Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O trestu za trestný čin se bude možné dohodnout

O trestu za trestný čin se bude možné dohodnout

29.06.2012 5:30
Autor: Viktor Zelinka, KSB

Od začátku letošního roku se okruh trestně stíhaných pachatelů rozšířil i o společnosti. Nový zákon o trestní odpovědnosti právnických osob firmy přijaly rozporuplně, hlavně kvůli závažnosti možných sankcí. Proto nejspíš podnikatelé uvítají, že už brzy jim zákon dá možnost, jak přímo ovlivnit druh a výši trestu. I jich se – vedle fyzických osob – totiž bude novela ohledně dohody o druhu a výši trestu týkat. Novinka, která už funguje v řadě západních zemí, ale třeba i na Slovensku, by měla ušetřit náklady pro obviněné i pro stát.

O co jde?

Dohodu bude možné využít, pokud se obviněný plně dozná ke spáchání žalované trestné činnosti a bude zřejmé, že se trestný čin stal a dotyčný jej opravdu spáchal. V takovém případě bude moci státní zástupce zahájit jednání o dohodě o vině a trestu, a to jak na návrh obviněného, tak i bez něho.  Pokud k dohodě dojde (obviněný bude ochoten strpět přiměřený dojednaný trest), státní zástupce předloží uzavřenou dohodu soudu. Ten rozhodne rychle a bez složitého dokazování o jejím schválení. Proti schválené dohodě již nebude možné se odvolat.

Schválená dohoda o vině a trestu bude mít sice podobu a účinky odsuzujícího rozsudku, dá se ale čekat, že přiznání viny a nerozporování trestu budou hrát roli při méně tvrdém potrestání, než jaké by na pachatele čekalo, pokud by na dohodu nekývl. Navíc se nejspíš projeví ještě jeden faktor: když bude obviněný s dohodou souhlasit, může se snížit pečlivost, s jakou policie a státní zástupci žalované skutky stíhají – daný případ bude prostě „odškrtnutý“.  Obvinění tak někdy nejspíš budou profitovat z mírnější právní kvalifikace či se dokonce vyhnou trestu za neodhalené dílčí činy. Doznání viny pod příslibem schválení dohody ale nebude možné zneužít v dalším řízení. Když dohoda nebude schválena, nebude se následně přihlížet k tomu, že se obviněný doznal. Sjednání nové dohody o vině a trestu ale nebude vyloučeno.

Šance pro poškozené

Dohoda o vině a trestu nezapomíná ani na ty, kteří byli trestným činem poškozeni. Novela předpokládá, že poškození se budou vyjednávání dohody účastnit a budou přitom smět uplatnit svůj nárok na náhradu škody. Státní zástupce bude mít také možnost se s obviněným za poškozeného o rozsahu a způsobu náhrady dohodnout. Ovšem jen do výše nároku, který poškozený uplatní. Když se obviněný nebude k náhradě škody dobrovolně mít, státní zástupce na to soud v návrhu na schválení dohody o vině a trestu upozorní. Pro soud to nepochybně bude relevantní informace při rozhodování, zda dohodu schválí, či nikoli. Novela také soudu dává možnost o nároku na náhradu škody sám rozhodnout.

Nová pravidla budou poškozené nejspíš motivovat, aby své nároky hájili při trestním řízení důsledněji než dnes. Snažit se o uzavření dohody totiž může být jednodušší, než se s nárokem na náhradu škody obracet s obvyklou, ale nákladnější žalobou na civilní soud.

Vyjednávání o dohodě o vině a trestu bude každopádně náročné a neobejde se bez aktivní spolupráce všech zúčastněných. Obvinění při něm budou muset mít povinně obhájce. Jejich úlohou nebude jen kontrolovat samotné vyjednávání o dohodě, ale také vyhledávat a předkládat důkazy, aby na jejich podkladě vyjednali co nejnižší potrestání.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2021
7:57Víkendář: Co táhne ceny nemovitostí? Význam sazeb je přeceňován
17.09.2021
22:08Wall Street v červeném, Visa -1,15 %  
18:23Tapering a logika psí boudy
17:29Skandál Světové banky ohledně manipulace hodnocení Číny vyvolává znepokojení u ekonomů
17:22Jak se vyhnout masivní tvorbě peněz
17:06Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...
16:42Závěr týdne nevyšel, akcie i dluhopisy padají  
16:09Berlín koupí 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen za 2,5 miliardy eur
15:48Jaromír Strnad: Navýšení sazeb ČNB by mohlo nahrát bankám obchodovaným v Praze
15:39Infineon v Rakousku otevřel závod na výrobu čipů za 1,6 miliardy eur
14:38Bankám v tuzemsku pomohla k vyšším ziskům v pololetí hlavně nižší rizika
14:09Carbon Tracker: Ropné firmy musí změnit kurz, jinak jejich hodnota propadne
12:25Perly týdne: Elektromobily Ferrari, pokrizových 12,5 % ročně a nejpopulárnější sázky na finančních trzích
12:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:35Inflace v EU i v eurozóně v srpnu výrazně vzrostla, je nejvýše za deset let
10:48Pozitivní dopoledne pro akcie a rostoucí šance na větší akci ČNB  
10:34Americký akciový trh zpomaluje. Některé sektory klesají z 52týdenních maxim o více než dvacet procent
9:04Rozbřesk: Jestřábí výroky Marka Mory zvyšují pravděpodobnost prudšího růstu sazeb a hrají do not koruně
8:57Dnešní ráno ukazuje na otevření s přírůstky, proběhne rebalance indexů PX a CECE  
8:3610 nejhodnotnějších firem světa: V čele Apple, Microsoft, Alphabet. Poprvé od 2017 bez Číny

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data