Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Davies: Čína se posunuje k větší rovnováze, prospívá tím celému světu

Davies: Čína se posunuje k větší rovnováze, prospívá tím celému světu

31.5.2012 16:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Důvody pro to, aby byla Čína považována za zemi, která manipuluje měnovým kurzem, zeslábly. Mix její domácí politiky a kurzové politiky se v posledních letech výrazně zlepšil, což prospěje nejen Číně samotné, ale i zbytku globální ekonomiky. Paul Krugman používá pro posouzení tohoto mixu Swanův model. Ten umožňuje současný pohled na vnitřní rovnováhu (plná zaměstnanost bez deflace či inflace) a vnější rovnováhu (obchodní přebytek či deficit). Uvedené rovnováhy se sledují v závislosti na (reálném) měnovém kurzu a domácí monetární a fiskální politice, které určují úroveň domácí poptávky.

Následující graf ukazuje Krugmanovu verzi pro Čínu v roce 2010, já jsem ji upravil i pro rok 2012. Přímka vnější rovnováhy směřuje dolů, protože s rostoucí domácí poptávkou rostou dovozy a země tudíž potřebuje slabší kurz na to, aby podpořila exporty a dosáhla rovnováhy platební bilance. Přímka vnitřní rovnováhy směřuje vzhůru, protože vyšší domácí poptávka vytváří inflační tlaky. Ty musí tlumit vyšší kurz, který omezuje zahraniční poptávku a snižuje dovozní ceny.

čína


Krugman v roce 2010 tvrdil, že se čínská ekonomika nachází ve spodní oblasti, protože dosahuje obchodního přebytku a zároveň čelí inflačním tlakům. Čína tak podle něho potřebovala vyšší kurz a utaženější monetární a fiskální politiku. Tuto kombinaci ale v té době odmítala, kurz držela uměle podhodnocený a inflaci se snažila držet pod kontrolou přímými zásahy a limity. Taková kombinace byla ovšem špatná jak pro Čínu, tak pro zbytek světa.

Po roce 2010 ale čínská vláda politiku výrazně změnila. Měnový kurz byl částečně uvolněn a od roku 2005 posílil v reálném vyjádření o více než 30 %. Nyní leží o více než 10 % nad dlouhodobým trendem. Zahraniční měnové rezervy rostou mnohem pomaleji a ve druhém pololetí minulého roku dokonce klesly. Navíc byla utažena monetární i fiskální politika a výsledkem byl rychlý pokles inflace, která nyní dosahuje 3,4 % (loňské maximum bylo na 6,5 %). Po slabých dubnových datech momentálně převažují obavy z toho, že utažení bylo příliš silné.

Ve Swanově diagramu bychom tak mohli Čínu položit někde do levé části, která spojuje nadměrnou nezaměstnanost (či klesající inflaci) a malý obchodní přebytek. Kurz se však nyní odchyluje od rovnovážného stavu mnohem méně a ekonomika potřebuje uvolněnější monetární i fiskální politiku. Celkově je pozice Číny mnohem lepší než v roce 2010 a spolu s uvolněnější politikou je třeba už jen mírného posílení renminbi. Hlavní riziko spočívá v tom, že uvolnění nebude dostatečně rychlé. Také výrazně kleslo riziko obchodní války, která hrozila kvůli špatně nastavenému kurzu.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data