Domácí poptávka zůstala brzdou ekonomiky i ve 2. čtvrtletí, naznačují data o maloobchodním prodeji. Obrat v maloobchodu v květnu meziročně klesl o 2,1 procenta, o měsíc dříve se snížil o 4,1 procenta a březnu klesl o 0,4 procenta. K poklesu přispěly kalendářní variace, nicméně i po zohlednění rozdílného počtu pracovních dnů maloobchodní tržby klesly o 0,3 procenta.
Výrazně celkové statistiky maloobchodu ovlivnil pokles tržeb z prodeje a oprav automobilů o 6,4 procenta. Zde se již druhý měsíc údaje o tržbách výrazně odchýlily od záznamů o registracích automobilů, které naznačovaly příznivější vývoj.
Již třináctý měsíc pokračuje klesající trend v tržbách z prodeje potravin. V květnu maloobchodní prodej potravin klesl o 0,4 procenta. V této oblasti se projevuje vliv zvýšení DPH. Ve snaze šetřit patrně dochází k tomu, že lidé volí levnější potraviny.
Mírně se naopak zvýšily tržby z prodeje nepotravinářského zboží. Nicméně i zde jsou patrná méně příznivá čísla než v úvodu letošního roku.
Důvody klesající poptávky jsou zřejmé. Reálný disponibilní důchod domácností pokračuje v poklesu. Minulý týden zveřejněná data odhalila, že v 1. čtvrtletí se meziročně snížil o 1,0 procento. Příval negativních ekonomických informací ze světa v čele s krizí v eurozóně vede domácnosti k větší opatrnosti, což se projevuje v rostoucí míře úspor, tj. k menšímu utrácení. V 1. čtvrtletí dosáhla míra čistých úspor 4,2 procenta, o rok dříve činila 3,1 procenta. Zároveň dochází k poklesu spotřebitelských půjček. Objem spotřebitelských půjček poskytnutých bankami v květnu meziročně klesl o 1,0 procento, objem půjček poskytnutých nebankovními institucemi o 3,3 procenta.
Za celý letošní rok počítáme s poklesem maloobchodních tržeb o 0,5-1,0 procento po loňském zvýšení o 2,0 procenta.