Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Raiffeisen sází v CEE na české akcie i dluhopisy, ekonomika se ale má přiblížit stagnaci

Raiffeisen sází v CEE na české akcie i dluhopisy, ekonomika se ale má přiblížit stagnaci

5.10.2011 17:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Navýšit zastoupení českých akcií i dluhopisů v portfoliích střední a východní Evropy radí investorům analytici banky Raiffeisen (RBI). Zaostávat naopak mají akcie sousedů v Polsku a Maďarsku. Růst tuzemské ekonomiky dle RBI v příštím roce zpomalí na 0,3 procenta, průměrný růst HDP v zemích střední a východní Evropy (CEE) pak zpomalí na 2,3 procenta, region však stále poroste výrazně rychleji než eurozóna.

Doporučení „overweight“ dostaly od analytiků banky jak české akcie, tak i tuzemské dluhopisy, po boku s akciemi chorvatskými a dluhem tureckým. Doporučení „underweight“ s očekáváným zaostáváním se dostalo jak maďarským akciím, tak i dluhopisům, spolu s akciemi polskými a rumunskými. „Kvůli ekonomickému zpomalení, ale především politické nejistotě existuje riziko snížení ratingu Maďarska do pásma junk,“ uvedla RBI. Plán předčasného splacení FX hypoték na pro banky uměle nevýhodných podmínek s vynuceným absorbováním ztrát RBI označila za „nebezpečný precedens“.

Pokud jde o ekonomický výhled, zatímco v letošním roce očekává RBI růst české ekonomiky o 1,9 procenta, v příštím roce by mělo dojít k výraznému zpomalení až na 0,3 procenta. Průměrná roční míra inflace by v České republice letos měla dosáhnout 1,8 procenta a příští rok 2,4 procenta.

Podle aktuální analýzy však na tom bude hůře i celý region střední a východní Evropy. "Současná velmi nejistá situace v eurozóně – kde hlavní ukazatele ukazují na recesi a dluhová krize eskaluje z jednoho příběhu do druhého – má negativní důsledky i pro region střední a východní Evropy," prohlásil hlavní ekonom Raiffeisen Bank International (RBI) Peter Brezinschek.

RBI tak výrazně snížila odhad růstu zemí CEE pro rok 2012 na 2,3 procenta, letos by růst HDP měl dosáhnout 3,2 procenta. Země CEE tak sice výrazně zpomalují, přesto však jejich růst zůstává vyšší než odhady pro eurozónu, kde RBI letos očekává růst o 1,6 procenta a v příštím roce pouze o 0,2 procenta. Region se tak bude dále přibližovat zemím eurozóny, růst HDP by v zemích CEE měl být až do roku 2015 o 1,5 až 2,0 procentního bodu ročně rychlejší.

Dopad potíží eurozóny na země CEE bude podle studie způsoben především velkou závislostí na exportu (až 85 procent všech vývozů ze zemí CEE směřuje do Evropské unie) a úzkým propojením bankovního sektoru. Nejvíce by přitom mělo dojít ke zpomalení u zemí střední Evropy, které jsou s eurozónou nejvíce propojeny.

Růst HDP ve střední Evropě by tak příští rok měl dosáhnout jen 1,4 procenta po letošních 2,9 procenta. Oproti tomu v zemích Společenství nezávislých států by růst měl dosáhnout i v příštím roce tří procent, v zemích jihovýchodní Evropy 1,6 procenta. RBI zároveň zveřejnila i samostatné odhady pro Rakousko, kde očekává v příštím roce stagnaci HDP na 0,4 procenta.

Trendy vedoucí k recesi zároveň oslabí inflační tlaky, a to především v oblasti komodit a energií, cena ropy by například v roce 2012 měla klesnout o 15 procent. "Vzhledem k restrukturalizaci řeckého dluhu se dá očekávat snižování úrokových sazeb v eurozóně k jednomu procentu nebo i níže. To bude mít dopad i na středoevropské centrální banky, ke snížení sazeb by mohlo dojít v Polsku a na historicky nejnižších úrovních zůstanou i nadále sazby v České republice," dodal Brezinschek.

(Zdroj: RBI, Bloomberg, mediafax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data