Aktualizováno Finální revize dat o hrubém domácím produktu Spojených států v prvním čtvrtletí potvrdila mezikvartální anualizované 1,9% tempo, zároveň ale ukázala na volnější tempo osobní spotřeby. Ekonomika zpomalila z 3% tempa v posledním čtvrtletí loni. Futures na hlavní americké akciové indexy ztrácejí po datech v rozmezí 0,5 až 0,6 procenta.
Finální revize HDP – nižší spotřeba
Revize celkového HDP odrazila nižší tempo spotřebitelských výdajů a to 2,5 % proti předchozími daty odhadovaným 2,7 % a při 2,1% tempu v předcházejícím čtvrtletí, na druhé straně ale změna byla vyvážena lepším segmentem stavebnictví u komerčních staveb a nižším než prve očekávaným obchodním deficitem.
Podle ekonomů a analytiků americké domácnosti omezují výdaje na statky dlouhodobé spotřeby. Například květnový objem prodaných lehkých i užitkových aut tak byl číslem 13,7 milionu letos nejslabší. Regionální data pak ukazují na zpomalování výroby. Index výrobní aktivity oblasti Filadelfie v červnu klesl nejprudčeji za poslední téměř rok, v oblasti New Yorku za sedm měsíců. Na druhé straně objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v květnu vzrostly o 1,1 %, poprvé od února, a naznačují možné zlepšení do budoucna.
Výdaje spotřebitelů se na celkové ekonomické aktivitě země podílejí zhruba 70 procenty. Méně robustní bylo rovněž hromadění zásob podniky a firmy rovněž méně investovaly do vybavení a softwaru, než se původně odhadovalo. Bez zahrnutí firemních zásob ekonomika stoupla v prvním čtvrtletí o 1,8 procenta, o 0,1 procentního bodu rychleji než uváděl předchozí údaj a o 0,7 procentního bodu více než ve čtvrtém čtvrtletí.
Mírná revize spotřebitelských výdajů směrem dolů potvrzuje, že americká ekonomika ztrácí na hybnosti, což se projevuje i v nižším najímání zaměstnanců a zpomalením aktivity v továrnách. V druhém čtvrtletí analytici očekávají růst kolem dvou procent, avšak varují, že i tento odhad může být příliš optimistický vzhledem k ochlazení globální poptávky vlivem evropské dluhové krizi a k nejisté fiskální politice doma, kvůli které jsou spotřebitelé více obezřetní.
Ministerstvo rovněž revidovalo údaj o zisku firem po zdanění v prvním čtvrtletí. Zisk po revizi klesl o 5,7 procenta místo 4,1 procenta. To je největší pokles od čtvrtého čtvrtletí 2008 a odráží ukončení mimořádných daňových výhod, které umožňovaly firmám zrychlit odpisy majetku.
Trh práce – bez překvapení, bez zlepšení
Překvapení nepřinesla ani čerstvá data z trhu práce, který postrádá výraznější zlepšení. Počet žadatelů o dávky v nezaměstnanosti za týden končící 23. června zůstal téměř na úrovni týdnu předchozího, to je blízko letošních maxim. Počet nových žádostí klesl o 6 tisíc na 386 tisíc, tedy zhruba v souladu s odhady ekonomů monitorovaných agenturou Bloomberg. Číslo za předchozí týden bylo přitom revidováno výše na 392 tisíc z původních 387 tisíc. Počet pokračujících žádostí o dávky v nezaměstnanosti k 16. červnu klesl na 3,296 mil. z předchozích revidovaných 3,311 mil. při očekávání 3,28 mil.
Firmám brání v najímání nových zaměstnanců kombinace obav plynoucích z evropské dluhové krize a blížící se termín, k němuž je nutné vyřešit situaci federálního rozpočtu. Míra nezaměstnanosti setrvává již 40 měsíců v řadě nad hranicí 8 procent. „Velká nejistota provází jak současnou ekonomickou situaci, tak její výhled do budoucna. Podniky váhají s najímáním nových zaměstnanců…,“ komentoval čísla ekonom 4Cast Sean Incremona.
Americká ekonomika v květnu vytvořila 69 tisíc nových pracovních míst, což je nejméně za poslední rok. Tempo tvorby pracovních míst přitom zpomalovalo každým měsícem od letošního ledna. Míra nezaměstnanosti v květnu činila 8,2 procenta.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC, čtk)