Měnová politika České národní banky bude s vyšší pravděpodobností uvolněnější, než očekávala prognóza a centrální banka má k dispozici i další nástroje, než jen snižování sazeb, uvedl guvernér Miroslav Singer v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.
„Od naší prognózy, která předpokládá další uvolňování měnové politiky, se realita liší nepříliš významně, ale spíše protiinflačním směrem. Domácí poptávka je o něco níže, cenové tlaky zvnějšku vzácné, inflace níže, HDP horší, zahraniční obchod pozitivnější. Pravděpodobnost toho, že sazby a měnová politika budou uvolněnější, než prognóza očekávala, vidím jako vyšší,“ uvedl guvernér ČNB v rozhovoru otištěném v dnešním vydání MfDnes.
K vyhlídkám před dalším jednáním ČNB naplánovaném na příští čtvrtek Singer řekl, že s hlavní sazbou na 0,5 procenta se bankovní rada nemůže vyhnout debatám o tom, co by "potenciálně bylo dál". Na jiném místě rozhovoru ale naznačil, že budoucí rozhodování českých centrálních bankéřů nemusí být jen o pohybu sazeb. "Jsme téměř na konci s jedním nástrojem, ale máme jich celou řadu," řekl Singer pro Mladou frontu Dnes. ČNB naposledy pohnula s klíčovou úrokovou reposazbou na konci června, kdy ji snížila o čtvrt procentního bodu na historické dno 0,50 procenta.
Možnost využití nestandardních nástrojů ČNB pro změnu nastavení měnové politiky naznačil již před měsícem i viceguvernér Vladimír Tomšík. Zmínil tehdy možnou kombinaci pohybu sazeb s dalšími nástroji a zacílení na dlouhý konec výnosové křivky, přičemž by ale nemělo jít o kvantitativní nástroje. Z jeho komentáře však nebylo jasné, jak by taková akce vypadala.
Největší nevýhoda nízkých úrokových sazeb nyní podle guvernéra ČNB tkví v tom, že si investoři uvědomují, že centrální bankéři tolik dalších nástrojů nemají a jsou všichni v podobné situaci. "To považuji za nebezpečné. U nás je největší problém nedostatek domácí poptávky především soukromých subjektů. Český konzervativní spotřebitel přestává poměrně rychle utrácet. Možná také chybí důvěra, která by umožnila jít třeba do nových projektů s bydlením. Ekonomice nechybí ani likvidita, ani ochota úvěrovat," řekl v rozhovoru pro deník.
Jednou z cest, jak změnit smýšlení spotřebitelů by mohl být ve světě již využívaný veřejný závazek centrální banky (např. Fed) nezvyšovat sazby po dlouhou dobu a ignorovat i rizika vyšší inflace. „To je prostředek, který může fungovat,“ uvedl k tomuto nástroji Singer.
A jak by podle Miroslava Singera mohl vypadat další vývoj kurzu koruny? "Cokoli řeknete, vývoj koruny otočí proti vám. Když řeknete, že poroste, tak dříve nebo později klesne, a když řeknete, že klesne, pak poroste. A říct, že bude stabilní, to je úplný nesmysl," odpověděl guvernér ČNB v dnešním rozhovoru a dodal, že centrální banka vychází z toho, že se nevyčerpala trajektorie posilování.
Při dnešním vystoupení na jednání dolní komory parlamentu Singer na téma síly domácí měny ještě dodal, že odchylky pohybu koruny od tohoto trendu v nedávné minulosti byly způsobeny vnějšími vlivy. Česká měna, která minulý týden atakovala úrovně pod 24,40 CZK/EUR dnes relativně výrazně oslabuje až k hladině 24,70 CZK/EUR a k dolaru je u 18,90 CZK/USD.
(Zdroj: MfDnes, Bloomberg)