Důvěru v euro ztratilo už asi 70 procent Italů a stejný podíl z nich si myslí, že evropská měna přinesla víc škody než užitku. Důvěra v euro v Itálii prudce klesla tento měsíc spolu s další vlnou eskalace dluhové krize a s obavami z vývoje v Řecku a Španělsku. Plyne to z průzkumu agentury ISPO, který dnes zveřejnil deník Corriere della Serra.
Důvěra Italů v euro se za poslední dva týdny propadla o 16 procentních bodů a nízkou nebo velmi nízkou důvěru v jednotnou měnu vyjádřilo 71 procent respondentů proti 55 procentům na konci března. Pětatřicet procent dotázaných uvedlo, že odchod Itálie z Evropské unie by byl pro zemi dobrý, a 70 procent si myslí, že zavedení eura přineslo více nevýhod než výhod. Skoro třetina si myslí, že by bylo lepší, kdyby se jejich země vrátila k liře, měně pověstné neustálými devalvacemi.
Italové byli donedávna jedněmi z největších zastánců evropské integrace a zavedení eura přijali s nadšením. Od integrace si slibovali oslabení vlivu domácí zkorumpované politiky a euro chápali jako kvalitní náhradu nestabilní měny. "Z národa nadšenců do eura, kterým jsme byli za vzniku měnové unie, se jsme postupně stali národem euroskeptiků," řekl šéf ISPO Renato Mannheimer.
Třetí největší ekonomiku eurozóny ohrožuje dluhová krizi a úřednická vláda premiéra Maria Montiho, která byla jmenována loni v listopadu, předepsala Italům tvrdé utahování opasků. V době, kdy se země znovu propadá do recese, se zvyšují daně a snižují státní výdaje. Proti euru už z květnových obecních voleb vzešla celostátní platforma Hnutí pěti hvězdiček a s myšlenkou vést v příštích parlamentních volbách na jaře 2013 kampaň proti euru si podle agentury Reuters pohrává i bývalý premiér Silvio Berlusconi.
Důvěru v euro ztrácejí i Němci. Podle průzkumu z minulého týdne už více než polovina z nich je přesvědčena, že by pro Německo bylo lepší, kdyby si ponechalo marku. Nadpoloviční většina západních sousedů Česka se také domnívá, že u společné měny nyní převažují negativa nad pozitivy.