Prodeje starších domů ve Spojených státech v srpnu vzrostly na více než dvouleté maximum a nad očekávání a naznačují tak pokračování zotavování amerického trhu s bydlením. Prodeje existujících domů vzrostly z 4,47 milionu na 4,82 mil., tedy o 7,8 procenta při očekávání růstu o rovná 2 % na 4,56 mil. Jedná se o nejvyšší úroveň od května roku 2010.
Medián prodejní ceny staršího domu oproti loňskému srpnu vyskočil o 9,5 procenta na 187.400 dolarů, když bylo méně lidí nuceno prodávat za stísněných podmínek. Zásoba domů k prodeji na trhu meziměsíčně stoupla o 2,9 procenta na 2,47 milionu.
"Zotavení realitního trhu začíná být mnohem přesvědčivější," uvedl ekonom NAR Lawrence Yun. Opírá se především o rekordně nízké úrokové sazby u hypoték, jejich vyšší cenovou dostupnost a růst populace. Návrat měsíčních prodejů na úroveň 5 až 5,5 milionu domů, kterou považují realitní makléři za „normální“, však může zbrzdit stále vysoká nezaměstnanost a utažené úvěrové podmínky. „Není ale pochyb o tom, že téměř každý údaj z trhu s bydlením vychází v současnosti lépe, než tomu bylo před rokem. Fundamenty vypadají dobře a zásoby jsou na vcelku nízké úrovni,“ uvedl ekonom Securities Guy Berger.
Zahajovaná obytná výstavba v USA minulý měsíc ovšem rostla pomaleji, než se čekalo. Důvodem byl pokračující pokles staveb bytových domů. Počet nově vydaných stavebních povolení se pak v srpnu snížil, i když naopak méně, než očekávali analytici, vyplývá z dalších údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
Počet zahájených staveb se v srpnu proti předchozímu měsíci zvýšil o 2,3 procenta a v přepočtu na celý rok činil 750.000 proti červencové revidované úrovni 733.000. Analytici v anketě agentury Bloomberg počítali, že počet zahájených staveb dosáhne celoročního tempa 767.000. Ve srovnání s loňským rokem je výstavba vyšší o 29,1 procenta.
Ukazatel nově vydaných stavebních povolení, který naznačuje budoucí trend výstavby, klesl na celoroční tempo 803.000 z 811 tis. v červenci, kdy byl tento údaj nejvyšší za čtyři roky. Analytici zde čekali propad až na 796.000.
(Zdroj: čtk, Bloomberg)