Řecko hrozí doživotním trestem šéfovi svého statistického úřadu, který měl napravit reputaci a dát do pořádku národní statistiky. Nyní čelí vyšetřování kvůli tomu, že údajně číslo o velikosti schodku řeckého rozpočtu záměrně nadsadil. Pokud by byl obviněn, pak by šlo o zradu národních zájmů.
Šéf řeckého statistického úřadu (Elstat) Andreas Georgiu čelí policejnímu vyšetřování, které mu může vynést až doživotní vězení, kvůli podezření z porušování národních zájmů. Jeho úkolem bylo přitom dát do pořádku národní statistiky. Píše o tom pondělní vydání listu Financial Times.
Georgiu, který pracoval 20 let pro Mezinárodní měnový fond (MMF), byl jmenován do funkce v roce 2010 v rámci dohody MMF a Evropské komise, aby očistil řecké statistiky, které byly falšovány pod taktovkou oficiálních míst.
"Jsem stíhán za to, že nepíši kuchařku," citují Georgia Financial Times. "Rádi bychom byli dobrou, nudnou institucí, co dělá svou práci. Bohužel v Řecku je statistika bojovým sportem," dodal.
Vyšetřování je pokračováním veřejné diskuse nad číslem o deficitu za rok 2009. Elstat tento údaj revidoval na 15,8 procenta HDP z předchozích 13,4 procenta HDP - což je rekord mezi členskými státy eurozóny. Eurostat tuto revizi bez výhrad přijal.
Obvinění se opírá o tvrzení profesora Zoe Georganty, bývalého statistika, který byl letos propuštěn spolu s dalšími členy vedení Elstatu ministrem financí Evangelosem Venizelosem. Podle Georganty byl údaj o deficit za rok 2009 nadsazen, takže "přesáhl úroveň Irska a Řecko kvůli tomu muselo přikročit k bolestivým úsporným opatřením," píší FT.
Obvinění Georgia pravděpodobně vyvolá šok u úředníků EU. Přichází navíc v době, kdy Atény čekají na schválení osmimiliardové tranše záchranného balíčku od EU a MMF. Tuto pomoc by měly instituce schválit zítra.
Georgiou předstoupí před soud 12. prosince a pokud by mu byla dokázána "zrada národního zájmu, " mohl by čelit doživotnímu trestu odnětí svobody.
Statistický úřad Elstat byl založen až v roce 2010, aby sladil řecké statistiky se standardy EU. Před jeho zřízením čísla do Bruselu posílala komise složená z pracovníků ministerstva financí a centrální banky na základě čísel poskytnutých vládním statistickým úřadem. Za finální statistiky pak osobně odpovídal ministr financí.
Poté, co byl ustanoven Elstat, přestal Eurostat vydávat varování o spolehlivosti řeckých dat, což do té doby bylo pravidelnou součástí statistických zpráv vydávaných Evropskou komisí. Podle revidovaných dat Eurostatu dokonce Řecko nemělo být v roce 2001 přijato do eurozóny, neboť jeho skutečný deficit byl vyšší, než bylo povoleno.
Související články na IHNED.cz
Za zadlužené Řeky nikdo zázrak neudělá, nám pomohly škrty, říká estonský premiér
Život v šedé ekonomice: Řekové berou i špatnou práci, jinou možnost nemají
Řekové se střetli s policií. Protestovali proti nové vládě a škrtům kvůli EU