Aktualizováno Mimořádně silné zemětřesení o uváděné síle 8,9 stupně Richterovy škály, později revidované na 8,6-8,7 st. udeřilo ve středu v Indonésii na západním pobřeží Severní Sumatry poblíž provincie Aceh a jejího centra Banda Aceh s epicentrem v hloubce 33 kilometrů. Intenzitu otřesů potvrdila indonéská Meteorology, Climatology and Geophysics Agency. Vyhlášeno bylo varování před vlnou tsunami, které pokrývá zejména ostrov Sumatra a západní část ostrova Jáva, rozšířeno ale bylo od Thajska až po Jižní Afriku.
Následně otřesy se stejnou intenzitou naměřil i Americký geologický průzkum, přičemž obě instituce je zaznamenaly 300 až 430 kilometrů jihozápadně od města Banda Aceh na západním cípu Sumatry v Indickém oceánu. "Zemětřesení tohoto rozsahu má potenciál vyvolat ničivé tsunami," píše na webu Americké centrum pro varování před tsunami pro oblast Tichomoří.
Odpoledne kolem 15:30 našeho času bylo nebezpečí ze strany amerických seizmologů odvoláno. "Hodnoty měření hladiny oceánu ukazují, že hrozba tsunami se výrazně snížila. Varování proto rušíme," píše se v prohlášení Amerického centra pro varování před tsunami. "Pohyb desek při zemětřesení byl vodorovný, nikoli svislý. Nezpůsobil žádný výrazný propad mořského dna, po kterém by se vzedmuly vlny," řekla agentuře AFP seismoložka Susanne Sargeantová z Britského geologického průzkumu.
Právě Banda Aceh, správní centrum provincie Aceh, bylo nejbližší velké město k centru zemětřesení v Indickém oceánu, které vyvolalo ničivou vlnu tsunami v prosinci 2004. Tehdejší intenzita zemětřesení byla 9,1 stupně Richterovy škály, způsobila 220 tisíc mrtvých či pohřešovaných z 12 zemí. Loňské zemětřesení v Japonsku mělo intenzitu 9,0 stupně Richterovy škály a vyvolalo vlnu tsunami sahající až do výšky 39 metrů. Zanechalo po sobě 20 tisíc mrtvých či pohřešovaných.
Po prvotním indonéském varování vyhlásila Indie varování před tsunami pro ostrovy Andaman Islands, Tamil Nadu a pro Keralu. Thajsko vyzvalo obyvatele a návštěvníky Andaman a Nikobar, ostrovů mezi Thajskem a Indií, aby se uchýlili na vyvýšená místa. Stejnou výzvu adresovalo lidem na turistickém ostrově Phúket. Lokální agentury vyloučily přímé ohrožení Japonska a Austrálie, sledují bedlivě dění v Indickém oceánu. Chvění budov bylo zaznamenáno v Singapuru, slabé zemětřesení v kontinentální Indii.
Indonésie se svými řádově 18 tisíci ostrovy leží ve vulkanické oblasti nazývané Tichomořský ohnivý kruh, v níž se střetávají kontinentální desky. Nacházejí se tam dvě třetiny aktivních sopek, zemětřesení tam proto jsou častá.
Z pohledu komoditních trhů je třeba dění v regionu sledovat kvůli významným dolům uhlí a dalších komodit. V Indonésii jsou vedle uhlí významná naleziště dalších nerostných surovin: ropy, zemního plynu, niklu, cínu, mědi, bauxitu, zlata či stříbra.
Na komoditních trzích aktuálně roste o zhruba 0,5 % spotová cena ropy WTI, zatímco Brent otočil k poklesu o mírných 0,1 %. Mírně posiluje také ceny plynu. Ustupují naopak kovy - na dosah nuly u zlata, stříbra a platiny a výrazněji paladium, hliník a měď.
Těžba uhlí a kovů v oblasti jihovýchodní Asie:
(Zdroj: Bloomberg, BBC, CNN, CIA, mediafax)