Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PIMCO chce podpořit oživení zvýšením sazeb (aneb základy ekonomie v praxi)

PIMCO chce podpořit oživení zvýšením sazeb (aneb základy ekonomie v praxi)

15.02.2012 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Mohl by Fed zažehnout silné oživení tím, že zvýší svou klíčovou sazbu? Bill Gross ze společnosti PIMCO se domnívá, že ano. Za klíčový důvod pomalého oživení považuje to, že Fed provádí finanční represi. To znamená, že čisté úrokové marže bank (rozdíl mezi nákladem jejich financování a sazbami z poskytnutých úvěrů) se kvůli politice Fedu snížily na minimum. Podle Grosse tedy Fed posouvá celou výnosovou křivku dolů a tím snižuje motivaci pro poskytování úvěrů. Kéž by to bylo tak jednoduché.

Gross má pravdu v tom, že s vyšším růstem se obvykle pojí vyšší sazby, kauzalita je ale opačná. Ekonomika dnes není v útlumu proto, že sazby leží nízko. Poptávka po úvěrech je totiž malá z důvodu nejistoty, nižších očekávaných příjmů a pokračujícího oddlužení. Vedle toho vzrostla míra úspor v soukromém sektoru a patrný je globální nedostatek bezpečných aktiv, takže i zahraniční subjekty směřují své úspory do USA. To vše znamená nižší sazby.

Je pravdou, že nákupy aktiv Fedem probíhající v posledních několika letech pravděpodobně snížily rizikové prémie u dlouhodobých dluhopisů. Studie ale ukazují, že jejich vliv byl mírnější. Pokles výnosů způsobuje hlavně pokračující slabost ekonomiky a vysoká poptávka po bezpečných aktivech. I kdyby nebylo Fedu, sazby by stejně ležely nízko.

Sazba, který odpovídá danému ekonomickému fundamentu, se nazývá přirozenou, rovnovážnou či neutrální sazbou. Fed se od poloviny roku 2008 snaží svou politikou pokles této sazby spíše dohnat, a samo PIMCO v roce 2008 varovalo, že „Fed se za ní může honit bez toho, aby jí chytil a poskytl ekonomice monetární stimulaci“. Tuto situaci si můžeme demonstrovat i za pomocí IS-LM modelu. Křivka IS ukazuje kombinaci sazeb a produktu, při níž se rovnají zamýšlené úspory a investice (a kde se výdaje rovnají výstupu). Tato křivka směřuje dolů. Křivka LM ukazuje kombinaci sazeb a reálného HDP, při níž se peněžní trh nachází v rovnováze. Pokud Fed cíluje sazby, je tato křivka vodorovná. První obrázek ukazuje situaci, při níž je dosaženo plné zaměstnanosti a neutrální sazba odpovídá průniku křivky IS a potenciálního produktu. 

01

Na uvedeném obrázku neexistuje žádný ekonomický cyklus, skutečný produkt odpovídá potenciálnímu a sazby tak leží na své přirozené úrovni. Představme si ale nějaký negativní šok, který zvýší plánované úspory a sníží plánované investice. Poptávka tak klesne a křivka IS se posune doleva:

02

Neutrální sazba nyní klesla ze 4 % na (- 2 %). Fed sníží sazby téměř k nule, ale pod nulu jít nemůže. Mezera v produktu tak přetrvává, ekonomika se nalézá v recesi a Bill Gross a podobně smýšlející začnou tvrdit, že problém představují nízké sazby. Fed by je tak podle nich měl zvednout (posunout LM křivku nahoru). Nechápou však, že to by problém jen zhoršilo a ekonomika by klesla ještě více.

Uvedená analýza pak vytváří dojem, že pokud Fed dosáhne nulové hranice, dojde mu munice. Bylo by tak mnohem lepší, pokud by místo cílení sazeb cílil přímo agregátní poptávku prostřednictvím nominálního produktu.

(Zdroj: Blog Davida Beckwortha)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla
9:09Dopad vysokých cen energií délkou překoná covid, soudí Lagardeová

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data