Ceny průmyslových výrobců v dubnu v meziročním srovnání nepatrně zrychlily své tempo růstu na 6,4 procenta z březnových 6,3 procenta. Stouply tak nejrychleji od března 2005. Proti březnu ceny v průmyslu vzrostly o 0,8 procenta. Růst indexu cen výrobců předčil konsensuální odhad dle agentury Bloomberg (+0,6 % m/m a +6,2 % y/y). Ceny zemědělských výrobců byly meziročně vyšší o 31,8 procenta (v březnu 31 %). Oznámil to dnes Český statistický úřad.
Cenovou hladinu u průmyslových výrobců v dubnu v meziročním srovnání výrazně ovlivnil růst cen koksu a rafinovaných ropných produktů (+26,5 %), obecných kovů a kovodělných výrobků (+ 13,2 %) a potravinářských výrobků, nápojů, tabáku (+8,1 %). Meziročně naopak poklesly ceny PC, elektronických a optických přístrojů (- 2,8 %) a dopravních prostředků (-2,7 %).
Za zpomalením růstu cen průmyslových výrobců proti březnu (z +1,0 % m/m na +0,8 % m/m v dubnu) stály například nižší ceny chemických látek a výrobků, které se meziměsíčně snížily (-1,9 %). Významněji opět stouply ceny koksu a rafinovaných ropných produktů (+4,5 %), potravinářských výrobků, nápojů, tabáku (+1,5 %) a obecných kovů a kovodělných výrobků (+1,3 %).
"Ropa (Brent) v průběhu dubna přidala dalších 10 dolarů a vyšplhala až na 126 dolarů za barel. To se promítlo v cenách rafinérských produktů a koksu růstem o 4,5 procenta. Události posledních dnů ovšem ukázaly, že komoditní trhy jsou poměrně přehřáté a na negativní podněty reagují prudkými propady cen. Ropa tak zkorigovala na dnešních 113 dolarů za barel," komentoval dnešní čísla David Marek, hlavní ekonom Patria Finance.
Kovy a kovové výrobky zdražily v dubnu o 1,2 % ve srovnání s předchozím měsícem, resp. 13,1 % meziročně. "I zde jde o vnější nákladový šok. Ve světě se již objevují náznaky, že ceny železné rudy a uhlí, které především ovlivňují ceny oceli, by mohli v druhé polovině roku spíše klesnout. Barevné kovy, zejména měď, již prošly určitou korekcí v posledních dnech," uvedl David Marek.
K obratu ve vývoji se podle Marka naopak stále nemají ceny potravin, které v rámci indexu cen průmyslových výrobců rostou nepřetržitě již osm měsíců. „A v dalších měsících mohou šplhat ještě výše,“ řekl hlavní ekonom Patria Finance na adresu růstu cen potravin a poukázal na fakt, že index cen zemědělských výrobců se minulý měsíc zvýšily o 0,8 %a meziroční inflace zde již dosáhla velmi vysokých 31,8 % (v březnu +31,0 %). „Vyšší rychlost růstu zemědělských cen v ČR ještě nikdy nebyla naměřena.“
Ceny v rostlinné výrobě podle ČSÚ vzrostly o 57,2 %. Výrazně se zvýšily ceny brambor (+ 119,6 %), obilovin (+83,0 %), olejnin (+ 56,0 %) a ovoce (+45,8 %). V živočišné výrobě byly ceny vyšší o 7,1 % v důsledku zvýšení cen mléka (+15,1 %). Dále byly vyšší ceny drůbeže (+9,2 %) a skotu (+2,8 %). Ceny prasat byly vyšší po dvou letech, a to (+1,9 %) Nižší byly ceny vajec (-26,3 %). Výrazný meziroční růst cen zemědělských výrobců byl však dle ČSÚ ovlivněn zejména nižší srovnávací základnou z roku 2010.
Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se podle ČSÚ za rok do dubna zvýšily o 1,1 % (v březnu o 0,5 % y/y, meziměsíčně +1,2 %). Vzrostly především ceny za reklamní služby a průzkum trhu, a to o 7,0 %. Dále byly vyšší ceny za poštovní a kurýrní služby (+3,6 %), v nákladní dopravě o 2,3 % a za finanční služby, kromě pojišťovnictví a penzijního financování o 2,0 %. Nižší byly ceny za služby v oblasti pronájmu a operativního leasingu (-6,0 %), dále za pojištění (-2,4 %) a za telekomunikační služby o 0,8 %. Ceny tržních služeb nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 0,3 % (stejně jako v březnu).
Ceny stavebních prací dle odhadů ČSÚ byly meziročně nižší o 0,4 % (stejně jako v březnu, meziměsíčně beze změny). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 3,8 % (v březnu o 3,9 %, meziměsíčně -0,1 %).
"Inflace v produkčních cenách dosahuje nejvyšších hodnot za posledních šest let, nicméně zdá, že již dosáhla vrcholu a ve zbytku roku by měla klesat. Ani vysoké produkční ceny nejsou důvodem ke změně kurzu měnové politiky. Pomalý růst domácí poptávky omezuje riziko přenosu vnějších nákladových šoků do cen domácího zboží a služeb," shrnul dnešní data a jejich dopady David Marek, hlavní ekonom Patria Finance.
(Zdroj: ČSÚ, Bloomberg)