potravinářských výrobků, nápojů, tabáku (+1,5 %) a obecných kovů a kovodělných výrobků (+1,3 %).

"Ropa (Brent) v průběhu dubna přidala dalších 10 dolarů a vyšplhala až na 126 dolarů za barel. To se promítlo v cenách rafinérských produktů a koksu růstem o 4,5 procenta. Události posledních dnů ovšem ukázaly, že komoditní trhy jsou poměrně přehřáté a na negativní podněty reagují prudkými propady cen. Ropa tak zkorigovala na dnešních 113 dolarů za barel," komentoval dnešní čísla David Marek, hlavní ekonom Patria Finance.

Kovy a kovové výrobky zdražily v dubnu o 1,2 % ve srovnání s předchozím měsícem, resp. 13,1 % meziročně. "I zde jde o vnější nákladový šok. Ve světě se již objevují náznaky, že ceny železné rudy a uhlí, které především ovlivňují ceny oceli, by mohli v druhé polovině roku spíše klesnout. Barevné kovy, zejména měď, již prošly určitou korekcí v posledních dnech," uvedl David Marek.

K obratu ve vývoji se podle Marka naopak stále nemají ceny potravin, které v rámci indexu cen průmyslových výrobců rostou nepřetržitě již osm měsíců. „A v dalších měsících mohou šplhat ještě výše,“ řekl hlavní ekonom Patria Finance na adresu růstu cen potravin a poukázal na fakt, že index cen zemědělských výrobců se minulý měsíc zvýšily o 0,8 %a meziroční inflace zde již dosáhla velmi vysokých 31,8 % (v březnu +31,0 %). „Vyšší rychlost růstu zemědělských cen v ČR ještě nikdy nebyla naměřena.“

Ceny v rostlinné výrobě podle ČSÚ vzrostly o 57,2 %. Výrazně se zvýšily ceny brambor (+ 119,6 %), obilovin (+83,0 %), olejnin (+ 56,0 %) a ovoce (+45,8 %). V živočišné výrobě byly ceny vyšší o 7,1 % v důsledku zvýšení cen mléka (+15,1 %). Dále byly vyšší ceny drůbeže (+9,2 %) a skotu (+2,8 %). Ceny prasat byly vyšší po dvou letech, a to (+1,9 %) Nižší byly ceny vajec (-26,3 %). Výrazný meziroční růst cen zemědělských výrobců byl však dle ČSÚ ovlivněn zejména nižší srovnávací základnou z roku 2010.

Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se podle ČSÚ za rok do dubna zvýšily o 1,1 % (v březnu o 0,5 % y/y, meziměsíčně +1,2 %). Vzrostly především ceny za reklamní služby a průzkum trhu, a to o 7,0 %. Dále byly vyšší ceny za poštovní a kurýrní služby (+3,6 %), v nákladní dopravě o 2,3 % a za finanční služby, kromě pojišťovnictví a penzijního financování o 2,0 %. Nižší byly ceny za služby v oblasti pronájmu a operativního leasingu (-6,0 %), dále za pojištění (-2,4 %) a za telekomunikační služby o 0,8 %. Ceny tržních služeb nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 0,3 % (stejně jako v březnu).

Ceny stavebních prací dle odhadů ČSÚ byly meziročně nižší o 0,4 % (stejně jako v březnu, meziměsíčně beze změny). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 3,8 % (v březnu o 3,9 %, meziměsíčně -0,1 %).

"Inflace v produkčních cenách dosahuje nejvyšších hodnot za posledních šest let, nicméně zdá, že již dosáhla vrcholu a ve zbytku roku by měla klesat. Ani vysoké produkční ceny nejsou důvodem ke změně kurzu měnové politiky. Pomalý růst domácí poptávky omezuje riziko přenosu vnějších nákladových šoků do cen domácího zboží a služeb," shrnul dnešní data a jejich dopady David Marek, hlavní ekonom Patria Finance.

(Zdroj: ČSÚ, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba