Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína hlásí nejvyšší obchodní deficit za 10 let, centrální banka reaguje slovy o postupném uvolňování úvěrových podmínek

Čína hlásí nejvyšší obchodní deficit za 10 let, centrální banka reaguje slovy o postupném uvolňování úvěrových podmínek

12.03.2012 9:04, aktualizováno: 12.3. 9:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Čínský zahraniční obchod skončil v únoru v deficitu 31,5 miliardy dolarů, především kvůli silnému růstu dovozu. Podle tamního statistického úřadu se jedná o největší schodek obchodní bilance země nejméně za posledních deset let. Analytici očekávali deficit pouze 5,35 mld. USD.

Dovoz meziročně stoupl o 39,6 procenta a byl nejsilnější za poslední rok. Na trhu se v průměru čekal růst asi o 32 procent. Dovoz tak ve druhém letošním měsíci rostl více než dvakrát rychleji než vývoz, který se meziročně zvýšil o 18,4 procenta. To bylo nejvíce za posledních šest měsíců, zároveň však pod odhady kolem 31 procent.

Ekonomové tak mají čím dál větší pochybnosti o zažitém vysvětlení, že za růstem deficitu obchodní bilance stojí částečně sezonní faktory a částečně útlum poptávky v zahraničí, kvůli němuž klesá vývoz čínského zboží. Širší ukazatel vývoje zahraničního obchodu podle agentury AP naznačuje, že klesá jak zahraniční, tak domácí poptávka.

Známky oslabování domácí poptávky vedou čínskou centrální banku Bank of China k úvahám o zmírnění opatření omezujících poskytování úvěrů. Tento krok by podpořil ekonomický růst, který v poslední době výrazně zpomalil. Jakékoliv změny však budou pouze pozvolné, uvedl guvernér centrální banky Čou Siao-čchuan.

"Je to velmi nejednotný obraz," poznamenal k údajům o obchodní bilanci hlavní ekonom pro oblast Číny Čang Č'-wej z Nomura Securities. Upozornil ale na vyšší kolísavost dat právě v důsledku oslav nového lunárního roku, které trvají celý týden. Zatímco loni bylo volno v únoru, letos to bylo už v lednu. Čang řekl, že podle jeho propočtů, které berou v úvahu odlišný počet pracovních dnů a nepřihlížejí k vysokým výkyvům kvůli finanční krizi let 2008 a 2009, by export zřejmě vykázal jeden z nejnižších meziměsíčních nárůstů od poloviny 90. let minulého století. Povzbudivé je ale podle něj to, že už se v únoru zvýšil dovoz komponentů určených pro export hotových výrobků. "Očekávám, že v březnu a dubnu se export ze současných úrovní poněkud zvýší," řekl.

Varování před horší statistikou během posledního týdne zaznělo od čínského ministra obchodu, který upozornil, že hodnota dovozu i vývozu se za leden a únor dohromady zvýšila jen asi o sedm procent. Ekonomové banky HSBC před zveřejněním únorové statistiky a po slovech čínského ministra varovali, že obchodní deficit by se mohl vyšplhat až na 28 miliard dolarů. Trh přitom v průměru očekával deficit jen kolem 5 miliardy dolarů.

Vysoký růst druhé největší ekonomiky světa v posledním roce zpomalil, protože Peking se snažil zabránit případnému přehřátí ekonomiky. Čínští politici odpověděli na pokles globální poptávky sliby, že budou zavádět politiku na podporu růstu. Investoři i podniky nyní sledují, jaké kroky země podnikne. Podle guvernéra je zde prostor pro snížení úrovně rezerv, které musí mít povinně čínské banky. Uvolnily by se tak další peníze, které by banky mohly půjčit firmám. V letech 2010 a 2011 banka naopak pětkrát zvýšila minimální úroveň rezerv.

Guvernér Čou rovněž poznamenal, že centrální banka bude podrobně sledovat evropskou dluhovou krizi a další globální události, které by mohly poškodit čínskou ekonomiku. Zdůraznil, že kvůli řadě problémů budou politické změny pozvolné a obezřetné.

Růst čínské ekonomiky v posledním čtvrtletí 2011 zpomalil na 8,9 procenta, když ve stejném období předchozího roku ekonomika stoupla o více než deset procent. V letošním roce vláda očekává zvýšení hrubého domácího produktu jen o 7,5 procenta.

Ve vztahu ke Spojeným státům, kde má Čína tradičně vysoký obchodní přebytek, se v únoru výše přebytku snížila na 8,1 miliardy dolarů. V lednu činila 17,7 miliardy USD. Vývoz do USA totiž spadl na 19,4 miliardy z lednových 26,6 miliardy dolarů, zatímco dovoz vzrostl na 11,2 miliardy z předchozích 8,9 miliardy dolarů. Vývoz do zemí EU činil 19,4 miliardy dolarů, a rovněž se propadl z lednových 28,2 miliardy dolarů, dovoz naopak vzrostl na 17,8 miliardy ze 14,4 miliardy dolarů. Výsledkem je mohutný propad přebytku na 1,6 miliardy z lednových 13,8 miliardy dolarů.

Centrální banka rovněž uvedla, že bude tlačit na Peking, aby pokročil s reformami na zmírnění kontroly směnného kurzu domácí měny jüan. Trh by měl získat větší úlohu při stanovování směnného kurzu jüanu. O načasování tohoto kroku se však zatím banka nezmiňuje. Washington a další obchodní partneři si stěžují, že kurz jüanu je podhodnocený, což poskytuje čínským vývozcům nepoctivé cenové výhody a zvyšuje přebytek zahraničního obchodu země.

(Zdroj: čtk, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.05.2024
17:44Americké akcie na konci roku – scénáře Morgan Stanley
17:21Komentář analytika: Akcie Alibaba padají kvůli ztrátě plynoucí z investic do veřejných společností  
17:13PPI potvrzuje napětí investorů, smíšená data s trhy hýbou oběma směry  
15:46Více než stoletý těžař Anglo American chystá změnu strategie, brání se převzetí konkurentem BHP
15:45CNBC: AI začíná vybírat investiční akcie, jmenovala 5 s největším krátkodobým potenciálem  
15:18Trigema Real Estate Finance a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
15:04Německá zbrojovka Rheinmetall zvýšila čtvrtletní zisk o 60 procent
14:16Roaring Kitty je zpět a s ním šílenství po meme akciích, GameStop po včerejším raketovém růstu přidává dalších +120 %
14:01Akciovou rally ohrožuje stagflace, varuje Hartnett z BofA
13:37Čtvrtletní zisk čínské firmy Alibaba prudce klesl, tržby však předčily očekávání
12:59Zandi: Silná ekonomika a případné změny inflačního cíle
11:42Důvěra investorů v německou ekonomiku byla v květnu znovu lepší, než se čekalo
11:35Spojené státy zvýší cla u řady zboží z Číny, u elektromobilů na 100 procent
11:32Výsledky ČEZ pohledem analytika: EBITDA silně překonala tržní odhady, tržby mírně zaostaly za očekáváním  
11:29Od Powella se dnes nedá čekat moc. Dostaneme ale malou nápovědu před inflací  
10:21Sony má za celý rok nižší zisk, hůř si vedla finanční součást skupiny
10:01ČSOB Index očekávání firem: Optimismus podnikatelů a firem roste, chuť investovat je nejvyšší od roku 2019
9:20PPF měla v roce 2023 čistý zisk 1,45 miliardy eur, o rok dříve 164 milionů eur
9:08ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. čtvrtletí 2024
9:01Rozbřesk: Za výraznějším nárůstem inflace jsou potraviny, ČNB bude i tak opatrnější

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Allianz SE (03/24 Q1, Bef-mkt)
Cisco Systems Inc (04/24 Q3, Aft-mkt)
Commerzbank AG (03/24 Q1, Bef-mkt)
E.ON SE (03/24 Q1, Bef-mkt)
RWE AG (03/24 Q1, Bef-mkt)
thyssenkrupp AG (03/24 Q2, Bef-mkt)
Ubisoft Entertainment SA (03/24 Q4, Aft-mkt)
7:00ABN AMRO Bank NV (03/24 Q1)
7:00Merck KGaA (03/24 Q1)
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m