Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roach (Morgan Stanley): Asijské ekonomiky se musí vyrovnat se zombie generací amerického spotřebitele

Roach (Morgan Stanley): Asijské ekonomiky se musí vyrovnat se zombie generací amerického spotřebitele

21.06.2011 16:11, aktualizováno: 21.6. 18:23
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Americký spotřebitel se od finanční krize a následné ekonomické recese snaží vypotácet ze situace vysokého zadlužení a vysoké nezaměstnanosti a tento proces bude trvat ještě nejméně tři až pět let. To je zásadní změna pro asijské ekonomiky, které se budou muset vyrovnat s touto situací, kterou pro její trvání Stephen Roach, šéf asijských operací Morgan Stanley, nazývá generací „American Zombies“.

„Ano, finanční recese a hospodářská krize udělala z amerického spotřebitele, na kterém visí 70 procent tamního hrubého domácího produktu, de facto zoombie. V posledních třinácti čtvrtletích počínaje tím prvním roku 2008 spotřebitelské výdaje v americké ekonomice rostou průměrným tempem půl procenta ročně. To je něco, čeho jsme nebyli svědky nikdy v minulosti, aby spotřebitel byl tak slabý a tak dlouho. Je to obrovský symptom pokrizového období a proto jej nazývám zoombie generací,“ uvedl Roach.

Na 3,5 miliardách asijských spotřebitelů leží podle Roache nyní tíha vyrovnat tento propad poptávky ze strany Spojených států pro asijské ekonomiky, které se dosud opíraly především o export. Dopady změny jsou podle něj markantní. „Ve srovnání s 55 procenty roku 2002 poklesla domácí spotřeba vůči HDP o 10 procent zpět ke 45 procentům domácího produktu. V Číně je situace ještě horší, propad se přiblížil úrovni pouhých 35 procent,“ upozorňuje Roach na efekt exportní poptávky v předchozích letech.

Asii v tomto směru dle Roache čeká potřebná „tektonická“ změna. Podle jeho mínění se kontinent odpoutá od pozice dosud vysícího na (zejména ale nejen) americkém konzumentovi a do roku 2015 očekává posílení domácí poptávky na celkovém HDP nejméně o 5 procent. Roach sází na pětiletý plán čínské vlády. Ten podle něj zahrnuje klíčová opatření růst zaměstnanosti, mezd a zejména vybudování sociální sítě, která má zajistit celkově lepší životní úroveň Číňanů, tedy domácích spotřebitelů. „To bude zásadní pro menší asijské ekonomiky typu Jižní Koreji, Taiwanu, ale i Japonska, pro které je a ještě zesílí Čína v roli exportní destinace,“ míní Roach.

Čína problémy svých exportních destinací ale využije také k posílení vlastního světového vlivu. „Čína již podnikla řadu kroků z posílení vzájemné spolupráce s Evropou, mimo jiné skrze nákupy evropských dluhopisů,“ připomíná mluvčí čínského ministerstva zahraničí u příležitosti cesty premiéra Jiabaa v tomto týdnu po Maďarsku, Velké Británii a Německu. „Budeme pokračovat v podpoře růstu a stabilní spolupráci s relevantními zeměmi Evropy,“ dodal mluvčí bez dalších podrobností. Cesta naváže na dříve podanou pomocnou ruku Francii, Portugalsku či Španělsku. Již v dubnu dala Čína najevo, že bude nakupovat více evropského dluhu, zejména slabých zemí. Ekonomové odhadují, že ze svých zahraničních rezerv v objemu více než 3 bilionů amerických dolarů by Čína na tyto účely mohla obětovat více než čtvrtinu.

Odliv těchto peněz z dosavadní přízně si uvědomují Spojené státy. "Fed a Čína byly největšími kupci amerického vládního dluhu, to se nyní mění," uvádí americký ekonom David Stockmann. Stockmann mimo jiné upozorňuje, že situaci Spojených států (ale i obrázek vážnosti evropské dluhové krize) zásadním způsobem zkresluje superuvolněná měnová politika, která extrémně nízkými úrokovými sazbami pokřivuje reálné náklady vládního dluhu a nechává politiky si myslet, že je levnější, než ve skutečnosti je. "Politici proto stále nejsou dostatečně ochotni podstupovat bolestné kroky k nápravě fiskální situace a nejsou ochotni podniknout kroky nezbytné k navrácení jejich vývoje pod kontrolu," míní Stockman. Procitnutí podle něj přijde právě s odlivem čínských peněz a ukončením QE(X) v podání Fedu.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
  • To Němeček
    21.06.2011 21:47

    Dost dobrý postřehy, není liž pravda. Ale tak jako se nepíše tydýt s měkkými i, tak ani slovo viseti (na něčem) není ve vyjmenovaných slovech po vé (třeba jako výr a pod.)
    tydýt
Aktuální komentáře
16.10.2019
17:54Analýza: Hrozí nákaza z Německa?
17:04Summary: Kvartální výsledky ASML, Bank of America, Citi  
16:46Prognóza analytika Patrie: Nižší náklady CETV na obsah by měly vést k vyššímu zisku EBITDA  
16:43V polovině týdne se daří Erste, od jeho úvodu Komerční bance  
16:40Nálada na trzích se kalí, pod tlakem technologické tituly. Librou zmítá nejistota kolem brexitu
16:01Co říká současná dividendová politika firem o dalším dění na trzích?
15:23ČEB, a.s. - Informace o splatnosti ECP
15:20ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
15:08Mises Institute: Ne, pračlověk nebyl komunista
13:54ASML zaznamenává skvělých 23 nových objednávek na EUV (komentář analytika)  
13:36Bank of America (+2,1 %) potěšila ziskem nad odhady a výdajovou kázní
12:53Nečekaná revize: Ceny v eurozóně rostly nejpomaleji za tři roky
12:31Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatách výnosů HZL WHB
12:23Babiš: ČR musí stavět jaderné bloky, i kdyby porušila právo EU
12:20CETV zřejmě stoupl čtvrtletní jádrový zisk o desetinu (prognóza)
10:40Fed v St. Louis: Spotřebitelé v USA jsou rekordně zadlužení. Ale jen na první pohled
9:28Prodeji nových aut v EU se v září dařilo, od začátku roku je ale nižší
9:18Rozbřesk: Nová čísla z autoprůmyslu sama trend nezmění
8:58Další třecí plocha mezi USA a Čínou vrací na burzy pesimismus  
8:33Huawei: Zvedli jsme tržby, navzdory americkým sankcím. Poptávka po zařízeních 5G v Evropě je silná

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (09/19 Q3, Bef-mkt)
US Bancorp (09/19 Q3, Bef-mkt)
7:00ASML Holding NV (09/19 Q3)
9:00CZ - PPI, y/y
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (09/19 Q3)
12:45Bank of America Corp (09/19 Q3)
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m