Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ne a ne je zlomit

Ne a ne je zlomit

15.6.2012 11:13

Už více než rok se objevují s železnou pravidelností předpovědi analytiků a obchodníků vidící kurz EUR/USD na paritě. Je překvapivé, s jakou vytrvalostí se nechtějí vyplnit. Zažili jsme oddlužení Řecka, několikeré kaskádovité změny ratingů Itálie a Španělska, spekulativní krátké pozice na eurových měnových futures kontraktech dosáhly historických maxim, mediální obraz Evropy již nemůže být negativnější, ale euro se stále drží. Co je příčinou takové nezlomnosti?

Zkušení obchodníci tvrdí, že kurzy jsou převážně výsledkem toků mezi jednotlivými měnami. Žádná vysoká ekonomie, žádná filozofie, jednoduchá nabídka a poptávka. Z tohoto pohledu je možno vymyslet až překvapivě mnoho konstelací, za kterých paradoxně evropská dluhová krize vytváří nedostatek eur, a tudíž poptávku po nich.

Nevím, jestli se jedná o reálnou situaci, která někdy nastala, ale jako modelový příklad to může posloužit velmi dobře. Představme si velkou nadnárodní banku, hedžový fond nebo jinou korporaci, která ve svém portfoliu držela řecké dluhopisy. Proběhla restrukturalizace, dluhopisy buďto zmizely nebo byly přeceněny na zlomek své původní hodnoty a v bilanci takové instituce se objevila díra, kterou je třeba zacelit. Jedinou možností, jak tak učinit pro firmu, která vede účetnictví v jiné měně, než je euro, je nákup ztráty na peněžním trhu. Stejně jako repatriace zisků zahraničních firem vytváří tlaky na oslabování měny, z níž je repatriováno, výše popsaná „repatriace ztráty“ vytváří paradoxní poptávku po měně, v níž jsou denominovány ztrátové instrumenty. Nevíme přesně, kolik řeckých dluhopisů bylo v držení zahraničních investorů těsně před restrukturalizací, ale nula to jistě nebyla.

Dnes je pátek, a za dva dny má dojít v Řecku k volbám, na něž trhy bezpochyby zareagují. Opět poměrně překvapivě dochází k mírnému posilování eura. Kdo má zájem kupovat měnu, o jejímž neblahém osudu může rozhodnout vyšinutá masa voličů strádajících brutálním ekonomickým poklesem? Jedinými kupci, kteří mě napadají, jsou spekulanti s otevřenými krátkými pozicemi, jejichž nervová soustava s blížícím se rozhodným momentem není schopna vydržet psychický tlak. Pro euro je to spíše dobrá zpráva, jelikož to dokazuje, že trh je na případné negativní výsledky připraven a nedivil bych se proto, kdyby po negativních zprávách došlo k ještě větší korekci kurzu směrem nahoru. Nemám otevřenu ani krátkou, ani dlouhou pozici v euru, tudíž budu asi přes víkend klidně spát na rozdíl od odvážlivců, kteří to štěstí nemají. Držím jim palce, aby toto dobrodružství s úspěchem přestáli.


Čtěte více:

Komoditní kyvadélko
9.5.2012 9:52
Již delší dobu připomínala cena americké ropy WTI unaveného plavce, k...
Rathovo ratio aneb trochu freakonomie
21.5.2012 9:37
Je to už delší dobu, co se jeden náš neopatrný předseda vlády na mikro...
Oblek smrti
24.5.2012 15:11
Víte, čemu říkají horští záchranáři oblek smrti? Věřte nevěřte, bavlně...

Váš názor
 • Zajímavé je
  15.6.2012 16:41

  že Swiss banky nabzí nejvyšší úroky na CAD,AUD a NOK.Jejich měna je podprůměrně úročená.Ve velkém otevíraji účty v CNY. EUR a CZK úrok skoro 0.
  AMN
 • nepotřebuju žádného analytika
  15.6.2012 16:05

  mně stačí se podivat na poměr mezi dolarem a rublem abych věděl odkud vítr fouká a kde jsou moje peníze více v bezpečí. A nějaké kecy pánu od Patrije nebo jiných plátků mi můžou bejt ukradený. To samé platí i o ekonomiji, politice a ostatnich věcech. Dolar je a bude nejlepším barometrem toho co se děje ve světě ještě douho. Dolar:Rubl 1:33
  maart
 • dobrý postřeh
  15.6.2012 11:49

  ještě jste zapomněl na yen... a rubl je jistě také velmi doporučeníhodný :) to nemluvím o AUD jako měně založené na komoditní poptávce. Tak mi z toho vychází ten USD
  Bo
  • Re: dobrý postřeh
   15.6.2012 12:00

   Polovina komunistického světa vidí stále dolar jako nástroj Satana a vrahů z Wall street :-)) Hodnotu měny tvoří především důvěra, stehně jako u komodit (zlato). Pro tyto lidi je důležitější než důvěra obyčejná ideologie.
   Jesse
 •  
  15.6.2012 11:41

  My se také ještě ptáme, do které bezpečnější měny bychom měli odejít? Je snad dolar jistější? Švýcarský frank bude fixován an euro. Britská libra má štěstí, že se v záplavě mediálních jobovek o eurozóně ztrácí vetché britské hospodářství. či snad reminbi?
  neugebauer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data