Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernanke: Americká ekonomika poroste rychleji, QE3 ale stále možností

Bernanke: Americká ekonomika poroste rychleji, QE3 ale stále možností

26.04.2012 8:24, aktualizováno: 26.4. 9:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Americká centrální banka (Fed) nechala po dvoudenní schůzce svého měnového výboru základní úrokovou sazbu podle očekávání v pásmu nula až 0,25 procenta, kde ji drží už od konce roku 2008. Fed připustil, že se zlepšuje situace na trhu práce a že dlouhodobé vyhlídky inflace jsou stabilní, nadále však počítá s tím, že úroky nechá v blízkosti nuly alespoň do konce roku 2014. Zlepšil výhled růstu americké ekonomiky pro letošní rok a připustil další odkupy dluhopisů.

"Informace, které jsme obdrželi od poslední březnové schůzky měnového výboru, naznačují, že ekonomika vykazuje mírný růst. Podmínky na trhu práce se v posledních měsících zlepšily a klesla i míra nezaměstnanosti, i když stále zůstává vysoko," píše se ve sdělení Fedu.

Euro v reakci na komentář centrální banky smazalo zisky vůči dolaru, cena ropy se příliš nezměnila. Naopak cena zlata zrychlila pokles a dostala se na zhruba 1627 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu).

Finanční trhy s napětím očekávaly, zda šéf Fedu Ben Bernanke naznačí další kroky na podporu ekonomiky, především pak nové kolo takzvaného kvantitativního uvolňování, označované jako QE3. Bernanke ale řekl, že Fed nastínil případné kroky už dříve a že jeho politika je i nadále silně podpůrná. Podporu ekonomice ale slíbil.

"Stále jsme připraveni udělat víc, pokud to bude zapotřebí, abychom se ujistili, že toto (hospodářské) oživení bude pokračovat a že inflace bude v blízkosti naší cílové hodnoty," řekl. "I nadále jsme plně připraveni podniknout další kroky v bilanci banky, pokud to bude k dosažení našeho cíle nezbytné. Takže tyto nástroje zůstávají rozhodně na stole a my se nebudeme ostýchat je použít, jestliže ekonomika bude vyžadovat další podporu," dodal.

Odkup státních dluhopisů zůstává jednou z možností, které americká centrální banka (Fed) použije na podporu hospodářského růstu. Na dotaz novinářů to řekl šéf Fedu Ben Bernanke, a naznačil tak, že centrální banka v případě nutnosti nevylučuje další kolo takzvaného kvantitativního uvolňování (QE3).

Při kvantitativním uvolňování Fed kupuje vybraná aktiva, převážně státní dluhopisy. Platí za ně penězi, které si natiskne, za což sklízí kritiku ze od řady ekonomů i některých politiků. Tisk nových peněz rozšiřuje měnovou bázi a později zpravidla přispívá k růstu inflace. Fed ale v nové prognóze počítá na letošní rok s inflací jen do dvou procent.

Bernanke řekl, že možnost dalších nákupů dluhopisů ze strany Fedu "je rozhodně na stole". Cílem dosavadních dvou kol kvantitativního uvolňování bylo stlačit dlouhodobé úrokové sazby a podpořit úvěrovou aktivitu včetně většího utrácení. 
 
Fed je také optimističtější ohledně růstu americké ekonomiky v letošním roce. Ve své aktualizované prognóze totiž zvýšil odhad růstu ekonomiky na letošní rok na 2,4 až 2,9 procenta, zatímco v lednové prognóze počítal s růstem 2,2 až 2,7 procenta. Fed je o trochu optimističtější, i co se vývoje nezaměstnanosti týče. Na letošní rok banka očekává pokles nezaměstnanosti na 7,8 až 8,0 procenta z nynějšího tříletého minima 8,2 procenta.

"Na mě to zanechává dojem, že zde vidíme nepatrný posun v načasování růstu sazeb. Pořád jsme v roce 2014, ale když si spojíte všechny poznatky, dostanete obraz Fedu, který si jako celek myslí, že důvod ke zvýšení úroků by mohl nastat i o něco dříve," poznamenal hlavní ekonom společnosti PNC Financial Services Group Stu Hoffman.

Bernanke řekl, že hospodářský růst bude v nadcházejících čtvrtletích jen slabý, postupně se má ale zrychlit. Upozornil také na přetrvávající potíže na realitním trhu, který podle něj bude hospodářské oživení brzdit. Významným rizikem je i napětí na globálních finančních trzích, ačkoliv tam je teď situace klidnější, než byla ještě loni na podzim.

(Zdroj: čtk, Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba