Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oblek smrti

Oblek smrti

24.05.2012 15:11

Víte, čemu říkají horští záchranáři oblek smrti? Věřte nevěřte, bavlněnému tričku. Když se v něm za krásného slunečného dne vydáte na horskou túru, může se velice snadno stát, že nečekaná změna počasí, typická pro horské oblasti, spojená s deštěm a nízkou teplotou, vás dostane do situace, která může skončit smrtí z prochlazení a vyčerpání. Bouře nemusí trvat příliš dlouho a po jejím skončení se může oteplit a opět vyjít sluníčko. Vám to však již nebude nic platné.

Mám tak trochu pocit, že se do podobného obleku smrti obléknul viceguvernér ČNB Tomšík ve včerejším interview na serveru Patrie, když prohlásil, že fundamentální hodnota české koruny leží výše, než jsou její současné tržní hodnoty. Spekulanti podle jeho názoru házejí všechny středoevropské měny do jednoho koše a česká koruna se tak dostává pod tlak, který není na místě vzhledem k výši obchodní bilance. ČNB proto nezměnila svou letošní prognózu a očekává, že se ke konci roku vrátí kurz k úrovním 24 CZK/EUR. Sluníčko svítí, svítilo předchozích deset let, tak proč bychom se obtěžovali s přemýšlením o tom, zdali by nebylo záhodno mírnit náš optimismus?

Hlavní Tomšíkův argument, totiž že koruna je brána jako nerozlišitelná jednotka spolu s jinými středoevropskými měnami, bere za své, když se podíváte na kurz PLN/CZK.

czkpln 24052012

Je zde vidět jasná tendence posledních tří let k oslabování polské měny vůči měně české. Je naivní si myslet, že spekulanti nemají jasno v rozdílných fundamentech jednotlivých zemí. Rozdíly se stírají v „dobrých“ dobách, kdy proudí zahraniční kapitál do celého regionu a je nutno jej umístit kamkoliv je to alespoň trochu ospravedlnitelné. V dobách zlých, ke kterým můžeme s čistým svědomím přiřadit tu nynější, kdy dochází k odlivu kapitálu, se fundamentální rozdíly naopak zvýrazňují. To, že česká koruna na rozdíl od svých souputnic téměř neoslabila, je dostatečným potvrzením její fundamentální síly definované obchodní bilancí. Pokud nejste nenapravitelný optimista a neočekáváte vyřešení evropské dluhové krize v řádu měsíců, je pokračování dlouhodobého posilujícího trendu české koruny tak, abychom se ke konci roku dostali pod úroveň 24, čirou fantazií.

Co se týče možnosti případného dalšího většího oslabení naší měny, vše je závislé od chování ČNB. Ta má bezpochyby v rukou pádnou zbraň, jak s případným oslabováním „zatočit“, totiž úrokovou sazbu, která leží na historicky nejnižších úrovních blízkých sazbě ECB. Malý problém spočívá v schopnosti ji použít. V době, kdy vláda hledá úspory v řádech miliard korun a nárůst úrokové sazby by znamenal zvýšení nákladu na obsluhu dluhu v řádech desítek miliard, si jistě dovedete představit, jaký poprask by takový krok ČNB vyvolal na politické scéně. Panu Tomšíkovi tak asi opravdu nezbývá než věřit a doufat, že se koruna dostane zpět na hranici 24 CZK/EUR.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • USD je král
  28.05.2012 18:36

  a ještě hodně dlouho bude.
  Dan
  • Re: USD je král
   28.05.2012 19:05

   Zdravím, Sice král, ale trochu unavený... Už to není co to bývalo, nemyslíte?
   Vaškovic
   • no a co?
    28.05.2012 21:51

    Rubl už taky není co býval. Libra už vůbec ne, japonský jen je už pouhá historie, drachmy, liry, marky, franky... to vše zmizelo ze světa. V porovnání s měnami ostatních států je dolar stálice. A stálice bude ještě hodně dlouho, i kdyby si všichni antiameričané na barikádách hrdinně rozepnuli halenu a vystavili svou hruď vichrům ze západu .-)))
    Jesse
 • hezký postřeh
  24.05.2012 18:25

  díky
  Bo
 • ČNB už dávno ztratila svůj kredit!
  24.05.2012 18:14

  Nyní co jí vládnou euroskeptici a nepřátele silné sjednocující Evropy se nejen ČNB, ale celá naše země ocitá čím dál více ve větší izolaci a to nejen v politické rovině. V hospodářské rovině chybná makro politika tlačící na nízkou cenu práce se stává se zcela kontraproduktivní a zemi velmi škodící nejen po psychické stránce (sebevědomí a sebeúcty národa k sobě samému). Oslabená česká koruna exportu nepomáhá a naopak velmi komplikuje našim importérům. Nestabilita kurzu, kdy lítá česká koruna sem a tam, jeden týden čteme o největším posílení ze všech měn na světě, abychom si krátce na to zase přečetli opak, že nejvíce oslabující měnou na světa za dané období byla česká koruna. Je vidět, že ČNB vůbec neumí a ani vlastně nemůže úspěšně se starat o českou korunu, která je měnou minulosti. Škodí celému národu, že jsme nepřešli na euro, nejsme žádné Řecko, nám by euro naopak velmi pomohlo. Stačí se podívat na Slovinsko, Estonsko či Slovensko, jak rozkvétají též díky rozhodnutí přejít na euro! Celé vedení ČNB bych odvolal, mělo by rezignovat než bude vyhnáno rovnou na lavici obžalovaných!
  • Re: ČNB už dávno ztratila svůj kredit!
   04.06.2012 17:04

   inženýrek je nejspíš odborník na zemědělství nebo strojařinu
   vlado69
  • Re: ČNB už dávno ztratila svůj kredit!
   25.05.2012 11:25

   Izolovat se není na škodu. Zvláště v případech, než vstoupím do hnoje, si obout holínky je 100% účinné. Nebo nasadit plynovou masku před vstupem do plynové komory... Izolace je ve světě prudkých nakažlivých virů velmi užitečná. Jen naivní fanatici skáčí po hlavě do vody, aniž by znali hloubku pod hladinou... Z historie víme jak to končí.
   Jesse
  • Re: ČNB už dávno ztratila svůj kredit!
   25.05.2012 11:02

   Luciane, už dlouho jsem nečetl větší blábol!
   Alex
Aktuální komentáře
24.09.2020
10:26Růst důvěry v českou ekonomiku v září zrychlil
9:06Rozbřesk: ČNB ponechává sazby beze změny, masivní ztráty koruny může tlumit
8:49Developer CTP uvažuje o IPO, futures míří šipkou dolů  
8:30Obchod Německa s východními sousedy se v červenci začal zotavovat
8:27Německo s výjimkou dvou krajů považuje Česko za rizikovou oblast
6:01Angeloni: Jak je to s novou strategií Fedu
23.09.2020
22:01Wall Street opět pod tlakem prodejců. Tesla -10 %  
17:20Summary: Nike podává skvělý kvartální výkon, Tesla Battery day a vakcína J&J
16:56Kterým směrem vlastně působí akciová gravitace?
16:40Restaurace do 22:00, venkovní akce nejvýše do 2000 diváků. Prymula vyhlásil další opatření
16:38Wall Street evropské nadšení nesdílí, dolar drží zisky  
15:38Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, díky koruně a inflaci není pod takovým tlakem jako ECB
15:29ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce
15:23Ján Hladký: Tesla a její Battery day  
14:52AMISTA investiční společnost, a.s.: CENTRAL GROUP uzavřený investiční fond II. a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
14:41Jan Bureš: V září se prohloubila propast mezi službami a průmyslem?
14:36ČNB podle očekávání úrokové sazby nezměnila
13:56Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur
13:32Bloomberg: JPMorgan se stává jednou z největších bank...v Německu
13:27Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Accenture PLC (08/20 Q4, Bef-mkt)
CarMax Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Cineworld Group PLC
Manchester United Plc (06/20 Q4)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje nových domů
22:15Costco Wholesale Corp (08/20 Q4)