Aktualizováno Strategie udržování „uměle nízkých“ úrokových sazeb již přestává k obsluze obřího dluhu Spojených států stačit a trh amerických dluhopisů a potažmo americký dolar tak směřují ke kolapsu, prohlásil Peter Schiff, výkonný ředitel investiční společnosti Euro Pacific Capital. „Pokud jde o mě, americké dluhopisy jsou junk“, říká a zároveň varuje před dalším QE, které však podle něj jistě přijde.
Co vládě umožňuje splácet dluh, je podle Schiffa právě téměř nulová úroveň sazeb stanovených centrální bankou. „A říkám ‘splácet‘ v uvozovkách, protože ve skutečnosti si půjčujeme další peníze a splácení předstíráme,“ upozorňuje investor. Výnos u klíčových 10letých dluhopisů federální vlády je udržován nízko prostřednictvím kvantitativního uvolňování Fedu, které udržuje americkou ekonomiku při životě, ale nakonec se stane „zdrojem její záhuby“. Jakmile dojde k exitu, nastane kolaps, varuje Schiff.
Temný komentář Petera Schiffa následuje poté, co dva zástupci Fedu přirovnali situaci USA k přibližování k „fiskálnímu útesu“. V obdobném tónu vyčinil federální vládě také matador dluhopisového trhu, šéf PIMCO Bill Gross, podle něhož absence řešení tíživé fiskální situace povede ke snížení úvěrového ratingu Spojených států. „Nejde jen o 15 bilionů dolarů ve formě současného dluhu. Ve hře je ve skutečnosti troj- až čtyřnásobná částka, pokud jde o Medicare, Medicaid, Social Security (vládní programy na zajištění zdravotních služeb a základních potřeb nízkopříjmovým skupinám obyvatel – pozn. red.), vyjádřeno v současné hodnotě.“
Podle Mezinárodního měnového fondu je strukturální deficit rozpočtu Spojených států o šest až osm procent vyšší proti všem ostatním zemím kromě Japonska a Velké Británie. „Dokud USA nezasáhnou a nezačnou tento deficit řešit, pak směřují k „AA“ teritoriu,“ řekl Gross s odkazem na hrozbu snížení ratingu úvěrové spolehlivosti Spojených států. Zatímco sníženou známkou „AA“ hodnotí USA od loňského srpna agentura Standard & Poor’s, zbylé Moody’s a Fitch zatím stále přiřazují největší ekonomice světa známku nejvyšší.
Peter Schiff očekává oslabení amerického dolaru, následně tlak na růst cen komodit, což zvýší inflaci a bude nutit Fed přistoupit ke zvyšování sazeb. „Fed to ale neudělá, protože ví, že jediným pilířem naší falešné ekonomiky jsou nulové sazby a kvantitativní uvolňování. A jakmile to trhu dojde, tlak na dolar dále zesílí,“ uvádí investor, která jako známý medvěd předpověděl kolaps dolaru již v roce 2008. Prognóza se nicméně nepotvrdila a americká měna ke konci roku 2009 slušně posílila. Slova Petera Schiffa si poslechněte v následujícím videu.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC)