Zakázky německých průmyslových podniků v únoru oživily z lednového propadu, růst byl ale o dost slabší, než se čekalo. Posílila je jen poptávka ze zemí mimo eurozónu, kdežto domácí poptávka a objednávky od členů měnové unie výrazně klesly. Dnešní údaje německého ministerstva hospodářství poskytly další argument hovořící pro recesi v eurozóně.
Proti lednu se hodnota zakázek německých průmyslových podniků zvýšila o 0,3 procenta. Lednový pokles byl ale po revizi zmírněn na 1,8 procenta z původního odhadu 2,7 procenta. V meziročním srovnání zakázky klesly o 6,1 procenta po lednovém revidovaném poklesu na 6,0 procenta z předchozích 4,9 procenta. Při obou srovnáních je únorový výsledek horší než očekávání analytiků oslovených v průzkumu agentury Bloomberg, ti totiž počítali s meziměsíčním růstem o 1,5 procenta a meziročním poklesem o 5,5 procenta.
Zakázky ze zahraničí mimo eurozónu se v únoru zvýšily o pět procent. Domácí objednávky klesly o 1,4 procenta a zakázky ze 17 zemí platících eurem se snížily o 3,2 procenta.
„Hodně se toho zlepšilo z pohledu dluhové krize a celkové důvěry. Zároveň jsou tu však dopady krize stále s námi a ukáže se, že ekonomický růst v Německu byl v prvním čtvrtletí neznatelný“ uved Aline Schuiling, ekonom ABN Amro pro agenturu Bloomberg.
Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí vykázala mírný mezičtvrtletní pokles, většina analytiků ale předpokládá, že v letošním prvním čtvrtletí se Německo těsně vyhne recesi. Německá vláda počátkem roku snížila odhad růstu domácí ekonomiky pro letošní rok na 0,7 procenta, příští rok má ekonomika stoupnout o 1,6 procenta. Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je závislá řada českých firem.
(Zdroj: Bloomberg, ČTK, CNBC)