Šéfové a zaměstnanci investiční banky Group před čtyřmi roky patřili mezi největší firemní přispěvatele na předvolební kampaň současného prezidenta Baracka Obamy. Letos ale otočili a patří mezi největší odpůrce šéfa Bílého domu, když straní jeho republikánskému sokovi Mittu Romneymu. Upozornil na to deník The Wall Street Journal.
Když se Obama v roce 2008 poprvé ucházel o úřad, věnovali mu zaměstnanci banky na kampaň více než jeden milion dolarů. O letošních volbách ale jejich dary klesly na 136.000 dolarů. Je to například méně, než prezident vybral od zaměstnanců amerického ministerstva zahraničí.
Naopak Romney od lidí z banky obdržel 900.000 dolarů. Stejnou částku pak poskytly jednomu z politických akčních výborů, které podporují kampaň republikánského kandidáta. Naopak do některého z akčních výborů pomáhajících Obamovi z neputoval ani dolar. V uplynulých 23 letech přitom zaměstnanci banky byli v mezifiremním srovnání největšími přispěvateli demokratů.
Z rozhovorů se současnými a minulými manažery banky podle The Wall Street Journalu vyplývá, že lidé ve firmě mají dojem, že je demokratičtí zákonodárci a Bílý dům zradili. Veřejně o tom ale mluvit nechtějí s tím, že jejich dary mluví samy za sebe.
Zaměstnanců banky se například dotklo, když s ní Obamova administrativa nekonzultovala nové regulace, které vytvořila v reakci na finanční krizi. Místo toho demokraté přišli s pravidlem nesoucím jméno bývalého ekonomického poradce současného prezidenta Paula Volckera zakazujícím bankám provádět některé spekulativní investice na vlastní účet. Omezení, které dosud nevstoupilo v platnost, by výrazně zasáhlo jednu z lukrativních činností finančního ústavu.
Šéfy banky, zvláště ty, kteří minule pomohli vybrat miliony dolarů na Obamovo zvolení, také mrzí jeho populistická rétorika. Prezident v minulosti bankéře označil například za "zazobance". "Zaútočil na ně a přenesl to do osobní roviny," podotkl lobbista Rick Hohlt. "V minulosti jste přitom někomu dávali peníze, aby pro vás měl místo u stolu, když se dostanete do problémů. Jim ale místo u stolu nikdo nenabídl," dodal.
Podobně si Obama stojí i u ostatních finančních ústavů z velké pětky politicky aktivních bank. Kromě Goldmanu do ní patří ještě J.P. Morgan Chase, (34,6 USD, -0,52%), (9,21 USD, -0,75%) a (17,35 USD, -0,57%). Zatímco před čtyřmi lety mu jejich zaměstnanci celkem dali 3,5 milionu dolarů, letos je to zatím jen 650.000 dolarů. Naopak Romneymu dosud věnovali 3,3 milionu dolarů.
Současný prezident si ale i tak na nedostatek peněz rozhodně nestěžuje. V září například od různých dárců získal na kampaň 181 milionů dolarů. Šlo o rekordní částku vybranou za jeden měsíc.