Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lízal (ČNB): V ekonomice převažují protiinflační rizika, při rozhodování o sazbách přihlédnu k slabé poptávce i koruně

Lízal (ČNB): V ekonomice převažují protiinflační rizika, při rozhodování o sazbách přihlédnu k slabé poptávce i koruně

12.06.2012 12:25, aktualizováno: 12.6. 12:50

Aktualizováno

Česká ekonomika si vede hůře proti očekávání a v důsledku klesající domácí poptávky v ní převažují protiinflační rizika, řekl člen bankovní rady České národní banky Lubomír Lízal v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. Oslabování koruny přitom podle něj změkčuje měnové podmínky.

„Ekonomika je na tom proti odhadům hůře a celková situace vede k oslabování koruny. Poslední prognóza sice počítala s poklesem úrokových sazeb, byla však založená na předpokladu jiného, silnějšího směnného kurzu,“ uvedl Lízal, který spolu s dalšími třemi kolegy hlasoval na květnovém zasedání bankovní rady pro ponechání hlavní úrokové sazby beze změny na rekordním minimu 0,75 procenta. Pro snížení sazby o čtvrt procentního bodu zvedli ruku guvernér Miroslav Singer a viceguvernér Vladimír Tomšík. Naopak pro zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu hlasovala členka bankovní rady Eva Zamrazilová.

Květnová prognóza předpovídá pro zbytek letošního roku pokles tržních úrokových sazeb, což naznačuje uvolnění měnové politiky. Bankovní rada ČNB bude o jejím nastavení rozhodovat opět 28. června. Od zveřejnění aktuální předpovědi ČNB vyšla nižší čísla o HDP, zatímco inflace je více méně v souladu s očekáváním a dost významně oslabuje koruna, která tak uvolňuje měnové podmínky, míní Lízal. Při rozhodování o nastavení sazeb na červnové schůzi vezme podle svých slov v úvahu slabší poptávku a kurz koruny. Rizika pro dosavadní prognózu jsou podle něj spíše na protiinflační straně, právě kvůli slabé poptávce, což naznačuje, že by se mohl klonit k nižším sazbám. 

Slabou tuzemskou poptávku zmínil ve svém pátečním komentáři i viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík, který také řekl, že potvrzení recese v české ekonomice nemění nic na jeho názoru na vývoj sazeb; nevyloučil přitom žádné změny měnové politiky. 


Páteční revize dat HDP ukázala o něco lepší výsledky české ekonomiky než první oficiální odhad. Došlo ke zmírnění mezikvartálního poklesu z 1,0 na 0,8 procenta, meziroční propad byl zmírněn z 1,0 na 0,7 procenta. ČNB revizi dat komentovala tím, že představují riziko směrem dolů pro její poslední makroekonomickou prognózu. V té centrální banka počítá se stagnací ekonomiky letos a růstem o 1,9 procenta v příštím roce v souvislosti s oživením zahraniční poptávky.

Maloobchodní tržby v dubnu klesly o 4,1 procenta, nejvíce za dva roky, a index nákupních manažerů ve výrobě klesl v květnu nejníže za posledních 33 měsíců. Inflace v květnu (měřena indexem spotřebitelských cen) zpomalila meziroční tempo na 3,2 procenta z 3,5 procenta v dubnu a byla nejnižší od začátku roku. Indikátor inflace relevantní z hlediska měnové politiky (růst cenové hladiny očištěný o prvotní dopad změn v nepřímých daních) zpomalila v květnu na 2 % a dosáhla tak cíle ČNB. Podle jejího odhadu by měla dále klesnout na 1,5 % ve 2Q13.

„Předpokládám, že dojde k další změně daňových sazeb, obzvlášť daně z přidané hodnoty, což i v příštím roce zachová určitou diferenci mezi hlavním ukazatelem inflace a tím pro měnovou politiku. Co považuji za důležité je, jak tato vyšší inflace ovlivní vyjednávání o mzdách,“ uvedl Lízal.

Dopady vládou plánovaných rozpočtových opatření a důsledky dluhové krize v eurozóně na českou ekonomiku postihuje alternativní scénář prognózy. S přihlédnutím k dodatečné rozpočtové konsolidaci odhaduje centrální banka růst ekonomiky v příštím roce na 1,1 procenta. „Investoři mají tendenci hodnotit jakákoli evropská aktiva hůře a sentiment je v současnosti nakloněn spíše slabší, než silnější koruně. Data o vývoji HDP byla také negativním signálem a budou pravděpodobně faktorem slabšího kurzu koruny, než s jakým počítá náš odhad,“ podotkl Lubomír Lízal.


(Zdroj: Bloomberg, Reuters)


Čtěte více:

Tomšík (ČNB): Dnešní data o HDP můj názor na sazby nemění. Žádný krok ale není vyloučen
08.06.2012 16:35
Dnešní revize vývoje české ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů