Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stratég Lloyds: Německo si musí lépe spočítat, co ho bude stát, když v klíčové chvíli nepomůže

Stratég Lloyds: Německo si musí lépe spočítat, co ho bude stát, když v klíčové chvíli nepomůže

20.7.2011 17:18, aktualizováno: 20.7. 17:52
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Německo musí přijmout svůj rozhodující podíl na zodpovědnosti a být připraveno ztratit prestižní hodnocení pro záchranu eura, protože jeho limitovaný otřes přinese mnohem menší ztráty, než případný kolaps eurozóny, uvedl hlavní stratég Lloyds Banking Group Charles Diebel. „Rozhodli se v roli lídra pro vstup do klubu (eurozóny) se všemi benefity a riziky, které nese. Nyní by si Německo mělo vyhotovit kvalitní analýzu, která mu odpoví na otázku, co jej skutečně bude stát to, pokud se rozhodne nepomoci,“ uvedl Diebel.

Sám má v pohledu na dopady jasno: zatímco ztráta německého „AAA“ ratingu znamená zhoršení jeho swapů o 30 až 50 bazických bodů, rozpad eurozóny a rozboření eura je jednoduše nevyčíslitelnou ekonomickou katastrofou. „Oběť od Německa je výrazně lepším řešením, než rozpad evropského bankovního systému včetně jeho vlastního. Pokud se zdravě podíváte na to, kde obchodují evropské swapy, musí vám být jasné, že je to zcela mimo realitu,“ dodává Diebel.

I podle hlavního analytika Danske Bank Johna M. Hydeskova nejsou současné růsty na dluhopisech Itálie či Španělska ospravedlněny fundamentálními důvody. „Několik menších ekonomik eurozóny, Nizozemí, Finsko či Rakousko, si zaslouží atraktivní investice,“ míní Diebel. „Podíváte-li se na bohatství soukromého sektoru v Itálii, je ohromující,“ dodává Hydeskov. Zejména síla domácí poptávky, která odkupuje více než polovinu domácích vládních dluhopisů, je vyzdvihována jako zásadní rozdíl oproti Řecku a dalším zemím periferie eurozóny. Znamená totiž mnohem větší kontrolu nad domácím trhem.

Jenže právě rozšiřování dluhové krize podle obou stratégů přidává na nervozitě domácích italských investorů a v poslední době je vidět tendence umírňovat investiční strategii u dluhopisů.

Nervozita se vedle trhu dluhopisů (a souvisejících CDS) pochopitelně odráží i na akciovém trhu, kde jsou investoři mleti americkou diskusí o navýšení dluhu a evropskou dluhovou krizí. Podle rozsáhlého průzkumu americké BoA/ML k evropským akciím formou ankety mezi investory drží 22 % z nich na evropské akcie pozici „underweight“ proti 15 % v červnu. Je to nejvíce medvědí pozice od června 2010, správci fondů ustupují na emerging markets, do Japonska i Spojených států. Celkově ale manažeři fondů investice do akcií navyšují s 35 % v pozici „overweight“, zatímco dluhopisy postihl meziměsíční pokles na 45 % „underweight“ z 35 % v červnu. Z dluhopisů útěk vede vedle akcií také do komodit.

(Zdroj: Lloyds, Danske Bank, CNBC, Bloomberg, BoA/ML)


Váš názor
 • V politice se nepočítá
  21.7.2011 14:11

  Takhle to v politice prostě nefunguje. Politik nesleduje v první řadě zájmy země, ale své strany a své vlastní. Nemůže dělat jen ekonomické výpočty - dělá i výpočty politické a tam hraje obrovskou roli psychologie davu. Chybí tu také pár otázek - co když už Euro zachránit nejde - pak jakéli výdaje Německa jsou utopeným nákladem hozeným do černé díry Eura. Za další, záchrana Eura, která půjde proti mínění paní "Gertrudy z Manheimu" může skončit nastolením nového Hitlera v příštích volbách. To by byla dost vysoká cena... Stačí se podívat, jak Angela otočila jenco zelení vyhrály jedny volby... Příště to nemusí být zelení, ale hnědí.
  Skeptik
  • Re: V politice se nepočítá
   21.7.2011 16:07

   Ona ta hnědá a zelená jsou si někdy blízko svým způsobem. Začíná to asi takto: Abychom zachránili planetu, musíme uchopit (nekontrolovanou) moc.
   heptalion
  • Re: V politice se nepočítá
   21.7.2011 14:13

   Pardon, vyhráli.
   Skeptik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC