Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roach (Morgan Stanley): Asijské ekonomiky se musí vyrovnat se zombie generací amerického spotřebitele

Roach (Morgan Stanley): Asijské ekonomiky se musí vyrovnat se zombie generací amerického spotřebitele

21.06.2011 16:11, aktualizováno: 21.6. 18:23
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Americký spotřebitel se od finanční krize a následné ekonomické recese snaží vypotácet ze situace vysokého zadlužení a vysoké nezaměstnanosti a tento proces bude trvat ještě nejméně tři až pět let. To je zásadní změna pro asijské ekonomiky, které se budou muset vyrovnat s touto situací, kterou pro její trvání Stephen Roach, šéf asijských operací Morgan Stanley, nazývá generací „American Zombies“.

„Ano, finanční recese a hospodářská krize udělala z amerického spotřebitele, na kterém visí 70 procent tamního hrubého domácího produktu, de facto zoombie. V posledních třinácti čtvrtletích počínaje tím prvním roku 2008 spotřebitelské výdaje v americké ekonomice rostou průměrným tempem půl procenta ročně. To je něco, čeho jsme nebyli svědky nikdy v minulosti, aby spotřebitel byl tak slabý a tak dlouho. Je to obrovský symptom pokrizového období a proto jej nazývám zoombie generací,“ uvedl Roach.

Na 3,5 miliardách asijských spotřebitelů leží podle Roache nyní tíha vyrovnat tento propad poptávky ze strany Spojených států pro asijské ekonomiky, které se dosud opíraly především o export. Dopady změny jsou podle něj markantní. „Ve srovnání s 55 procenty roku 2002 poklesla domácí spotřeba vůči HDP o 10 procent zpět ke 45 procentům domácího produktu. V Číně je situace ještě horší, propad se přiblížil úrovni pouhých 35 procent,“ upozorňuje Roach na efekt exportní poptávky v předchozích letech.

Asii v tomto směru dle Roache čeká potřebná „tektonická“ změna. Podle jeho mínění se kontinent odpoutá od pozice dosud vysícího na (zejména ale nejen) americkém konzumentovi a do roku 2015 očekává posílení domácí poptávky na celkovém HDP nejméně o 5 procent. Roach sází na pětiletý plán čínské vlády. Ten podle něj zahrnuje klíčová opatření růst zaměstnanosti, mezd a zejména vybudování sociální sítě, která má zajistit celkově lepší životní úroveň Číňanů, tedy domácích spotřebitelů. „To bude zásadní pro menší asijské ekonomiky typu Jižní Koreji, Taiwanu, ale i Japonska, pro které je a ještě zesílí Čína v roli exportní destinace,“ míní Roach.

Čína problémy svých exportních destinací ale využije také k posílení vlastního světového vlivu. „Čína již podnikla řadu kroků z posílení vzájemné spolupráce s Evropou, mimo jiné skrze nákupy evropských dluhopisů,“ připomíná mluvčí čínského ministerstva zahraničí u příležitosti cesty premiéra Jiabaa v tomto týdnu po Maďarsku, Velké Británii a Německu. „Budeme pokračovat v podpoře růstu a stabilní spolupráci s relevantními zeměmi Evropy,“ dodal mluvčí bez dalších podrobností. Cesta naváže na dříve podanou pomocnou ruku Francii, Portugalsku či Španělsku. Již v dubnu dala Čína najevo, že bude nakupovat více evropského dluhu, zejména slabých zemí. Ekonomové odhadují, že ze svých zahraničních rezerv v objemu více než 3 bilionů amerických dolarů by Čína na tyto účely mohla obětovat více než čtvrtinu.

Odliv těchto peněz z dosavadní přízně si uvědomují Spojené státy. "Fed a Čína byly největšími kupci amerického vládního dluhu, to se nyní mění," uvádí americký ekonom David Stockmann. Stockmann mimo jiné upozorňuje, že situaci Spojených států (ale i obrázek vážnosti evropské dluhové krize) zásadním způsobem zkresluje superuvolněná měnová politika, která extrémně nízkými úrokovými sazbami pokřivuje reálné náklady vládního dluhu a nechává politiky si myslet, že je levnější, než ve skutečnosti je. "Politici proto stále nejsou dostatečně ochotni podstupovat bolestné kroky k nápravě fiskální situace a nejsou ochotni podniknout kroky nezbytné k navrácení jejich vývoje pod kontrolu," míní Stockman. Procitnutí podle něj přijde právě s odlivem čínských peněz a ukončením QE(X) v podání Fedu.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
  • To Němeček
    21.06.2011 21:47

    Dost dobrý postřehy, není liž pravda. Ale tak jako se nepíše tydýt s měkkými i, tak ani slovo viseti (na něčem) není ve vyjmenovaných slovech po vé (třeba jako výr a pod.)
    tydýt
Aktuální komentáře
14.05.2021
9:04Rozbřesk: V evropském průmyslu oživení. Co americký maloobchod?
8:48V Evropě se rýsuje zelený začátek. Komodity spadly, O2 oznámila návrh divi  
8:44Globální zadlužení po dvou a půl letech kleslo, v rozvíjejícím se světě ale roste
6:09Ján Hladký k výsledkům Alibaby: Slabší kvartál, teze však zůstává  
13.05.2021
22:04Růst na Wall Street táhly silné tituly typu Microsoft, Alphabet či Facebook  
18:25Inflační a deflační aktiva
17:40Bloomberg: Colonial Pipeline zaplatila hackerům téměř pět milionů dolarů
17:20Akcie obracejí vzhůru. A znovu s vyššími inflačními čísly  
17:20O2 navrhuje odměnu pro akcionáře 21 Kč na akcii
14:50Čínská Alibaba se kvůli pokutě propadla do ztráty, tržby ale vzrostly o 64 procent
14:30Česká zbrojovka, a.s.: Oznámení o svolání řádné valné hromady Společnosti
14:21Výhled Fidelity pro druhé čtvrtletí a dál: Cesta ven ze zimy plné nespokojenosti
12:25UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: KID Sdělení klíčových informací 2021
12:24Ideální rok čínské ekonomiky
12:15Bankovní asociace zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky na 3,3 procenta
11:09Google dostal v Itálii pokutu 102 mil. eur za neumožnění konkurenční aplikace v Android Auto
10:49Téměř půl bilionu dolarů na polovodiče. Korea má plán, jak se stát čipovou velmocí
10:45Evropa neodolala a padá také. Do debaty o inflaci promluví další důležitá data i bankéři z Fedu  
9:04Rozbřesk: Americká inflace dopadla na českou korunu, akcie i dluhopisy. Dolaru se daří
8:50Trhy dnes otevřou červené, Tesla ruší platby v bitcoinech  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Marathon Digital Holdings Inc (03/21 Q1)
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university