Dnešní revize vývoje české ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku potvrdila slabou domácí poptávku, řekl viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík s tím, že čerstvá data nemění nic na jeho názoru na vývoj sazeb. Nevylučuje přitom žádné změny měnové politiky.
„Poslední data o HDP jsou důkazem velmi nízkých domácích inflačních tlaků, nevidím tak žádný významný signál, který by byl důvodem pro změnu mého osobního názoru na stav měnové politiky,“ prohlásil Tomšík, který na posledním zasedání bankovní rady 3. května zvedl spolu s guvernérem Miroslavem Singerem ruku pro snížení sazeb o čtvrt procentního bodu. Naopak pro zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu hlasovala členka bankovní rady Eva Zamrazilová a čtyři zbývající členové rady hlasovali pro sazby beze změny. „Konečné rozhodnutí ale vždy dělám v den jednání měnového výboru. Nemůžu tak vyloučit žádný z kroků měnové politiky,“ dodal Tomšík.
Dnešní revize dat HDP ukázala o něco lepší výsledky české ekonomiky než první oficiální odhad. Došlo ke zmírnění mezikvartálního poklesu z 1,0 na 0,8 procenta, meziroční propad byl zmírněn z 1,0 na 0,7 procenta. ČNB revizi dat komentovala tím, že představují riziko směrem dolů pro její poslední makroekonomickou prognózu. V té centrální banka počítá se stagnací ekonomiky letos a růstem o 1,9 procenta v příštím roce v souvislosti s oživením zahraniční poptávky. Odhady pro příští rok ovšem nepočítají s vládou plánovanými rozpočtovými opatřeními. V rámci alternativního scénáře prognózy, který zapracoval dopady vládou nedávnou schválených dodatečných rozpočtových konsolidačních opatření, odhaduje centrální banka růst ekonomiky v příštím roce na 1,1 procenta.
„Pokles spotřeby domácností byl výraznější, než ČNB očekávala. Také meziroční růst fixních investic znatelně zaostal za prognózou ČNB, přičemž pokles stavu zásob byl rovněž o něco výraznější, než ČNB předpovídala. Vlivem uvedeného vývoje pak celková hrubá tvorba kapitálu meziročně propadla oproti očekávané stagnaci,“ komentoval dnešní údaje Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky ČNB.
Dopad uvedených odchylek byl podle něj zmírněn vyšším než očekávaným kladným příspěvkem meziroční změny čistého vývozu k vývoji ekonomické aktivity. Ten byl dán o něco vyšším než očekávaným meziročním růstem reálného vývozu zboží a služeb, při naplnění prognózy růstu celkového dovozu. Meziroční snížení spotřeby vlády, odrážející pokračující fiskální konsolidaci, pak bylo poněkud mírnější ve srovnání s očekáváním ČNB.
Čím dál více ekonomů očekává, že by ČNB mohla přistoupit k dalšímu uvolnění měnové politiky. Klíčová repo sazba se již dva roky drží na historickém minimu 0,75 procenta. Další rozhodnutí o výši sazeb proběhne 28. června.
(Zdroj: Bloomberg, ČNB, Reuters)